Mąki

Mąka powstaje jako efekt intensywnego rozdrobnienia ziaren zbóż albo na przykład orzechów. Proces produkcyjny opiera się na wielokrotnym, etapowym rozdrabnianiu ziarna oraz międzyproduktów przemiału, a następnie ich sortowaniu i odsiewaniu. Mąki różnią się w zależności od tego, z jakiego zboża je otrzymano i jak silnie są rozdrobnione. Ten produkt to podstawa do wytwarzania na przykład pieczywa, makaronu, ciast i jest obecny w diecie bardzo wielu osób.

Więcej

Rodzaje mąki i ich zastosowanie

Rodzajów mąk jest bardzo wiele. Na uwagę zasługuje szczególnie: mąka ryżowa (do sosów), mąka kasztanowa, mąka gryczana, mąka jaglana, mąka kokosowa, mąka kukurydziana (do wyrobu tortilli), mąka migdałowa, mąka orkiszowa, mąka pszenna, mąka pszenna 750 chlebowa, mąka z amarantusa, mąka z ciecierzycymąka z komosy ryżowej Quinoa, mąka żytnia, mąka z tapioki. Mąki niechlebowe, czyli nie wytwarzane z pszenicy lub żyta, polecane są osobom unikającym glutenu (poza mąką jęczmienną i owsianą). Grubiej zmielone mąki, to znaczy o wyższej numeracji, sprawdzą się do „ciężkich” potraw, na przykład wyrobu makaronów, chlebów. Lżejsze mąki są lepsze do ciast i tortów. Polacy najchętniej sięgają po mąkę pszenną, a to błąd, bo wiele jest ciekawszych i bardziej zdrowych jej odmian.

Na przykład mąka orkiszowa, pomimo że pochodzi z tej samej rodziny, co pszenna, przewyższa ją pod względem zawartości witamin. Jest również wykorzystywana w profilaktyce chorób nowotworowych. Mąka kokosowa w 100 gramach ma aż 40 gram błonnika i 17 gram białka. Produkt ten nie zawiera glutenu, a jego spożywanie pomaga między innymi obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Mąka gryczana jest bogata w witaminy z grupy B, a także w magnez. Mąka amarantusowa z kolei jest bogata w żelazo, magnez oraz wapń. Dodaje energii, powinni po nią sięgać wegetarianie.

Im w mące więcej jest otrąb, czyli pozostałości ziarna, tym ciemniejszy ma kolor i tym bardziej warto ją spożywać. Podczas zakupu mąki koniecznie należy zwrócić uwagę na jej producenta oraz datę przydatności do spożycia.

Rozumiem

Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.