Jak powstaje mąka z ciecierzycy?
Ciecierzyca, nazywana też cieciorką lub grochem włoskim, jest popularną w Indiach, w krajach Bliskiego Wschodu i basenu Morza Śródziemnego rośliną strączkową. W różnych formach jest spożywana i uprawiana na tym terenie od ponad dwunastu wieków.
Mąka z ciecierzycy powstaje w wyniku drobnego zmielenia nasion ciecierzycy. W ten sposób przygotowana ma postać bladożółtego proszku. Przed obróbką termiczną jej smak zbliżony jest do grochu. Posiada płynną i łatwą do rozprowadzenia konsystencję pozwalającą na różnorodne zastosowanie.
Dlaczego warto używać mąki z ciecierzycy?
Mąka z ciecierzycy jest naturalnie bogata w witaminy i minerały. Zawiera witaminy z grupy B, A, E, C, a także kwasy omega 6, żelazo i błonnik.
Regularne spożywanie mąki z cieciorki daje również wiele korzyści dla organizmu.
- Stabilizuje poziom cukru we krwi.
- Wspiera funkcjonowanie jelit (błonnik).
- Pomaga w utrzymaniu wagi.
- Zmniejsza stan zapalny jelit i wzmacnia odporność organizmu.
Mąka z ciecierzycy jest też dobrym wyborem dla wegan lub osób z nietolerancją na białko jaja kurzego i glutenu. Jest jedną z mąk zalecanych w diecie ketogenicznej.
Zobacz też: Ciecierzyca i jej właściwości.
Jak zrobić mąkę z ciecierzycy?
Jak widać, mąka z ciecierzycy ma wiele zalet, dlatego warto wykorzystywać ją przy przygotowaniu posiłków, nie tylko w diecie bezglutenowej. Nie zawsze jednak mamy możliwość kupienia tej mąki bezpośrednio w sklepie. Oto jak w prosty sposób przygotować ją w domu.
Mąkę z ciecierzycy możesz zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich zmielenie suszonych ziaren ciecierzycy zakupionych w sklepie, bez żadnej obróbki. Druga metoda jest nieco dłuższa i polega na zmieleniu uprzednio namoczonych i wysuszonych ziaren.
Oprócz ziaren ciecierzycy będziesz potrzebować młynka lub blendera z mocnymi ostrzami. Muszą poradzić sobie z mieleniem twardej struktury ziaren.
Metoda nr 1: Mielenie suchych ziaren ciecierzycy.
Najprościej jest po prostu zmielić ziarna ciecierzycy, które przynieśliśmy ze sklepu.
Ten sposób doskonale sprawdzi się wówczas, gdy nabyłaś ciecierzycę z dobrego źródła lub korzystasz z ciecierzycy ekologicznej. Wówczas masz pewność, że w trakcie wegetacji nie była spryskiwana żadnymi chemikaliami i nie ma konieczności jej moczenia.
- Aby przygotować mąkę, umieść ciecierzycę w dobrym młynku do kawy lub szybkoobrotowym blenderze.
- Zmiel ziarna na drobny proszek.
- Po wstępnym zmieleniu przesyp proszek przez drobne sitko, aby odsiać większe grudki.
- Następnie grudki ponownie wsyp do blendera, żeby je ponownie zmielić.
- Wykonaj ten proces kilkakrotnie aż do uzyskania idealnie zmielonego, drobnego proszku.
Metoda nr 2: Mielenie ziaren ciecierzycy, które wcześniej zostały namoczone i wysuszone.
W tej metodzie ziarna ciecierzycy wstępnie moczymy w wodzie przez minimum 8 godzin. Podczas tego czasu usuwamy z ziaren część zanieczyszczeń, które mogły dostać się do roślin w fazie wzrostu. Mąka przygotowana z takich ziaren jest łatwiejsza do strawienia niż ta zrobiona z suchych ziaren.
Po namoczeniu osuszamy dobrze ziarna ciecierzycy, a następnie pozostawiamy je do wysuszenia.
Ciecierzycę możemy wysuszyć w sposób naturalny. Rozkładamy je wówczas na blasze równomiernie i pozostawiamy na słońcu. Możemy też wykorzystać do tego tradycyjną suszarkę do grzybów.
Po wysuszeniu ziaren możemy przystąpić do mielenia. Pamiętajmy, żeby mielić tylko dokładnie wysuszone ziarna. Powtarzamy proces dokładnie tak samo, jak w przypadku ziaren suchych — wstępnie mielimy, odsiewamy grudki, które dalej przeznaczamy do kolejnego zmielenia.
Do czego używać mąki z ciecierzycy?
Podczas gdy w naszym kraju mąka z ciecierzycy nie jest jeszcze zbyt popularna, na południu Europy (Francja i Włochy) czy w krajach arabskich i azjatyckich od wieków jest jednym z istotnych składników kuchni. W Indiach nazywa się Besan (hindi) i jest używana w przepisie na pakorę – popularną warzywną przekąskę kuchni indyjskiej. Mąka z ciecierzycy jest też składnikiem falafeli czy popularnej w kuchni arabskiej pasty – hummusu. Występuje również w wielu przepisach z południa Francji. Stosowana jest do produkcji pikantnych przetworów, takich jak soccas czy panisses. Oczywiście to nie wszystkie możliwości wykorzystania mąki z ciecierzycy, która jest doskonałym zamiennikiem dla tradycyjnej mąki w wielu potrawach.
Wypróbuj przepis: Falafel z mąki z ciecierzycy
Mąkę z ciecierzycy najlepiej stosować w potrawach, na które strukturalnie nie wpływa brak glutenu. Zamiana mąki pszennej na mąkę z ciecierzycy nie sprawdzi się we wszystkich przepisach, zwłaszcza do lekkich wypieków. Brak glutenu spowoduje, że wypieki nie będą wyrastać tak bardzo. Mąka z ciecierzycy wchłania więcej płynu niż mąka uniwersalna. Niemniej jednak mąkę z ciecierzycy przy odpowiednim przygotowaniu stosować możemy niemal we wszystkim – od panierki do ryb i owoców morza, jako spoiwo do burgerów lub falafeli, zagęszczacza do zup i sosów, po ciasteczka, omlety bez jajek i ciasto do pizzy.
Smak mąki z ciecierzycy doskonale komponuje się z przyprawami takimi jak kolendra przyprawa, kurkuma, ale także z sezamem i czosnkiem (jak w hummusie!).
Oto 6 popularnych zastosowań mąki z ciecierzycy
Substytut jajek i spoiwo
Mąka z ciecierzycy ze względu na swoją chłonność może być z powodzeniem stosowana jako substytut jajek w kuchni wegańskiej lub u osób alergią na jajka kurze. Zmieszana z równymi ilościami wody może zastąpić jajka w przepisie, podobnie jak nasiona chia lub nasiona lnu.
Panierka z mąki ciecierzycy do warzyw
Mąkę z ciecierzycy można wykorzystać jako chrupiącą panierkę do smażonych w głębokim tłuszczu warzywnych placuszków. Po prostu wymieszaj z odrobiną soli i wystarczającą ilością wody, piwa lub wody gazowanej, aby zrobić cienkie ciasto, zanurz w ulubionych warzywach i smaż na złoty kolor.
Spoiwo do burgerów wegetariańskich
Niewielka ilość mąki z ciecierzycy stanowi doskonałe bezglutenowe spoiwo do burgerów wegetariańskich. Kilka łyżek stołowych w mieszance fasoli i warzyw wystarczy.
Chleby i wypieki z mąki z ciecierzycy
Mąka z ciecierzycy to bardzo przyjemny — i pożywny – dodatek do pieczywa i wypieków. Możesz dodać go do mąki pszennej w swoim ulubionym przepisie lub użyć go jako części bezglutenowej mieszanki mąki.
Panierka z mąki z ciecierzycy do mięs
Aby dodać trochę chrupkości grillowanych steków i pieczonych kotletów wieprzowych, posmaruj je olejem i wyciśnij odrobiną mąki z ciecierzycy.
Mąka z ciecierzycy jako zagęszczacz do zup
Zamiast używać mąki lub innej skrobi do zagęszczenia zupy, dodaj trochę drobno zmielonej mąki z ciecierzycy. Wchłania płyny, nie zbrylając się i nadaje zupom łagodny, maślany smak.
Wypróbuj przepis: Indyjskie placki z mąką z ciecierzycy Besan Paratha
Jak stosować mąkę z ciecierzycy w wypiekach?
Mąka z ciecierzycy jest dość ciężka, zaleca się używać jej z lżejszą mąką (ryż) lub w połączeniu ze skrobią. Aby uzyskać bogaty i interesujący smak, można ją również połączyć z mąką kasztanową.
Z powodzeniem można całkowicie zastąpić mąkę pszenną mąką z ciecierzycy w wyrobach typu pancake czy naleśniki itp. a także częściowo w produkcji wypieków chlebowych.
Zalecenia mieszanki mąki ciecierzycy z innymi mąkami
DO WYPIEKÓW
20% mąka z ciecierzycy
30% mąka ryżowa
20% skrobia
30% mąka jaglana
CIASTO NA PIZZĘ
15% mąki z ciecierzycy
20% mąki gryczanej
65% mąki ryżowej
NA CHRUPIĄCE CIASTECZKA
70% mąki z ciecierzycy
30% mąki ryżowej
DO WYPIEKU CHLEBA
60% mąki z ciecierzycy
20% mąki ryżowej
20% skrobi ziemniaczanej
Mąka z ciecierzycy to zdrowy i bogaty w cenne elementy produkt, który warto wprowadzić do swojego codziennego jadłospisu. Warta uwagi jest również mąka migdałowa.
Przepisy z mąki z ciecierzycy
Zapraszamy do naszego działu PRZEPISY, gdzie znajdziecie pomysły na dania z mąką z ciecierzycy.