- -5%
Jakie suszone śliwki wybrać?
Bogate w potas, błonnik i cenne przeciwutleniacze śliwki, to element diety, którego nie powinno zabraknąć w naszym codziennym menu. Aby cieszyć się wszystkimi walorami tych suszonych owoców, warto wybrać najlepsze odmiany zapewniający głębię smaku i naturalną słodycz.
Smak i zapach
W Polsce najczęściej spotykane są śliwki wędzone. Ten sposób suszenia nadaje mocny i specyficzny dymny smak i zapach. Nie wszystkim taki rodzaj śliwek pasuje. W naszym sklepie oferujemy śliwki, które nie posiadają zapachu i smaku wędzenia. Dzięki naturalnemu procesowi suszenia są bardzo soczyste i wyróżniają się naturalnym smakiem i zapachem śliwki.
Wielkość
Oferujemy różne rodzaje śliwek, które różnią się między innymi wielkością. Im śliwki są większe, tym ich cena będzie nieco wyższa. Jeżeli poszukujesz największych śliwek, wybierz śliwki suszone kalifornijskie z Kalifornii. Są bardzo duże i soczyste 1 kg to 20-30 sztuk.
Twardość
Jeżeli poszukujesz śliwek bardzo miękkich, wybierz śliwki Kalifornijskie z Kalifornii. Są one również największe. Podczas procesu suszenia zostały zakonserwowane sorbinianem potasu. Śliwki z konserwantami są bardziej miękkie, ponieważ zawierają więcej wody. Śliwki bez konserwantów, zawierają mniej wody i są twardsze. Takimi śliwkami są Bułgarskie śliwki suszone 100%. Ich suszenie to bardziej skomplikowany proces, dlatego ich cena jest nieco wyższa od śliwek z konserwantem.
Sposób drylowania
Suszone śliwki różnią się też sposobem drylowania. Śliwki z odmiany Eliot dziurawione są w całości małymi otworami, a później spłaszczane. Niestety taki sposób drylowania pozbawia śliwki naturalnego kształtu. Śliwki Ashlock posiadają tylko jedną dużą dziurkę, dzięki temu pozostają soczyste, okrągłe i zachowują swój kształt. W naszym sklepie wszystkie śliwki pochodzą z odmiany Ashlock. Masz gwarancję naturalnego kształtu, smaku i zapachu śliwki.
Odmiana
W naszym sklepie sprzedajemy śliwki od sprawdzonych dostawców z Kalifornii (USA), Chile czy Bułgarii. Śliwki wyróżniają się intensywnym, głębokim aromatem i smakiem, a także wielkościami. Śliwki typu „kalifornijskie” wyróżniają się przede wszystkim metodą produkcji. Suszone są ciepłym powietrzem. Dzięki temu posiadają naturalny smak śliwki. Ten rodzaj śliwki i jej proces suszenia zapoczątkowano we Francji w miejscowości Agen. Po czasie sadzonki tych śliwek zostały przywiezione do Kalifornii, skąd bardzo szybko rozpowszechniły się na cały świat. Obecnie Kalifornia jest głównym producentem śliwek. Śliwki kalifornijskie produkowane są między innymi we Francji, USA, Chile, Bułgarii, Uzbekistanie i Mołdawii.
Śliwki konserwowane i bez sorbinianu potasu
Większość suszonych śliwek oferowanych w marketach wzbogacanych jest w sorbinian potasu, który zapobiega psuciu owoców, grzybom i pleśni. Sorbinian uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych konserwantów i nie wpływa na florę bakteryjną w naszych jelitach. Jeżeli zależy ci na trwałości suszonych owoców, wybierz konserwowane śliwki kalifornijskie z Chile lub śliwki kalifornijskie z Bułgarii.
Osoby poszukujące owoców naturalnych z pewnością docenią śliwki suszone bez sorbinianu potasu importowane z Bułgarii. Owoce oddawane są wyłącznie procesowi osuszania, w którym nie są dodawane żadne konserwanty. Podnosi to wartość owoców, ale nieco skraca możliwy czas przechowywania. Jeżeli preferujesz bez konserwantów, wybierz bułgarskie śliwki suszone 100%.
Suszone śliwki dla niemowlaka - jakie wybrać i od kiedy ?
Śliwki mogą być spożywane przez małe dzieci już pod koniec pierwszego roku życia. W wersji rozdrobnionej i posiekanej mogą być już podawane od 9 miesiąca - kiedy układ pokarmowy jest przygotowany na ten rodzaj owoców. Najlepsze suszone śliwki dla dzieci to śliwki suszone sposób naturalny bez sorbinianu potasu i konserwantów (niesiarkowane) np. bułgarskie śliwki suszone 100%.