Mąka ryżowa jest popularnym zamiennikiem mąki pszennej, szczególnie wśród osób na diecie bezglutenowej. Dlaczego warto wpleść ją do codziennego menu i jak stosować?
Czym jest mąka ryżowa?
Mąka ryżowa to forma mąki wytwarzana z drobno zmielonego ryżu. Aby zrobić mąkę, usuwa się łuskę ryżu i uzyskuje się surowy ryż, który następnie mieli się na mąkę.
Mąka z mielonego ryżu jest dostępna w dwóch wariantach – jako mąka z białego ryżu (mielona z białego ryżu), a także mąka z brązowego ryżu (mielona z pełnoziarnistego brązowego ryżu), przy czym ten ostatni oferuje więcej błonnika i składników odżywczych, ponieważ zawiera otręby ryżowe.
Oba rodzaje mąki działają w przepisie prawie w ten sam sposób, ale mają nieco inny smak i kolor. Na przykład mąka z brązowego ryżu może gotować się dłużej, gdy jest w postaci makaronu, ponieważ brązowy ryż gotuje się dłużej niż biały ryż.
Mąka ryżowa – dlaczego warto ją jeść?
Jedzenie mąki ryżowej korzystnie wpływa na nasze zdrowie, szczególnie na funkcjonowanie wątroby
- To produkt bezglutenowy. Dlatego jest to doskonała opcja dla osób nietolerujących glutenu lub cierpiących na celiakię.
- Zawiera białko. Wiadomo, że mąka ryżowa jest cennym źródłem białka najbardziej sycącego spośród wszystkich składników odżywczych.
- Zawiera błonnik. Mąka ryżowa może zapewnić dużą ilość błonnika, który jest niezbędny w zdrowej diecie. Błonnik poprawia zdrowie układu pokarmowego, ale także obniża poziom cholesterolu, poprawia poziom cukru we krwi oraz wspomaga trawienie.
- Zawiera cholinę. Cholina pomaga w transporcie cholesterolu i trójglicerydów z wątroby do potrzebnych części ciała. Z tego powodu jedzenie mąki mąka ryżowej wspiera funkcjonowanie wątroby.
Mąka z białego ryżu
Zalety
- Neutralny smak i gładka konsystencja.
- Zawiera wiele błonnika.
- Jest bezglutenowa i lekkostrawna.
- Niedroga i dostępna niemal w każdym sklepie.
- Posiada długi okres trwałości.
- Można ją stosować niemal w każdym przepisie o ile zmieszamy ją z inną mąką.
Wady
- Nie jest idealnym wyborem w przepisach o niskiej zawartości płynu i dużej zawartości tłuszczu, takich jak ciastka i babeczki.
- Ciasto po upieczeniu z samej mąki ryżowej może być zbyt kruche i rozsypywać się.
Czy mogę zastąpić zwykłą mąkę pszenną mąką z białego ryżu?
Niestety nie. Nie istnieje bezpośredni substytut dla mąki pszennej. Właściwości, które wnosi na stół, takie jak elastyczność (spowodowana przez gluten), puszystość i uniwersalne zastosowanie, nie mogą być powtórzone przez mąkę z białego ryżu.
Mąka z białego ryżu nie zawiera glutenu, a ponieważ jest to ziarno znacznie twardsze niż pszenica, nie wchłania również płynów.
Jeśli podczas gotowania lub pieczenia zamienisz mąkę z białego ryżu w proporcji 1: 1, fakty nie będą zadowalające. Jeśli chcesz używać mąki z białego ryżu i cieszyć się nią, po prostu musisz wiedzieć, jak i kiedy jej używać.
Jak zrobić mąką ryżową w domu?
Jeżeli nie masz możliwości zakupu mąki ryżowej w sklepie, możesz ją zrobić samodzielnie w domu. Po prostu zmiel odpowiedni gatunek ryżu. Jak to zrobić?
Zazwyczaj mąka ryżowa, którą możemy kupić w sklepie, robiona jest z ryżu białego. W tej kwestii jednak nie ma szczególnych wytycznych. Do przygotowywania mąki w domu możemy równie dobrze wykorzystać ryż basmati, ryż jaśminowy lub skorzystać z innych, ciemniejszych odmian takich jak ryż czerwony czy ryż czarny. Wszystko zależy od naszych preferencji smakowych i potrzeb.
Oprócz ryżu potrzebny nam jest dobry młynek zbożowy lub blender wyposażony w mocne ostrza, które będą w stanie zmielić ziarna ryżu na drobny proszek.
Przygotowanie mąki ryżowej krok po kroku
- Przed rozpoczęciem mielenia ryżu oczyść ryż z resztek skrobi i ewentualnych zanieczyszczeń. W tym celu płucz ryż w zimnej wodzie aż do momentu, gdy stanie się przejrzysta.
- Następnie zostaw ryż w wodzie na około 2 godziny. Ryż napęcznieje i przez to będzie bardziej podatny na mielenie.
- Po wypłukaniu rozsyp ryż na ręczniku papierowym i pozostaw do wysuszenia. Mielenie rozpocznij dopiero wówczas gdy wszystkie ziarenka ryżu dokładnie przeschną.
- Wsyp szklankę wysuszonego ryżu do blendera, młynka do kawy lub dobrego robota kuchennego. Można też ryż podzielić sobie na kilka partii. W przypadku mniejszej ilości blender czy młynek będzie pracował bardziej wydajnie, a same ziarenka ryżu będą zmielone dokładniej.
- Miel ziarenka do momentu aż uzyskają konsystencję drobnego proszku. Najlepiej ustaw od razu młynek na najwyższe obroty.
- Po przeprowadzeniu wstępnego mielenia przesiej mąkę przez drobne sitko, aby wyłapać większe grudki. Ponownie wsyp je do blendera.
- Mąka gotowa!
Mąka ryżowa – zastosowanie w kuchni
Mąka ryżowa ma szerokie zastosowanie kulinarne i jest bardzo popularną bazą do makaronów w wielu kuchniach azjatyckich.
Mąka ryżowa jest bardzo często stosowana w wypiekach bezglutenowych w celu nadania im struktury i masy, ale jest również popularnym dodatkiem do wypieków bezglutenowych ze względu na swoją unikalną i lekko piaszczystą konsystencję. Na przykład niewielka ilość mąki z białego ryżu w przepisie na maślane kruche ciasto może sprawić, że ciasto będzie wyjątkowo delikatne i kruche, z uczuciem rozpływania się w ustach. Dodając niewielką ilość mąki ryżowej, może również uzyskać delikatność w przepisie na chleb drożdżowy, ponieważ nie zawiera glutenu i nieco zagęści ciasto chlebowe, dzięki czemu można go znaleźć w niektórych gęstych pieczywach pełnoziarnistych.
Mąka ryżowa może być wykorzystywana do wytwarzania wyrobów cukierniczych, takich jak ciastka ryżowe, makaroniki i niektórych rodzajów bułek ze względu na konsystencję i smak.
W kuchni azjatyckiej mąkę ryżową wykorzystuje się w sposób podobny do cukru pudru, ze względu na słodkawy smak. Można nią więc posypać gotowe wyroby cukiernicze.
Mąka ryżowa stosowana jest:
do zagęszczania
Mąka ryżowa działa tak samo jak mąka pszenna do zagęszczania zup, sosów i sosów. Świetnie sprawdzi się w sosach, których konsystencja ma być gęstsza, bardziej oblepiająca warzywa, mięso albo makaron. Jest również stosowana jako środek zagęszczający w przepisach, w których dania są chłodzone lub mrożone, ponieważ hamuje separację cieczy. Aby zagęścić potrawę, przygotuj zasmażkę z oleju, cebuli i mąki ryżowej jako bazę przed dodaniem płynu i gotowaniem na wolnym ogniu.
do wypieków
Mąka ryżowa jest odpowiednim substytutem do pieczenia ciast, babeczek i innych słodkich produktów. Dobrze sprawdza się w lżejszych babeczkach i ciastach, często jest łączona z innymi mąkami bezglutenowymi w celu uzyskania pożądanej konsystencji. Wypieki z mąki ryżowej zazwyczaj są bardziej kruche. Aby zapobiec zapadaniu się o nadać ciasto większą kleistość i wilgotność należy:
- zmieszać ją z innymi mąkami ( np ziemniaczaną, z tapioki z kasztanową)
- dodać dwa razy więcej jajek niż w przepisie podstawowym i/lub kawałek banana.
- dodać łyżeczkę oleju lub klarowanego masła (1 szklanka ryżu = 1 łyżeczka)
do smażenia
Mąka ryżowa daje ładnie zrumienioną powłokę na smażonych potrawach. Zrobić ciasto z mąki ryżowej i wody lub po przyprawieniu po prostu obtoczyć mniejsze kawałki mięsa w suchej mące. Smażyć, aż mąka będzie chrupiąca.
do pierogów i naleśników
Mąka ryżowa jest powszechnie używana w Azji do tworzenia pierogów wypełnionych zarówno słodkimi, jak i pikantnymi mieszankami. Ciasto na pierogi przygotowujemy jak tradycyjne ciasto. Mieszanka do pierogów to: ⅔ mąki ziemniaczanej , ⅓ mąki ryżowej. Z tego rodzaju mąki można też przygotować doskonałe naleśniki.