Kasze i płatki

Kasze uzyskuje się z ziaren zbóż lub zbóż rzekomych, które są obłuszczane z zewnętrznej łuski lub lekko rozdrobnione. Wśród popularnych kasz wyróżniają się: kasza jaglana, kasza gryczana, komosa ryżowa Quinoa, kasza jęczmienna, kasza kukurydziana, kasza kuskus, kasza manna, kasza orkiszowa. Ten produkt pozwala na wyczarowanie mnóstwa dań, wytrawnych i deserowych. To tradycyjny składnik kuchni polskiej.

Więcej

Rodzaje kasz i ich zastosowanie są bardzo różnorodne. Przede wszystkim zawierają one witaminy z grupy B: tiaminę, ryboflawinę, niacynę, pirydoksynę, kwas foliowy oraz witaminę E. W kaszach znaleźć można także minerały obniżające ciśnienie, w tym potas, a także żelazo. Z kolei magnez jest zalecany z uwagi na prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego. W kaszach jest całkiem sporo wapnia, manganu, cynku, krzemu, miedzi. Ten produkt pod względem swojej wartości odżywczej przewyższa makaron czy ziemniaki. Kasze zawierają wiele skrobi. To składnik powoli rozkładany przez organizm na glukozę, dzięki czemu mózg i reszta organizmu przez dłuższy czas otrzymuje racjonalne porcje energii. Kasza manna w porcji zaledwie 100 gram, w stu procentach zapewnia dzienną porcję węglowodanów. Najlepiej jest wybierać kasze jak najbardziej zbliżone wielkością do naturalnych ziaren, czyli tak zwane krupy.

Dobierz kaszę do swoich preferencji

Podczas kupowania kaszy warto wziąć pod uwagę przede wszystkim własne potrzeby dietetyczne. Druga kwestia dotyczy pomysłu na danie, a także gustów smakowych. Kasze różnią się między sobą konsystencją i subtelnością smaku, dlatego dobrać je warto do swoich kubków smakowych i ich wymagań. Kasza gryczana, kasza jaglana, czy komosa ryżowa Quinoa są idealne do eksperymentów kulinarnych. Wypróbuj je z rybami, owocami morza lub warzywami, a nie tylko w towarzystwie sosów gulaszowych.

Ważny jest sposób przygotowywania kaszy. Nadmiar wody może bowiem wypłukać z niej cenne minerały. Dlatego należy odmierzać wodę proporcjonalnie do rodzaju i objętości produktu.

Rozumiem

Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.