- Daktyle Medjool świeże, miękkie i słodkie, rozmiar medium (ok. 15-17 gram za sztukę), z pestkami
- Pochodzą z Izraela
- Bez konserwantów, bez siarki
- Do bezpośredniej konsumpcji lub do przygotowania potraw
- Opakowanie grube chroniące produkt, zamykanie strunowe, zgrzewane
Opis
Daktyle Medjool dostępne w naszym sklepie pochodzą z Izraela. Kalibracja medium oznacza, że kilogram daktyli zawiera od 58 do 66 sztuk, a pojedyncza sztuka waży między 15 a 17 gram (dotyczy to większości sztuk w opakowaniu, mogą się zdarzać wyjątki).
Nie wiesz, które daktyle wybrać ? Sprawdź nasz poradnik: Które daktyle wybrać?
Nasze daktyle medjool medium są świeże, schładzane do temperatury 2-8 stopni Celsjusza. Pakowane. I można je przechowywać w lodówce dla wydłużenia trwałości. Ale nie jest to konieczne. Nie zawierają dwutlenku siarki, co stanowi gwarancję ich wysokiej jakości, smaku i aromatu. Daktyle zapakowane są w szczelnym strunowym woreczku, który doskonale chroni produkt od działania czynników atmosferycznych. Dzięki niemu zachowują długo świetne walory smakowe. Praktyczne i mocne zamknięcie typu ZIP pozwala na wielokrotne zamykanie i otwieranie opakowania.
Daktyle medjool mają szerokie zastosowanie w kuchni. Stanowią wartościowy składnik śniadania w połączeniu np. płatkami owsianymi i mlekiem roślinnym. Można je dodawać do wypieków jako zamiennik dla cukru. Doskonale smakują same, gdy jemy je bezpośrednio z opakowania.
Daktyle medjool to owoce łatwe do przyswojenia przez ludzki organizm. Są bogatym źródłem błonnika. Są źródłem pozytywnej energii i świetnie sprawdzają się jako produkt uzupełniający niedobór glikogenu w mięśniach po treningu. Warto je spożywać ze względu na wysoką zawartością naturalnego cukru, białek, tłuszczy, a także karotenoidów i antyoksydantów.
Szukasz większych daktyli Medjool Jumbo
Właściwości
- wyróżniają się wysoką zawartością błonnika pokarmowego;
- są bogate w żelazo.
Więcej informacji o daktylach medjool znajduje się w naszym poradniku daktyle medjool - właściwości.
Daktyle Medjool Medium
Mianem daktyla określa się zdatne do jedzenia owoce drzewa – daktylowca właściwego. To drzewo należy do rodziny arekowatych, czyli do palm. Są one wysokie nawet na 25 metrów. Co ważne, nie rosną one w stanie dzikim, a jedynie na skutek uprawy. Spotkać je można w Azji, Afryce i Australii.
Odmiana Medjool cieszy się duzą popularnością szczególnie w Europie i Stanach Zjednoczonych. Daktyle Medjool mają bardzo delikatną skórkę, a przy tym soczysty miąższ. Wyróżniają się swoją wielkością. Daktyle Medjool Medium są oczywiście średniej wielkości (ok. 15-17 g) mają bogaty, niemal karmelowy smak i miękką, lepką konsystencję. Dzięki wysokiej zawartości fruktozy są wyjątkowo słodkie, nawet słodsze niż daktyle Degled Noor. Daktyle Medjool również różnią się znacznie pod względem wielkości, ale wszystkie są na ogół większe niż daktyle Degled Noor. Zawartość cukru w daktylach Medjool jest zdominowana przez fruktozę i glukozę.
Uprawa i zbieranie daktyli Medjool jest pracochłonne, dlatego są zazwyczaj droższe niż normalne daktyle.
Zbiera się je bezpośrednio z drzew, a następnie chętnie suszy, by przedłużyć ich trwałość i podbić wartości odżywcze. W sposób tradycyjny tę czynność wykonywano na słońcu, jednak teraz częściej korzysta się z pieców ustawionych na niską temperaturę 50°C. Daktyle trzyma się w nich przez nawet 10 godzin. Niektórzy rolnicy do suszenia korzystają z dużych suszarek. Spotkać można także owoce konserwowane przy użyciu dwutlenku siarki, co wpływa na zachowanie przez nie apetycznego koloru, ale ma także niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka, przede wszystkim może powodować alergię.
Historia i ciekawostki o daktylach Medjool
Z zapisów kopalnych wynika, że palma daktylowa istnieje od co najmniej 50 milionów lat.
Istnieją archeologiczne dowody uprawy daktyli we wschodniej Arabii między 5530 a 5320 rokiem p.n.e. Uważa się, że pochodzą one z okolic Iraku i są uprawiane od czasów starożytnych od Mezopotamii, aż do prehistorycznego Egiptu. Starożytni Egipcjanie używali owoców do wzbogacania wina i jedli je podczas żniw.
Istnieje archeologiczny dowód uprawy daktyli w Mehrgarh około 7000 roku p.n.e., neolitycznej cywilizacji na terenie dzisiejszego zachodniego Pakistanu. Dowody kultywacji są nieustannie odnajdywane w późniejszych cywilizacjach w Dolinie Indusu.
W starożytnym Rzymie liście palmowe używane były w triumfalnych procesjach. Palma daktylowa była popularną rośliną ogrodową w rzymskich ogrodach perystylowych, choć nie przynosiły one owoców w klimacie umiarkowanym we Włoszech. Daktyle są rozpoznawalne na freskach z Pompei i innych miejsc we Włoszech, w tym na scenie ogrodowej z Domu Ślubu Aleksandra.
Daktyle zostały wprowadzone do Meksyku i Kalifornii przez Hiszpanów w 1765 roku, wokół Mission San Ignacio.
Odmiana palmy daktylowej, prawdopodobnie taka, którą kiedyś nazywano judejską palmą daktylową, słynie z długowiecznego nasienia, które z powodzeniem wyrosło po przypadkowym przechowywaniu przez 2000 lat. Górny limit czasu przeżycia właściwie przechowywanych nasion pozostaje nieznany.
Badanie genomiczne przeprowadzone przez Centrum ds. Genomiki i Biologii Systemów w Nowym Jorku na Uniwersytecie w Abu Dhabi wykazało, że udomowione odmiany palmy daktylowej z Afryki Północnej, w tym znane odmiany, takie jak Medjool i Deglet Noor, są hybrydą między palmami daktylowymi z Bliskiego Wschodu, a dziką palmą kreteńską P. theophrasti. Palmy daktylowe pojawiają się w zapisie archeologicznym w Afryce Północnej około 2800 lat temu, co sugeruje, że hybryda została rozpowszechniona przez Minojczyków lub Fenicjan.
Jakie korzyści wynikają z jedzenie daktyli Medjool?
Tym, na co jeszcze warto zwrócić uwagę w kontekście daktyli, jest wysoka zawartość w nich roślinnych fenoli.
Daktyle dostarczają różnych przeciwutleniaczy, które oferują szereg korzyści zdrowotnych, w tym zmniejszone ryzyko wystąpienia kilku chorób.
W porównaniu z podobnymi owocami, takimi jak figi i suszone śliwki, daktyle wydają się mieć najwyższą zawartość przeciwutleniaczy.
Daktyle Medjool zastosowanie w kuchni
Suszone daktyle Medjool mogą być wykorzystywane kulinarnie na wiele różnych sposobów. Są popularne jako dodatek do dań typowo świątecznych. Występują w ciastach, kompotach oraz potrawach o charakterze regionalnym. Ze względu na swój słodki smak są one używane do owsianek oraz deserów. Słodki smak daktyli bywa zestawiany ze słonością mięsa, szynki i jako element przystawki.
Jako słodzik można wykorzystać pastę powstałą ze zmiksowanych daktyli z odrobiną wody.
Przeciwwskazania, alergie, środki ostrożności
Należy sprawdzić, czy kupione daktyle nie były konserwowane dwutlenkiem siarki, ponieważ może on wywołać reakcję alergiczną. Nadmierne spożycie daktyli może wzmagać objawy migreny, a także prowadzić do pojawienia się wzdęć. Wysoki indeks glikemiczny jest niebezpieczny dla osób chorujących na cukrzycę.
Przechowywanie
Przechowywać w lodówce.
Inne opcje
Składniki
Składniki: daktyle.
Produkt może zawierać: sezam, orzeszki ziemne i inne orzechy, dwutlenek siarki i gluten. Co to znaczy ?
Kraj pochodzenia: Izrael
Indeks glikemiczny: 70
Producent: Go4taste I.Dyląg Allegro Sp.J Bonarka 21, 30-415 Kraków
Wartość odżywcza / 100 g
Wartość energetyczna | 1158kJ/277 kcal |
Tłuszcz | 0,15 g |
w tym kwasy tłuszczowe nasycone | 0,0 g |
Węglowodany | 75 g |
w tym cukry | 66,47 g |
Błonnik | 6,7 g |
Białko | 1,8 g |
Sól | 0,01 g |
Żelazo | 9,5 mg |
Przepisy z tym produktem
-
Tunezyjskie ciasto daktylowe
Prosty i bardzo smaczny przepis na ciasto z daktylami. Doskonałe na deser, śniadanie lub podwieczorek.
-
Tunezyjskie daktyle faszerowane
Jedna z popularniejszych tunezyjskich przekąsek. Bez pieczenia, świetnie wygląda na półmisku.
-
Daktyle w boczku
Trudno znaleźć prostszy i smaczniejszy przepis na przekąskę niż ten. Tylko 3 składniki sprawiają, że daktyle w boczku są gotowe w mgnieniu oka!
-
Mleko daktylowe
Świetny napój, którego przygotowanie jest nie tylko szybkie i proste, ale także tanie.
Komentarze 0