Szukasz pomysłu na zdrową i pyszną przekąskę? W takim razie sięgnij po daktyle medjool. Wiele osób traktuje je jako naturalne słodziki i substytutu cukru. Eksperci podkreślają, że wspomniana odmiana daktyli reguluje poziom cholesterolu i wspiera zdrowe kości. Dowiedz się, dlaczego warto włączyć je do swojej diety!
Czym są daktyle Medjool?
Daktyle Medjool (arab. تمر المجهول – tamar al-majhūl, dosłownie, nieznany, od جَهِلَ, nie wiedzieć) [1] to duża, słodka odmiana daktyli (Phoenix dactylifera). Uprawiane są w Maroku a także w Izraelu, Iranie, Arabii Saudyjskiej i w Stanach Zjednoczonych. Uznwana są za jedna z najlepszych i najsmaczniejszych odmian daktyli. Wyróżniają się bogatym, karmelowym smakiem i ciągnącą się, miękką konsystencją. Z kolei klasyczne daktyle (np. daktyle Deglet Nour), są zazwyczaj mniejsze. Wyróżniają się słodkim, delikatnym smakiem i jędrnym miąższem.
Poczytaj o daktylach Medjool z Izraela: Daktyle z Izraela – odmiany, wygląd, smak i zalety.
Daktyle Medjool: wartości odżywcze
Jedna porcja (100 gramów) daktyli Medjool zawiera około:
277 kalorii,
6,7 g błonnika,
0,2 g tłuszczu,
75 g węglowodanów,
1,8 g białka,
696 mg potasu,
0,9 mg żelaza,
62 mg fosforu,
0,8 mg kwasu pantotenowego,
64 mg wapnia,
0,3 mg manganu,
0,2 mg witaminy B6,
54 mg magnezu,
0,4 mg miedzi,
1,6 mg niacyny.
Daktyle Medjool a indeks glikemiczny
Świeże daktyle zawierają naturalny cukier, ale niski/średni indeks glikemiczny. Znajduje się w nich bowiem dużo błonnika, który spowalnia uwalnianie węglowodanów i zapewnia dodatkowy zastrzyk energii. Jedząc świeże daktyle, możesz pobudzić metabolizm i obniżyć poziom hemoglobiny glikowanej w surowicy.
Daktyle Medjool: właściwości lecznicze
Eksperci podkreślają, że daktyle są wspaniałym źródłem beta-karotenu, czyli prekursora witaminy A. To silny przeciwutleniacz, który chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej, zaćmą i stresem oksydacyjnym w siatkówce.
Daktyle są doskonałym źródłem miedzi, magnezu, manganu żelaza, wapnia, a także witaminy K, B3 i B6. To oznacza, że znajdują się w nich składniki niezbędne do utrzymania gęstości mineralnej kości. Badania wykazały, że daktyle medjool zawierają 50 proc. więcej potasu niż banany.
Wspomniane medjool daktyle są dobrym źródłem witamin z grupy B, takich jak kwas pantotenowy, niacyna i kwas foliowy, które uczestniczą w ponad 300 reakcjach metabolicznych. Dodatkowo znajduje się w nich dużo miedzi, która zwiększa wchłanianie żelaza i wpływa na jego homeostazę.
Medjool poprawiają trawienie i chronią przed zaparciami. Ponadto pomogą uregulować ciśnienie krwi i cholesterol, zmniejszając ryzyko zawału serca, miażdżycy i udaru mózgu. Daktyle Medjool dodadzą Ci zdrowej energii, jednocześnie pomogą uzupełnić niedobór glikogenu w mięśniach po ćwiczeniach.
Badania potwierdziły, że jedna porcja (4 daktyle) dostarcza ponad 6 g błonnika pokarmowego, czyli zaspokaja 20-25 proc. dziennego zalecanego spożycia. Warto przypomnieć, że błonnik wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego. Może wyeliminować zaparcia, poprawiając perystaltykę jelit. Badacze twierdzą, że błonnik pomaga złagodzić hemoroidy, skurcze brzucha, wzdęcia i rozstrój żołądka.
Więcej na ten temat: Daktyle i ich właściwości
Gdzie można kupić daktyle Medjool?
Daktyle znajdziesz przede wszystkim w stacjonarnych i internetowych sklepach ze zdrową żywnością. Zazwyczaj zapakowane są w praktycznym, strunowym woreczku, dlatego zachowują wyjątkowy aromat, smak i wysoką jakość. Zamknięcie typu ZIP umożliwia wielokrotne otwieranie i zamykanie opakowania.
Daktyle Medjool mają zwykle wydłużony kształt, do 7 cm długości i 3 cm szerokości. Można je rozpoznać po brązowej, pomarszczonej skórce. Wybieraj tylko te, które nie są połamane. Jeśli próbujesz schudnąć lub chorujesz na cukrzycę, daktyle Medjool powinieneś jeść z umiarem.
Daktyle Medjool a zwykłe
Klasyczne daktyle Deglet Nour mają jasnoczerwony lub bursztynowy kolor, słodki, delikatny smak i jędrny miąższ. Z kolei odmiana Medjool zachwyca bogatym, niemal karmelowym smakiem i miękką, ciągnącą się konsystencją. Dzięki wysokiej zawartości fruktozy daktyle Medjool są słodsze niż tradycyjna odmiana. Różnią się także wielkością. Daktyle Medjool są większe niż Deglet Nour. Obie odmiany są bogatym źródłem potasu, miedzi, selenu i magnezu. Zapewniają ponad 15 proc. dziennego zapotrzebowania na te minerały. Dietetycy podkreślają, że daktyle Medjool zawierają więcej wapnia.
Jak jeść daktyle Medjool?
Idealnie sprawdzą się batonach energetycznych, chociaż można je stosować zarówno w pikantnych, jak i słodkich przekąskach. Warto podawać je z serami, świetnie komponują się też z curry. Daktyle Medjool możesz jeść same lub dodać do musli, wypieków lub dżemów.
Daktyle Medjool: przepisy
Pyszne nadziewane daktyle Medjool
Jeśli lubisz eksperymentować w kuchni, połącz słodko-karmelowe daktyle z puszystym, pikantnym kozim serkiem. Taki zestaw sprawdzi się doskonale jako szybka przekąska lub dodatek do zdrowego lunchu.
Składniki:
- 24 daktyle,
- 120 g koziego sera lub masła orzechowego,
- 3 łyżki pistacji,
- wędzona papryka,
- miód (opcjonalnie),
- świeżo mielony czarny pieprz i sól morska.
Przygotowanie:
- Wykonaj nożem podłużne nacięcie w daktylach, a następnie wyjmij z nich pestki.
- Teraz napełnij je kozim serem lub masłem orzechową za pomocą łyżki.
- Zmiażdż pistacje tłuczkiem. Posyp wszystkie daktyle czarnym pieprzem, solą morską, odrobiną wędzonej papryki i proszkiem pistacjowym.
- W razie potrzeby dodaj trochę miodu.
Prosty przepis na domowe batony energetyczne
Szukasz pomysłu na zdrową i pyszną przekąskę? Przygotuj batony z owsem, nasionami chia, orzechami pekan i daktylami medjool.
Składniki:
- 15 daktyli Medjool,
- 1 szklanka surowych, przekrojonych na pół orzechów pekan,
- 1 łyżka nasion chia,
- ½ szklanki bezglutenowych płatków owsianych,
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego,
- ¼ łyżeczki soli koszernej,
- ½ łyżeczki cynamonu.
Przygotowanie:
- Rozgrzej piekarnik do 90 stopni Celsjusza. Wyjmij pestki z daktyli.
- Następnie wrzuć daktyle do robota kuchennego i dobrze zmiksuj, aż nabiorą chropowatej konsystencji. Teraz dodaj pozostałe składniki i miksuj przez minutę.
- Wyłóż blachę papierem do pieczenia i połóż ciasto na środku. Następnie rozwałkuj go tak, aby uformować prostokąt. Pokrój ciasto na 14 batoników.
- Piecz je przez 30 minut, by stały się mniej lepkie. Schłodź je do temperatury pokojowej, a później trzymaj w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku między arkuszami papieru woskowanego.
- Batoniki możesz trzymać w lodówce przez miesiąc.
Materiały źródłowe:
- Wikipedia, hasło „Medjool dates’, https://en.wikipedia.org/wiki/Medjool[dostęp 31.08.2021r.]