Orzechy makadamia, naturalne - 500g

  • -35%
  • Orzechy makadamia cena 500g naturalne
  • Orzechy makadamia gdzie kupic 500g naturalne
  • Orzechy makadamia cena 500g naturalne
Orzechy makadamia cena 500g naturalne Orzechy makadamia gdzie kupic 500g naturalne Orzechy makadamia cena 500g naturalne

- Orzechy makadamia całe orzeszki, jasne, świeże i duże. 

- Pochodzą z RPA

- Bez konserwantów, bez siarki

- Do bezpośredniej konsumpcji lub do przygotowania potraw

- Opakowanie grube chroniące produkt, zamykanie strunowe, zgrzewane

Opis

Świeże i smaczne orzechy makadamia charakteryzują się jasnym kolorem. Mają przyjemny, delikatny kremowy smak. Oferowane są w formie rozłupanej. Możemy również dodawać je do owsianek, musli czy ciasteczek, a nawet sałatek.

Orzechy makadamia, które znajdują się w ofercie sklepu, pochodzą z Kenii. Uprawiane są w naturalny sposób. Nie zawierają konserwantów, w tym dwutlenku siarki. Świeże orzechy pakowane są do szczelnych i solidnych woreczków foliowych. Woreczki posiadają praktyczne zapięcie strunowe. Orzechy są produktem bezglutenowym.

Orzechy można jeść bezpośrednio z woreczka, stanowią również dodatek do wielu potraw. To zdrowa, chociaż dość kaloryczna przekąska, dlatego nie należy jeść ich w nadmiarze. Orzechy możemy dodawać do owsianek, musli czy ciasteczek i sałatek.

Orzechy makadamia pomimo wysokiej kaloryczności mogą być spożywane w dietach odchudzających. Zawierają składniki, które przyspieszają spalanie tłuszczu. Zalecane są każdemu, komu zależy na zdrowej diecie.

Orzechy makadamia właściwości

  • ze wszystkich orzechów posiadają najwięcej tłuszczy nienasyconych, których regularne spożywanie wpływa na zdrowie i wiele procesów zachodzących w organizmie;
  • wyróżniają się wysoką zawartością błonnika pokarmowego;
  • są źródłem magnezu, fosforu, potasu i manganu.

Więcej na naszym blogu orzechy makadamia - właściwości.

Orzechy makadamia pochodzenie

Orzech makadamia jest owocem orzecha Queensland, pochodzącego od nazwy australijskiego stanu położonego na wschodnim wybrzeżu. Jest to rzeczywiście suchy owoc pochodzący z Australii, odkryty przez Aborygenów 5 tysięcy lat temu, rosnący dziko w lasach wybrzeża Queensland i Nowej Południowej Walii.

Jest to pestka, to znaczy mięsisty owoc z jądrem, składającym się z białego migdału przypominającego trochę orzech, zamkniętego w brązowej okrągłej skorupie, gładki i niezwykle twardy, chroniony przez cienką, mięsistą łuskę, która pęka i upuszcza orzech, gdy jest dojrzała. Rosną w klastrach.

Surowe orzechy makadamia mają delikatny smak podobny do orzecha kokosowego. Są spożywane na surowo lub gotowane, bywają solone, słodkie, pikantne, grillowane, podawane jako aperitif lub karmelizowane.

Podobnie jak ze wszystkich suszonych orzechów oleistych, uzyskuje się z nich doskonały olej, który jest wytwarzany tylko przez tłoczenie na zimno i filtrowanie oraz stosowany jako olej spożywczy i kosmetyczny. Jest on najbogatszy w lipidy, zajmujące około 78% jego składu, ale to dobry tłuszcz, bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe.

Dla owoców uprawia się dwa gatunki makadamia: Macadamia tetraphylla i Macadamia integrifolia, przy czym te drugie z dużymi migdałami są uważane za najlepsze. Spośród tych dwóch gatunków istnieje wiele odmian, ale większość z nich to Beaumont i Cate.

Choć pochodzi z Australii, obecnie rośnie na całym świecie: w Nowej Zelandii, Tajlandii, Kostaryce, Brazylii, Stanach Zjednoczonych, a także w Afryce i Kenii.

Orzechy makadamia dobrze przechowują się w szczelnym pojemniku, z dala od ciepła, zimna i wilgoci.

Symbolem ich gotowości do zbioru jest opadanie owoców na ziemię. W przemysłowym wytwarzaniu tych orzechów stosuje się mechaniczne zamiatarki, które uprzątają glebę pod drzewami. W zakładach przetwórczych orzechy są suszone i płukane. Dzieje się to w ciągu doby od zbioru, aby uzyskać gładkie i twarde skorupki. Kontrola jakości dzieli je pod względem rodzaju. Łuskanie orzechów makadamia odbywa się z udziałem wielkich stalowych rolek.

Historia i ciekawostki

Orzechy makadamia są spożywane przez australijskich Aborygenów od ponad 5000 lat. Dopiero w 1857 roku ludzie z Zachodu odnaleźli pyszny suchy owoc, odkryty przez dwóch słynnych australijskich botaników, którzy przybyli na badania w północno-wschodniej Australii: barona Ferdinanda von Muellera i Waltera Hilla.
Baron nazwał rodzaj drzewa „Macadamia” na cześć swojego nauczyciela i przyjaciela, doktora Johna MacAdama.

Walter Hill zaczął uprawiać Macadamia Walnut w 1858 roku w Brisbane Botanical Garden na Queensland Coast w Australii. Jest to jedna z niewielu australijskich roślin endemicznych, które zostały udomowione przez ludzi.
Anegdotycznie Walter Hill wierzył, że orzechy makadamia są trujące, nawet śmiertelne, z powodu Aborygenów, którzy powiedzieli mu, że zostali nimi otruci. Wynajął chłopca, żeby zebrał orzechy i posadził je. Naukowiec nakrył go na jedzeniu ich. Zagubiony, odizolował go i był zaskoczony, widząc, że chłopiec po kilku dniach wciąż żyje, więc sam spróbował orzechów i stwierdził, że są pyszne.

Okazało się jednak, że powłoka orzechów jest wyjątkowo odporna i trzeba było poczekać do 1954 roku, kiedy to został opracowany proces ich obierania, aby zostały naprawdę wprowadzone na rynek.

Wycofane orzechy, które są zbyt małe, aby je sprzedać, są odzyskiwane i prasowane w celu wytworzenia oleju, który jest używany do gotowania lub przygotowywania kosmetyków. Rzeczywiście jest szybko wchłaniany i nie pozostawia skóry tłustej. Jest często stosowany w olejku do masażu, aby stymulować mikrokrążenie, przeciw rozstępom, do gojenia ran i ochrony włosów oraz rąk.

Zastosowanie orzechów makadamia w kuchni

Orzechy makadamia mają słodki, maślany smak. Są zazwyczaj spożywane na surowo, prażone lub smażone w głębokim tłuszczu. Mogą być przekąską lub być używane w granoli i muesli. Podaje się także przyprawione orzechy (sól i pieprz, cebula, chili, czosnek itp.). Olej makadamia i masło produkowane z tych orzechów służą do gotowania i do smarowania kanapek.

Orzechy makadamia są również stosowane jako składnik potraw, zwłaszcza w deserach.

Ogólnie rzecz biorąc, podczas używania orzechów makadamia w większości przepisów można nimi zastąpić inne orzechy w proporcji jeden do jednego.

Mielone orzechy makadamia można stosować jako wzmacniacz smaku i ciekawy wypełniacz w mielonym mięsie. Stanowią także przyjemny dodatek do ciasta, pieczywa itp. Opiekanie orzechów makadamia (lub ich pieczenie) przed włączeniem do przepisu zapewni im bardziej wyrazisty smak. Upewnij się, że pieczone orzechy makadamia schłodzą się przed użyciem, aby zapobiec ich nadmiernie tłustej konsystencji.

Do jakich potraw pasują orzechy makadamia?

Najbardziej klasycznym przepisem na zastosowanie tych orzechów są ciasteczka z białą czekoladą. Ich delikatny smak doskonale komponuje się z tym szybkim deserem. To przepis wywodzący się prawdopodobnie jeszcze z kuchni australijskiej. Jednak nie są to wszystkie propozycje. Można je stosować na przykład do przygotowania hummusu, sernika, drożdżowych bułeczek, do piernika. Orzechy makadamia świetnie komponują się w zestawieniu z kokosem. Na słono warto je łączyć z dojrzałymi serami i pieczonymi warzywami.

Orzechy makadamia przeciwwskazania, alergie, środki ostrożności

Orzechy makadamia, tak samo, jak każde inne orzechy, wywołać mogą reakcję alergiczną. Należy je spożywać bardzo ostrożnie, zwłaszcza w przypadku stwierdzonego uczulenia na inne orzechy. Mogą bowiem doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Nawet wdychanie drobnych cząstek orzechów może wystarczyć do wywołania reakcji alergicznej u niektórych osób. Osoby z alergią na orzechy muszą całkowicie unikać orzechów makadamia.

Ludzie mogą jeść orzechy makadamia surowe lub prażone. Jedno z badań sugeruje jednak, że prażenie orzechów makadamia, zwłaszcza w wyższych temperaturach, może zmniejszyć ich zawartość składników odżywczych. Najlepiej spożywać surowe lub namoczone orzechy makadamia, lub orzechy prażone w niskiej temperaturze.

Ile można jeść orzechów makadamia?

Przechowywanie

Orzechy makadamia ze względu na olbrzymią zawartość tłuszczu powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętym pojemniku, gdzie dostępu nie będzie mieć wilgoć i zwłaszcza tlen.

65,00 zł
42,25 zł
W magazynie, dostawa 24h

Do darmowej dostawy brakuje 250,00 zł

Inne opcje

Składniki

Składniki: orzechy makadamia.

Produkt może zawierać: sezam, orzeszki ziemne i inne orzechy, dwutlenek siarki i glutenCo to znaczy ?

Kraj pochodzenia: RPA

Indeks glikemiczny: 15

Producent: Go4taste I.Dyląg Allegro Sp.J Bonarka 21, 30-415 Kraków

Wartość odżywcza / 100 g

Wartość energetyczna 3006 kJ/718 kcal
Tłuszcz 75,77 g
   w tym kwasy tłuszczowe nasycone 12,06 g
Węglowodany 13,86 g
   w tym cukry 4,57 g
   Błonnik 8,6 g
Białko 7,91 g
Sól 0,01 g
Magnez 118 mg
Fosfor 198 mg
Potas 363 mg
Mangan 3,036 mg

Komentarze 0

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Przepisy z tym produktem

  • Ciasteczka makadamia

    Orzechy makadamia to popularna przekąska w Australii. Według badań konsumenckich aż 83% mieszkańców tego kontynentu woli smak makadamii niż innych orzechów.
    Oto tradycyjny przepis australijski na herbatniki posypane orzechami makadamia i rodzimymi przyprawami. Ciastkom nie można się oprzeć!

  • Krówki z białej czekolady macadamia

    Do zrobienia tych pysznych krówek z orzechami makadamia potrzebujesz kilku składników, miski i kuchenki mikrofalowej.

  • Australijski „bush dukkah” z orzechami makadamia

    Dukkah to tradycyjna bliskowschodnia mieszanka nasion sezamu, orzechów i przypraw, która została zaadoptowana przez Australijczyków. Dukkah jest spożywane z olejem i chlebem płaskim, a także dodaje się je do pikantnego mięsa, ryb i potraw wegetariańskich. Ma wiele odmian i wersji. W Sydney nazywa się  „bush dukkah” i zawiera orzechy makadamia, migdały, orzechy laskowe, sezam, kokos, siemię lniane, nasiona słonecznika, przyprawy, mirt cytrynowy i pieprz dorrigo. My prezentujemy mieszanką z migdałami i orzechami makadamia.