Orzechy makadamia, naturalne - 500g

New product

Obniżka! Orzechy makadamia cena 500g naturalne Expand

- Orzechy makadamia całe orzeszki

- Pochodzą z RPA

- Do bezpośredniej konsumpcji lub do przygotowania potraw

- Bez glutenu, bez konserwantów, bez siarki

- Opakowanie grube chroniące produkt, zamykanie strunowe, zgrzewane

- Gwarancja smaku

- Indeks glikemiczny orzechów makadamia 15

Więcej szczegółów

 • W magazynie, dostawa 24h

61,75 zł

brutto

65,00 zł

-5%

Opis produktu

Świeże i smaczne orzechy makadamia charakteryzują się jasnym kolorem. Mają przyjemny, delikatny kremowy smak. Oferowane są w formie rozłupanej. Możemy również dodawać je do owsianek, musli czy ciasteczek, a nawet sałatek.

Orzechy makadamia, które znajdują się w ofercie sklepu, pochodzą z Kenii. Uprawiane są w naturalny sposób. Nie zawierają konserwantów, w tym dwutlenku siarki. Świeże orzechy pakowane są do szczelnych i solidnych woreczków foliowych. Woreczki posiadają praktyczne zapięcie strunowe. Orzechy są produktem bezglutenowym.

Orzechy można jeść bezpośrednio z woreczka, stanowią również dodatek do wielu potraw. To zdrowa, chociaż dość kaloryczna przekąska, dlatego nie należy jeść ich w nadmiarze. Orzechy możemy dodawać do owsianek, musli czy ciasteczek i sałatek.

Orzechy makadamia są przede wszystkim zalecane wszystkim osobom, które chcą chronić swoje serce i układ krwionośny. Dodatkowo sprzyjają one obniżeniu stężenia „złego” cholesterolu LDL. Ten produkt jest również silnym antyoksydantem, zabezpieczającym organizm przed wpływem wolnych rodników. Dzięki swoim właściwościom orzechy zapobiegają pojawieniu się niedokrwistości, a także wpływają na wzmocnienie układu mięśniowo-szkieletowego. Orzechy makadamia to przede wszystkim bogactwo witamin z grupy B, zawierają również witaminę C.

Orzechy makadamia pomimo wysokiej kaloryczności mogą być spożywane w dietach odchudzających. Zawierają składniki, które przyspieszają spalanie tłuszczu. Zalecane są każdemu, komu zależy na zdrowej diecie.

Orzechy makadamia właściwości

 • ze wszystkich orzechów posiadają najwięcej tłuszczy nienasyconych, których regularne spożywanie wpływa na zdrowie i wiele procesów zachodzących w organizmie (między innymi wspomagają pracę mózgu i chronią układ krążenia przed złym cholesterolem);
 • zawierają wiele potasu, który także pomaga utrzymywać dobry poziom cholesterolu we krwi;
 • fosfor odpowiada w organizmie za mocne kości;
 • niacyna wspiera z kolei układ nerwowy.
 • więcej na naszym blogu o orzeszkach makadamia

Orzechy makadamia pochodzenie

Orzech makadamia jest owocem orzecha Queensland, pochodzącego od nazwy australijskiego stanu położonego na wschodnim wybrzeżu. Jest to rzeczywiście suchy owoc pochodzący z Australii, odkryty przez Aborygenów 5 tysięcy lat temu, rosnący dziko w lasach wybrzeża Queensland i Nowej Południowej Walii.

Jest to pestka, to znaczy mięsisty owoc z jądrem, składającym się z białego migdału przypominającego trochę orzech, zamkniętego w brązowej okrągłej skorupie, gładki i niezwykle twardy, chroniony przez cienką, mięsistą łuskę, która pęka i upuszcza orzech, gdy jest dojrzała. Rosną w klastrach.

Surowe orzechy makadamia mają delikatny smak podobny do orzecha kokosowego. Są spożywane na surowo lub gotowane, bywają solone, słodkie, pikantne, grillowane, podawane jako aperitif lub karmelizowane.

Podobnie jak ze wszystkich suszonych orzechów oleistych, uzyskuje się z nich doskonały olej, który jest wytwarzany tylko przez tłoczenie na zimno i filtrowanie oraz stosowany jako olej spożywczy i kosmetyczny. Jest on najbogatszy w lipidy, zajmujące około 78% jego składu, ale to dobry tłuszcz, bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe.

Dla owoców uprawia się dwa gatunki makadamia: Macadamia tetraphylla i Macadamia integrifolia, przy czym te drugie z dużymi migdałami są uważane za najlepsze. Spośród tych dwóch gatunków istnieje wiele odmian, ale większość z nich to Beaumont i Cate.

Choć pochodzi z Australii, obecnie rośnie na całym świecie: w Nowej Zelandii, Tajlandii, Kostaryce, Brazylii, Stanach Zjednoczonych, a także w Afryce i Kenii.

Orzechy makadamia dobrze przechowują się w szczelnym pojemniku, z dala od ciepła, zimna i wilgoci.

Symbolem ich gotowości do zbioru jest opadanie owoców na ziemię. W przemysłowym wytwarzaniu tych orzechów stosuje się mechaniczne zamiatarki, które uprzątają glebę pod drzewami. W zakładach przetwórczych orzechy są suszone i płukane. Dzieje się to w ciągu doby od zbioru, aby uzyskać gładkie i twarde skorupki. Kontrola jakości dzieli je pod względem rodzaju. Łuskanie orzechów makadamia odbywa się z udziałem wielkich stalowych rolek.

Historia i ciekawostki

Orzechy makadamia są spożywane przez australijskich Aborygenów od ponad 5000 lat. Dopiero w 1857 roku ludzie z Zachodu odnaleźli pyszny suchy owoc, odkryty przez dwóch słynnych australijskich botaników, którzy przybyli na badania w północno-wschodniej Australii: barona Ferdinanda von Muellera i Waltera Hilla.
Baron nazwał rodzaj drzewa „Macadamia” na cześć swojego nauczyciela i przyjaciela, doktora Johna MacAdama.

Walter Hill zaczął uprawiać Macadamia Walnut w 1858 roku w Brisbane Botanical Garden na Queensland Coast w Australii. Jest to jedna z niewielu australijskich roślin endemicznych, które zostały udomowione przez ludzi.
Anegdotycznie Walter Hill wierzył, że orzechy makadamia są trujące, nawet śmiertelne, z powodu Aborygenów, którzy powiedzieli mu, że zostali nimi otruci. Wynajął chłopca, żeby zebrał orzechy i posadził je. Naukowiec nakrył go na jedzeniu ich. Zagubiony, odizolował go i był zaskoczony, widząc, że chłopiec po kilku dniach wciąż żyje, więc sam spróbował orzechów i stwierdził, że są pyszne.

Okazało się jednak, że powłoka orzechów jest wyjątkowo odporna i trzeba było poczekać do 1954 roku, kiedy to został opracowany proces ich obierania, aby zostały naprawdę wprowadzone na rynek.

Wycofane orzechy, które są zbyt małe, aby je sprzedać, są odzyskiwane i prasowane w celu wytworzenia oleju, który jest używany do gotowania lub przygotowywania kosmetyków. Rzeczywiście jest szybko wchłaniany i nie pozostawia skóry tłustej. Jest często stosowany w olejku do masażu, aby stymulować mikrokrążenie, przeciw rozstępom, do gojenia ran i ochrony włosów oraz rąk.

Jakie korzyści dla zdrowia wynikają z jedzenia orzechów makadamia?

Orzech makadamia jest najbardziej obciążony tłuszczem ze wszystkich orzechów, z poziomem 78% tłuszczu. 60% tych lipidów to tłuszcze jednonienasycone, dobre tłuszcze obniżające poziom cholesterolu.

Są doskonałym źródłem błonnika, który umożliwia regulację trawienia, wpływając na szybkość usuwania „złego” cholesterolu oraz cukru z krwi, ale także ochronę przed rakiem jelita grubego. Zapewniają uczucie sytości, które może pomóc podczas diety odchudzającej.

Są doskonałym źródłem minerałów i pierwiastków śladowych:

 • Potasu: niezbędnego do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego, prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, układu nerkowego itp.
 • Magnezu (130 mg/100 g): niezbędnego do przenoszenia impulsów nerwowych, rozluźnienia mięśni, dobrego tranzytu substancji odżywczych, dobrego zdrowia układu sercowo-naczyniowego, regulacji poziomu węglowodanów i lipidów we krwi, jest niezbędny dla dobrego zdrowia kości, zębów, mięśni, wątroby itp.
 • Wapnia (85 mg/100 g): niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania komórek mięśniowych i nerwowych oraz komórek w ogóle, dla zdrowych kości, nerek i krwi itp.
 • Fosforu: niezbędnego do wzrostu i regeneracji tkanek, regulacji pH we krwi, dobrego zdrowia kości, struktury cząsteczek DNA i RNA itp.
 • Cynku: niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i immunologicznego, syntezy DNA, RNA i białek, regulacji nastroju, dobrego zdrowia wzroku, procesu krzepnięcia krwi, funkcjonowania hormonu tarczycy i metabolizmu insuliny.
 • A także: żelaza, witamin z grupy B, kwas palmitooleinowy itp.

Zespół metaboliczny to grupa stanów, które mogą zwiększać ryzyko cukrzycy, udaru i chorób serca. Obejmuje on wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi, niski poziom cholesterolu HDL, wysokie trójglicerydy i nadmiar tłuszczu gromadzącego się na brzuchu. American Heart Association (AHA) potwierdziło, że około 34 procent dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych ma objawy zespołu metabolicznego. Liczby te rosną na całym świecie.

Niektóre badania sugerują, że MUFA, takie jak obecne w orzechach makadamia, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zespołu metabolicznego lub zmniejszyć jego skutki u ludzi, którzy już go mają. Przegląd badań z 2016 roku pokazuje, że spożywanie diety bogatej w MUFA może zmniejszyć metaboliczne czynniki ryzyka u osób z cukrzycą typu 2.

Orzechy makadamia zawierają rodzaj witaminy E zwanej tokotrienolem. Według niektórych badań tokotrienole mogą mieć silne właściwości przeciwnowotworowe. Orzechy makadamia zawierają znaczną ilość tokotrienoli. Orzechy makadamia zawierają również związki roślinne zwane flawonoidami, które mogą zwalczać raka poprzez niszczenie szkodliwych wolnych rodników w organizmie. Oprócz ich potencjalnej zdolności do walki z rakiem, tokotrienole mają również działanie chroniące mózg.

Jedno z badań wykazało, że suplement bogaty w tokotrienol pomaga chronić komórki mózgowe przed działaniem glutaminianu, który może odgrywać rolę w rozwoju choroby Alzheimera i choroby Parkinsona.

Inne badanie na szczurach pokazuje, że kwas oleinowy, jeden z głównych tłuszczów jednonienasyconych obecnych w orzechach makadamia, może chronić mózg przed niektórymi rodzajami stresu oksydacyjnego.

Orzechy makadamia i ich olej to jedne z najbogatszych źródeł kwasu palmitooleinowego, jednonienasyconego tłuszczu zwanego również omega-7. Naukowcy podczas jednego badania podawali owcy kwas palmitynowy przez 28 dni, a wyniki wskazują na zmniejszenie przyrostu masy o 77 procent. Jednak eksperci nie wykazali jeszcze, że kwas palmitooleinowy przynosi ludziom korzyści w zakresie utraty wagi.

Inne badanie pokazuje, że karmienie myszy olejem z orzechów makadamia jako suplementem diety, zmniejszało wielkość ich komórek tłuszczowych po 12 tygodniach.

Orzechy makadamia zawierają białko, duże ilości korzystnych tłuszczów i błonnik. Razem te składniki odżywcze mogą pomóc czuć się przez dłuższy czas najedzonym. Tłuszcz trawi się dłużej, a białko i błonnik pomagają zapobiegać dużym zmianom poziomu cukru we krwi, które mogą sprawić, że człowiek poczuje się głodny.

Orzechy makadamia wartości odżywcze na 100 gram

Kalorie (wartość energetyczna): 718 kcal / 3004 kJ;

Białko: 7,91 g; t

Tłuszcz ogółem: 75,77 g; k

nasycone: 12,061 g;

jednonienasycone: 58,877 g; k

wielonienasycone: 1,502 g;

omega-3: 0,206 g;

omega-6: 1,296 g;

Węglowodany: 13,82 g;

Błonnik pokarmowy: 8,6 g.

Witaminy:

Wit. E: 0,54 mg;

Wit. C: 1,2 mg;

Wit. B1: 1,195 mg;

Wit. B2: 0,162 mg;

Wit. B3 (PP): 2,473 mg;

Wit. B6: 0,275 mg;

Kwas foliowy: 11 µg;

Kwas pantotenowy: 0,758 mg.

Minerały:

Wapń: 85 mg;

Żelazo: 3,69 mg;

Magnez: 130 mg;

Fosfor: 188 mg;

Potas: 368 mg;

Sód: 5 mg;

Cynk: 1,30 mg;

Miedź: 0,76 mg;

Mangan: 4,13 mg;

Selen: 3,6 µg; >

Fitosterole 116 mg.

Zastosowanie orzechów makadamia w kuchni

Orzechy makadamia mają słodki, maślany smak. Są zazwyczaj spożywane na surowo, prażone lub smażone w głębokim tłuszczu. Mogą być przekąską lub być używane w granoli i muesli. Podaje się także przyprawione orzechy (sól i pieprz, cebula, chili, czosnek itp.). Olej makadamia i masło produkowane z tych orzechów służą do gotowania i do smarowania kanapek.

Orzechy makadamia są również stosowane jako składnik potraw, zwłaszcza w deserach.

Ogólnie rzecz biorąc, podczas używania orzechów makadamia w większości przepisów można nimi zastąpić inne orzechy w proporcji jeden do jednego.

Mielone orzechy makadamia można stosować jako wzmacniacz smaku i ciekawy wypełniacz w mielonym mięsie. Stanowią także przyjemny dodatek do ciasta, pieczywa itp. Opiekanie orzechów makadamia (lub ich pieczenie) przed włączeniem do przepisu zapewni im bardziej wyrazisty smak. Upewnij się, że pieczone orzechy makadamia schłodzą się przed użyciem, aby zapobiec ich nadmiernie tłustej konsystencji.

Do jakich potraw pasują orzechy makadamia?

Najbardziej klasycznym przepisem na zastosowanie tych orzechów są ciasteczka z białą czekoladą. Ich delikatny smak doskonale komponuje się z tym szybkim deserem. To przepis wywodzący się prawdopodobnie jeszcze z kuchni australijskiej. Jednak nie są to wszystkie propozycje. Można je stosować na przykład do przygotowania hummusu, sernika, drożdżowych bułeczek, do piernika. Orzechy makadamia świetnie komponują się w zestawieniu z kokosem. Na słono warto je łączyć z dojrzałymi serami i pieczonymi warzywami.

Orzechy makadamia przeciwwskazania, alergie, środki ostrożności

Orzechy makadamia, tak samo, jak każde inne orzechy, wywołać mogą reakcję alergiczną. Należy je spożywać bardzo ostrożnie, zwłaszcza w przypadku stwierdzonego uczulenia na inne orzechy. Mogą bowiem doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Nawet wdychanie drobnych cząstek orzechów może wystarczyć do wywołania reakcji alergicznej u niektórych osób. Osoby z alergią na orzechy muszą całkowicie unikać orzechów makadamia.

Ludzie mogą jeść orzechy makadamia surowe lub prażone. Jedno z badań sugeruje jednak, że prażenie orzechów makadamia, zwłaszcza w wyższych temperaturach, może zmniejszyć ich zawartość składników odżywczych. Najlepiej spożywać surowe lub namoczone orzechy makadamia, lub orzechy prażone w niskiej temperaturze.

Ile można jeść orzechów makadamia?

Przechowywanie

Orzechy makadamia ze względu na olbrzymią zawartość tłuszczu powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętym pojemniku, gdzie dostępu nie będzie mieć wilgoć i zwłaszcza tlen.

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Orzechy makadamia, naturalne - 500g

Orzechy makadamia, naturalne - 500g

Brakuje 200,00 zł do darmowej wysyłki.

Składniki

Skład: orzechy makadamia.

Produkt może zawierać śladowe ilości: migdałów, sezamu, orzechów włoskich, pistacjowych, glutenu i innych.

Kraj pochodzenia: RPA

Indeks glikemiczny: 15

Wartość odżywcza / 100 g

Wartość energetyczna3006 kJ/718 kcal
Tłuszcz75,77 g
   w tym kwasy tłuszczowe nasycone12,06 g
Węglowodany13,86 g
   w tym cukry4,57 g
   Błonnik8,6 g
Białko7,91 g
Sól0,01 g

Przepisy z tym produktem

 • Australijski „bush dukkah” z orzechami makadamia

  Dukkah to tradycyjna bliskowschodnia mieszanka nasion sezamu, orzechów i przypraw, która została zaadoptowana przez Australijczyków. Dukkah jest spożywane z olejem i chlebem płaskim, a także dodaje się je do pikantnego mięsa, ryb i potraw wegetariańskich. Ma wiele odmian i wersji. W Sydney nazywa się  „bush dukkah” i zawiera orzechy makadamia, migdały, orzechy laskowe, sezam, kokos, siemię lniane, nasiona słonecznika, przyprawy, mirt cytrynowy i pieprz dorrigo. My prezentujemy mieszanką z migdałami i orzechami makadamia.

 • Krówki z białej czekolady macadamia

  Do zrobienia tych pysznych krówek z orzechami makadamia potrzebujesz kilku składników, miski i kuchenki mikrofalowej.

 • Ciasteczka makadamia

  Orzechy makadamia to popularna przekąska w Australii. Według badań konsumenckich aż 83% mieszkańców tego kontynentu woli smak makadamii niż innych orzechów.
  Oto tradycyjny przepis australijski na herbatniki posypane orzechami makadamia i rodzimymi przyprawami. Ciastkom nie można się oprzeć!

Rozumiem

Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.