– ostropest plamisty, pasiasty, ziarno świeży
– pochodzi z Polski
– naturalnie bezglutenowe, bez konserwantów
– do bezpośredniej konsumpcji lub do przygotowania potraw
– opakowanie grube chroniące produkt, zamykanie strunowe, zgrzewane
Opis
Ostropest plamisty to roślina, która ma korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Ze względu na swój neutralny smak można dodawać ją do różnych dań. Z ostropestu można również przygotować zdrową herbatę lub napar.
Ostropest plamisty (Silybum marianum) zwany również jako oset Świętej Marii lub oset święty, to jednoroczna roślina, która pierwotnie porastała rejony śródziemnomorskie. Aktualnie ostropest jest obecny jest na całym świecie, w tym Afryce Północnej, Australii i Ameryce Południowej i Północnej. Ostropest zazwyczaj nie przekracza metra wysokości i ma dość rozgałęzionym łodygę. Charakteryzuje się unikalnym kształtem kwiatów i liści, które są nieco kłujące w dotyku. Liście po zmiażdżeniu lub przetarciu wydzielają mlecznobiały płyn. Ostropest zazwyczaj kwitnie od czerwca do lipca. Jego owocem jest szarobrązowa, owalna, spłaszczona niełupka z puchem kielichowym. Szacuje się, że każdy tego typu kielich może wyprodukować około 200 nasion, co daje ponad 6000 nasion na roślinę rocznie.
Ziarna ostropestu plamistego, które dostępne są w naszym sklepie, pochodzą ze sprawdzonych upraw od rodzimych producentów. Nasiona przechowywane są w szczelnych, hermetycznych w torebkach z zapięciem strunowym. To daje gwarancję, że zachowują swoją świeżość i dobrą właściwości przez długi czas.
Właściwości
Ostropest, który dostępny jest w sklepie Go4taste.pl, ma wiele korzyści dla naszego zdrowia:
- wyróżnia się wysoką zawartością błonnika pokarmowego;
- posiada również wysoką zawartość białka.
Chcesz wiedzieć więcej o ostropeście zapoznaj się z naszym artykułem na blogu ostropest - właściwości.
Czym wyróżniają się nasze ziarna ostropestu plamistego?
- Neutralny smak, który pasuje do każdej potrawy.
Ostropest plamisty nie wpływa na smak żadnej potrawy. Z tego powodu z powodzeniem można go dodawać do dań słodkich i wytrawnych.
- Z polskiej, rodzimej uprawy.
Ostropest pochodzi z polskich upraw, co daje świeżości i wysokiej jakości plonu.
- Różnorodne zastosowanie.
Roślinę tę można spożywać na wiele sposobów zarówno w postaci zmielonej, jak i surowych ziaren. Z tego względu można swobodnie dopasować jego formę do danej potrawy.
Jak stosować ostropest plamisty
- najlepiej wykorzystywać mielone ziarna, można je przygotować w domu, np. z pomocą młynka do kawy (uwaga! nie należy mielić dużej ilości ziaren jednocześnie, ponieważ mielony ostropest zachowuje swoje właściwości krócej);
- wykorzystywany do parzenia naparów – profilaktycznie od jednej do dwóch łyżeczek na dzień;
- jako że ostropest ma neutralny smak, można nim posypać właściwie każde danie: od owsianki, przez zupę, po sałatkę.
- jak zrobić napar z ostropestu plamistego?
Przechowywanie
Ostropest plamisty ziarno należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku w zaciemnionym i suchym miejscu.
Przeciwwskazania
Ostropestu nie powinny przyjmować dzieci poniżej 12-ego roku życia, kobiety w ciąży oraz podczas laktacji.
Ostropest plamisty - czy można jeść ziarna?
Tak, można jeść ziarna. Ostropest plamisty może być spożywany zarówno w postaci zmielonej, jak i w formie ziaren. Nie ma konieczności ich mielenia. Ziarna ostropestu mają neutralny smak, zatem można je dodawać do różnego rodzaju potraw takich jak owsianka, muesli z owocami, sałatki, makarony czy domowy chleb. Innym sposobem jedzenia ostropestu w formie ziaren jest przygotowanie z niego oleju roślinnego tzw. maceratu.
W tym celu zalewamy ziarna ostropestu plamistego zimną lub letnią wodą i pozostawiamy na kilkanaście godzin, najlepiej w ciemnym miejscu. Po tym czasie tworzy się oleisty, gęsty lekko śluzowaty płyn, który może być przyjmowany doustnie.
Czy można przedawkować ostropest plamisty?
Ostropest plamisty to zioło, które nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych i nie można go przedawkować. Sporadycznie w początkowym okresie spożywania u niektórych osób mogą pojawić się problemy ze strony układu trawiennego (np.biegunki). Rzadziej ostropest może powodować nudności, wzdęcia, gazy i rozstrój żołądka. Warto również pamiętać, że ostropest spożywać należy zgodnie z zaleceniami, jako element diety wspomagającej np. wątrobę.
Czy można jeść w ciąży ostropest plamisty?
Ciąża jest wyjątkowym czasem, w którym kobieta powinna zadbać o prawidłową, dobrą dla rozwoju płodu dietę. Stosowanie jakichkolwiek ziół w ciąży i podczas karmienia piersią powinno być zawsze konsultowane z lekarzem prowadzącym. Działanie ostropestu plamistego na rozwój płodu nie było jeszcze przedmiotem gruntownych badań. Z tego powodu przed zażyciem należy skonsultować się z lekarzem i uzgodnić zalecaną, bezpieczną suplementację.
Jeśli więc jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem ostropestu plamistego.
Czy ostropest jest dobry dla wątroby?
Ostropest to roślina, która ma pozytywny wpływ na pracę wątroby. Na podstawie wielu badań potwierdzono, że regularne spożywanie ostropestu plamistego poprawia funkcjonowanie i pracę tego organu. Zioło to może pomóc chronić wątrobę przed uszkodzeniem spowodowanym chorobą lub zatruciem.
Ostropest plamisty - dawkowanie dla dzieci
Nie jest jeszcze dokładnie znane działanie ostropestu plamistego na organizm małych dzieci. Z tego powodu roślina ta nie jest zalecana do spożywania przez niemowlęta i dzieci do lat 3. Wprowadzenie ostropestu plamistego do diety dziecka przedszkolnego i szkolnego poniżej 12 roku życia powinno być zawsze konsultowane z lekarzem prowadzącym.
Inne opcje
Składniki
Składniki: ostropest plamisty.
Produkt może zawierać: sezam, orzeszki ziemne i inne orzechy, dwutlenek siarki i gluten. Co to znaczy ?
Kraj pochodzenia: Polska
Producent: Go4taste I.Dyląg Allegro Sp.J Bonarka 21, 30-415 Kraków
Wartość odżywcza / 100 g
Wartość energetyczna | 1526 kJ/371 kcal |
Tłuszcz | 23 g |
w tym kwasy tłuszczowe nasycone | 3,9 g |
Węglowodany | 1,3 g |
w tym cukry | 1 g |
Błonnik | 47 g |
Białko | 16 g |
Sól | 0,01 g |
Komentarze 0