- Orzechy laskowe blanszowane łuskane, bez skórki, prażone
- Pochodzą z Turcji
- 100% naturalne, bez konserwantów, bez siarki
- Do bezpośredniej konsumpcji, do przygotowania deserów
- Opakowanie grube chroniące produkt, zamykanie strunowe, zgrzewane
Opis
Czym są orzechy laskowe?
Orzechy laskowe to owoce leszczyny pospolitej (Corylus avellana). Mają okrągły lub podłużny kształt o długości do 3 cm i średnicy 2 cm.
Orzech laskowy jest konsumowany na surowo w postaci całych owoców, a także w postaci przetworzonej np. rozdrobniony lub posiekany w ciastach innych wyrobach cukierniczych. Wyciśnięty, daje pyszny olej.
Właściwości
- wyróżniają się wysoką zawartością błonnika pokarmowego;
- są bardzo dobrym źródłem białka.
Więcej informacji o orzechach laskowych znajduje się w naszym poradniku orzechy laskowe - właściwości.
Historia i ciekawostki
Orzechy laskowe są spożywane przez ludzi od czasów prehistorycznych. Archeolodzy znaleźli duże ilości łupin orzechów laskowych w mezolitycznych i neolitycznych miejscach na terenie dzisiejszej Szwecji, Danii i Niemiec. Orzechy laskowe stanowiły dużą część prehistorycznej diety myśliwych i zbieraczy. Prawdopodobnie zapewniały im wystarczającą ilość pożywienia między sezonami polowań. Dowody uprawy orzechów laskowych znaleziono w Chinach i pochodzą sprzed ponad 5000 lat.
Grecy i Rzymianie jedli orzechy, tak samo dla przyjemności, jak dla ich wartości odżywczych, leczniczych i magicznych.W starożytności uważano, że leszczyna i ich orzechy posiadają mistyczne moce i właściwości lecznicze. Orzechy laskowe były używane w lekach na różne choroby i dolegliwości. Greccy lekarze zalecali kruche orzechy laskowe do leczenia kaszlu i przeziębienia. Zmielone orzechy laskowe zmieszane z tłuszczem z niedźwiedzia były prawdopodobnie lekarstwem na łysienie
Orzechy laskowe z amerykańskich gatunków leszczyn (Corylus americana i C. rostrata) były szeroko spożywane przez rdzennych Amerykanów, zarówno do celów spożywczych, jak i terapeutycznych.
Na przełomie XIX i XX wieku uprawy leszczyn rozwijają się w Stanach Zjednoczonych, głównie w stanie Oregon. Obecnie orzechy laskowe uprawiane w dolinie Willamette stanowią 99 procent orzechów laskowych produkowanych w Stanach Zjednoczonych. Pozostały 1 procent jest produkowany w Waszyngtonie.
W produkcji orzechów laskowych przodują takie kraje jak Turcja, Włochy, Stany Zjednoczone, Azerbejdżan i Gruzja. W 2016 roku Turcja wyprodukowała 57% całej produkcji orzechów laskowych na świecie. Na wybrzeżach Morza Czarnego produkcję orzechów laskowych obsługuje ponad 2 miliony ludzi!
Istnieje wiele jadalnych odmian orzechów laskowych.Do najpopularniejszych należą: Aveline, Long of Spain, Corabel, Fertile of Coutard, Coxford, Gunslebert, Imperial of Trebizond, Round of Piedmont itd
Jakie korzyści dla zdrowia wynikają z jedzenia orzechów laskowych?
Orzechy laskowe to nie tylko smaczna i pożywna przekąska, ale również źródło cennych mikroelementów witamin i składników odżywczych.
Orzechy laskowe są dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Spożywanie dużej ilości błonnika zachęca do regularnych wypróżnień i zapobiega zaparciom.
Orzechy laskowe są bogate w przeciwutleniacze, które są związkami chroniącymi przed utlenianiem komórek. Zmniejszają stopień uszkodzenia komórek przez wolne rodniki.
Orzechy laskowe — zastosowanie w kuchni
Orzechy laskowe mogą być wykorzystywane w kuchni na wiele sposobów.
- orzechami laskowymi można z powodzeniem zastępować w przepisach orzechy pekan, orzechy nerkowca, orzechy łuskane, ziarna kakaowe, migdały, orzeszki piniowe, pistacje itp.
- Stanowią doskonały dodatek do owsianki lub muesli - zmieszane z żurawiną, nasionami lnu, lub nasionami chia. Doskonale smakują wrzucone do jogurtu naturalnego lub twarożku.
- w formie posiekanej lub zgniecionej będą stanowić smaczną posypkę do wszelkiego rodzaju ciast, ciastek, naleśników, kremów, ciastek, lodów, babeczek itp.
- orzechy laskowe można również stosować w daniach pikantnych, obiadowych. Warto dodać nieco orzechów laskowych do panierki do mięsa, ryb czy warzyw.
- orzechy laskowe podkreślają smak wszelkiego rodzaju serów.
- rozgniecione orzechy laskowe można dodawać również do takich warzyw jak: seler, szpinak, grzyby, awokado, papryka, ogórek, cukinia, cebula, czosnek, marchew, marchew, brokuły, rzodkiewka, cykoria, sałata kukurydza itp.
Przeciwwskazania, alergie i środki ostrożności
Orzechy laskowe, podobnie jak inne orzechy (orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy makadamia, orzechy pekan, orzechy kokosowe, migdały, orzechy brazylijskie i orzechy nerkowca) należą do mocno uczulających pokarmów. Jedzenie orzechów laskowych przez osoby na nie uczulone może grozić poważnymi powikłaniami, w tym wstrząsem anafilaktycznym.
Uwaga także dla osób cierpiących na alergie pyłkowe na środowisko. Orzechowe orzechy mogą powodować zespół alergii, często poprzedzony katarem siennym. Zwykle objawy ograniczają się do jamy ustnej, warg i gardła. Są to swędzenie i pieczenie, które zwykle znikają po kilku minutach od zjedzenia lub dotknięcia orzecha.
Chociaż wskazane jest skonsultowanie się z alergologiem, reakcje te są łagodne i nie wymagają systematycznego powstrzymywania się od jedzenia orzechów laskowych.
Inne opcje
Składniki
Składniki: orzechy laskowe.
Produkt może zawierać: sezam, orzeszki ziemne i inne orzechy, dwutlenek siarki i gluten. Co to znaczy ?
Kraj pochodzenia: Turcja
Indeks glikemiczny: 15
Producent: Go4taste I.Dyląg Allegro Sp.J Bonarka 21, 30-415 Kraków
Wartość odżywcza / 100 g
Wartość energetyczna | 2634 kJ/629 kcal |
Tłuszcz | 61 g |
w tym kwasy tłuszczowe nasycone | 4,7 g |
Węglowodany | 17 g |
w tym cukry | 3,5 g |
Błonnik | 11 g |
Białko | 14 g |
Sól | 0,0 g |
Przepisy z tym produktem
-
Crumble z warzywami, pistacjami oraz orzechami laskowymi
Chrupiące crumble w wersji z warzywami, pistacjami i orzechami laskowymi. Idealny zarówno jako dodatek do posiłków jak i osobne danie.
Komentarze 0