Miód i jego słodki smak jest raczej uniwersalny. W kuchni stosuje się go zarówno w deserach, jak i w daniach zdecydowanie bardziej wytrawnych. Jak jeść miód? W jakich potrawach smakuje najlepiej? Oto kilka propozycji składników, z którymi łatwo jest połączyć miód.
Owoce
Prostym sposobem na przekształcenie letnich owoców w coś wyjątkowego, jest dodanie do nich miodu i odrobiny ognia. Najprostszym sposobem jest posmarowanie surowym miodem dojrzałej truskawki albo gruszki. Tak przygotowaną połówkę owocu można położyć bezpośrednio na grillu. Powstanie karmelizowany deser, który nie wymaga żadnych nakładów pracy.
Miód świetnie komponuje się z takimi owocami jak:
- cytrusy, mango, banany, truskawki, jagody, kiwi,
- jabłka, gruszki, papaje, brzoskwinie, śliwki,
- żurawiny, melony, liczi, ananasy,
- winogrona, guawy, figi oraz suszone owoce.
Orzechy
Miód i orzechy to idealny zestaw do nakładania warstw w parfaitach, jako dodatek do naleśników i sałatek. Sprawdzi się również do glazurowania różnych orzechów.
Do miodu pasują:
- orzechy włoskie, pistacje, orzeszki pinii,
- migdały, kasztany, orzeszki ziemne, orzechy laskowe,
- makadamia, orzechy pekan, kokosy.
Przyprawy
Miód to wspaniałe, bogate połączenie z różnymi ziołami i przyprawami. Dodawaj go do sosów, w których używasz przypraw włoskich, z kuchni azjatyckiej, do dań meksykańskich, gulaszu, marynat, glazur, sosów sałatkowych, a nawet do ciasta na pizzę.
Dobre połączenie to miód plus:
- rozmaryn, tymianek, mięta, lawenda, bazylia, kolendra, estragon, oregano, majeranek,
- imbir, cynamon, goździki, anyż, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, papryka, wędzona papryka, chili,
- wanilia, gorczyca.
Herbata i kawa
Zwykła kawa pita dzień po dniu może być trochę nudna i monotonna. Warto ją czymś urozmaicić. Co nada się w tym celu najlepiej? Miód jako naturalny słodzik, który niesie za sobą także inne doznania smakowe. Dotyczy to również herbaty. W zależności od rodzaju miodu, doda on nieco innego posmaku, nawet lekkiej goryczki.
Ser
Ser jest z natury dobry sam w sobie. Jednak dodanie do niego trochę miodu sprawi, że wzniesie się on na kolejny pikantno-słodki poziom.
Miód świetnie pasuje do:
- kremowej ricotty,
- sera pleśniowego
- sera twardego podpuszczkowego parmigiano reggiano
- do dowolnego pikantnego sera.
Ryby
Wystarczy pomieszać łyżkę miodu z sosem sojowym, solą morską, czarnym pieprzem i musztardą Dijon. Ten pomysłowy dressing nadaje się jako marynata do posmarowania świeżego filetu z ryby. Smak będzie głęboki, a przy tym delikatny. Miód jest idealny do rybnych marynat, gulaszu, ryb w cieście i do sosów do maczania owoców morza. Dodany do glazury daje efekt przypalenia. Nadaje nutę słodyczy zupom i sosom.
Pasują do niego takie ryby i owoce morza jak:
- łosoś, tilapia, pstrąg, sum, tuńczyk, miecznik,
- halibut, lucjan, okoń morski, mahi-mahi,
- krewetki, homar, przegrzebki, kalmary.
Drób
Miód daje słodki, świeży smak w sosach BBQ i Buffalo, marynatach i glazurach. Prostym trikiem jest natarcie drobiu miodem, aby jego skórka miała połysk i była chrupiąca. Dodaje się go także do sosów do maczania smażonego kurczaka.
Dobry wybór na połączenie z miodem to:
- kurczak, indyk,
- kaczka, gęś,
- struś, bażant.
Mięso
W przypadku mięsa czerwonego, miód powinno się dodawać do marynat, sosów, gulaszy i glazur. Można nim smarować żeberka, kotlety i pieczenie pod koniec gotowania lub wprost po wyjęciu z grilla lub piekarnika.
Miód pasuje do:
- wieprzowiny,
- szynki, boczku,
- jagnięciny,
- wołowiny,
- kiełbasy i dziczyzny.