Liczba chorych na cukrzycę na całym świecie zwiększyła się czterokrotnie w przeciągu ostatnich czterdziestu lat. Obecne dane nie są już nawet alarmujące, ale wprost zatrważające – cukrzyca jest prawdziwą chorobą cywilizacyjną. Wśród ziół i przypraw znaleźć można takie ich rodzaje, które sprzyjają obniżeniu poziomu cukru we krwi. Warto włączyć je do swojej diety.
Naturalne obniżenie cukru we krwi – co jeść?
Morwa biała
Morwa biała nie znalazła się na czele listy najlepszych ziół i przypraw na obniżenie poziomu cukru przypadkiem. W jej składzie występuje alkaloid DNJ, którego działanie polega na opóźnieniu rozkładu skrobi obecnej w pożywieniu na cukry proste. Dzięki temu po jedzeniu nie dochodzi do gwałtownego skoku poziomu cukru we krwi. Jej właściwościami powinny się zainteresować również osoby starające się odchudzać. Możesz również wybrać owoce: morwa biała lub morwa czarna.
Przeczytaj więcej w artykule: Morwa biała owoce i jej właściwości.
Aloes
Badania pokazują, że sok lub suplementy wykonane z liści aloesu mogą pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi na czczo i HbA1c u osób z cukrzycą typu 2. Niektóre badania na myszach wskazują również, że Aloe Vera może stymulować produkcję insuliny w komórkach trzustki.
Czerwony żeń-szeń
Korzeń czerwonego żeń-szenia jest używany od wieków w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jest to jedno z najsilniejszych ziół do kontroli poziomu cukru we krwi. Udowodniono, że czerwony żeń-szeń zapewnia kontrolę glikemii i poprawia funkcję komórek trzustki. Obniża również poziomy HbA1C.
Babka płesznik
Psyllium pochodzi z łuski nasiennej babki płesznik. Jest ona obecna w wielu suplementach błonnikowych w leczeniu zaparć, biegunki i innych dolegliwości jelitowych, takich jak drażliwość jelita grubego. Babka płesznik pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a także poziom cukru, co powoduje mniejsze zapotrzebowanie na insulinę. Psyllium spowalnia i opóźnia trawienie pokarmu, zmniejszając wchłanianie cukru, a tym samym minimalizując szczyty cukru we krwi.
Niektóre badania wykazały również, że wysokie spożycie błonnika pokarmowego poprawiło kontrolę glikemii, zmniejszyło hiperinsulinemię i obniżyło stężenie lipidów w osoczu u pacjentów z cukrzycą typu 2.
Czosnek
Zawierający ponad 400 silnych składników chemicznych czosnek jest bardzo ceniony ze względu na jego zdolność do radzenia sobie z wieloma dolegliwościami i problemami fizycznymi. Związki w nim zawarte zwiększają uwalnianie insuliny z komórek beta w trzustce, a także zwiększają metabolizm wątrobowy. Czosnek reguluje poziom glukozy we krwi, wspomaga przepływ krwi i zwiększa poziom insuliny poprzez wsparcie dla wątroby.
Szałwia
Szałwia zawiera wiele związków przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Według badań opublikowanych w British Journal of Nutrition, szałwia znana jest ze swoich efektów podobnych do metforminy i jest rośliną przeciwcukrzycową. Badania wykazały również, że napary z szałwii herbacianej mogą być tak samo skuteczne, jak metformina w cukrzycy typu II, zwiększając działanie insuliny i obniżając produkcję glukozy w wątrobie.
Rozmaryn
Rozmaryn ma wysoką zawartość przeciwutleniaczy, takich jak kwas rozmarynowy, kwas galusowy i eugenol. Wpływ rozmarynu jest dwojaki: stabilizuje poziom cukru we krwi i sprzyja odchudzaniu.
Cynamon
Badania pokazują, że cynamon ma pozytywny wpływ na kontrolę glikemii i profil lipidowy u pacjentów z cukrzycą typu 2. Zawiera 18% polifenolu. Cynamon może pomóc komórkom organizmu lepiej reagować na insulinę, co dodatkowo pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi.
Przeczytaj więcej w artykule: Cynamon i jego właściwości.
Kurkuma
Najważniejszym składnikiem kurkumy jest kurkumina – substancja, która nadaje kurkumie jej charakterystyczny pomarańczowy odcień. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwutleniającym, ten korzeń pomaga leczyć oba rodzaje cukrzycy, a także zapobiega występowaniu cukrzycy.
Przeczytaj więcej w artykule: Kurkuma i jej właściwości.
Kozieradka
Kozieradka jest cudowną rośliną leczniczą – stosowaną zarówno w medycynie ajurwedyjskiej, jak i tradycyjnej medycynie chińskiej. Z powodu aminokwasu 4-hydroksyizoleucyny, który jest obecny w tej roślinie, nasiona kozieradki łagodzą objawy metaboliczne związane z cukrzycą typu 1 i 2: zmniejszają poziom glukozy we krwi na czczo, spowalniają wchłanianie węglowodanów, obniżają poziom cholesterolu i poprawiają tolerancję glukozy.
Badanie opublikowane w European Journal of Clinical Nutrition wykazało, że cukrzycy typu 1 byli w stanie poprawić tolerancję glukozy, obniżyć poziom cukru we krwi na czczo i obniżyć produkcję glukozy w moczu o 54%, stosując nasiona kozieradki leczniczej. W innym badaniu przeprowadzonym na osobach z cukrzycą typu II nasiona kozieradki w posiłku zmniejszały charakterystyczny skok poziomu glukozy we krwi po jedzeniu.
Gymnema Sylvestre (gurmar)
Gymnema Sylvester – znany również jako gurmar – jest niezbędnym ziołem do obniżania poziomu cukru we krwi i leczenia cukrzycy. Jest w stanie leczyć zarówno cukrzycę typu 1, jak i 2, a nawet wiadomo, że odmładza komórki beta trzustki. Kwasy gymnemiczne znajdujące się w tym ziołach spowalniają transport glukozy z jelit do krwiobiegu.
Ostropest plamisty
Ostropest stosuje się głównie w leczeniu problemów związanych z wątrobą i woreczkiem żółciowym, ale w rzeczywistości jest to wspaniały lek ziołowy na różne dolegliwości. Roślina ta ma właściwości przeciwutleniające, które zmniejszają stany zapalne i zawiera substancję zwaną sylimaryną – kompleks flawonoidowy złożony z ponad 7 związków. Związek ten wiąże się ze zmniejszeniem stresu oksydacyjnego w organizmie, a tym samym zmniejszeniem uszkodzenia i działania cukrzycy.
Przeczytaj więcej w artykule: Ostropest plamisty i jego właściwości.
Kup ostropest plamisty w sklepie Go4taste.pl
Imbir
Różne badania wykazały, że ekstrakt z imbiru ma znaczące działanie przeciw hiperglikemiczne. Obniża całkowity cholesterol w surowicy, trójglicerydy i podnosi poziom cholesterolu HDL.
Przeczytaj więcej w artykule: Imbir i jego właściwości.
Liście curry
Liście curry pomagają ustabilizować poziom cukru we krwi i wpływają na metabolizm węglowodanów. Ujawniono również, że niesamowite właściwości przeciwutleniające liści curry mogą zwiększyć produkcję komórek trzustki, poprawiając w ten sposób funkcję insuliny.
Goździki
Według badań i testów przeprowadzonych na szczurach, goździki chronią serce, wątrobę i soczewki oka szczura z cukrzycą. Goździk zawiera około 30% fenolu przeciwutleniającego wraz z antocyjaninami antocyjanów i kwercetyną, co nadaje mu właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze.
Przeczytaj więcej w artykule: Goździki i ich właściwości.
Zielona herbata
Głównym przeciwutleniaczem w zielonej herbacie jest galusan epigalokatechiny (EGCG). Ma on wiele korzyści zdrowotnych, między innymi zapobieganie cukrzycy typu 2, poprawienie kontroli glukozy oraz polepszenie aktywności insuliny.
Gorzka tykwa (lub gorzki melon)
Gorzka tykwa zawiera związek podobny do insuliny o nazwie polipeptyd p lub insulina p, który naturalnie kontroluje cukrzycę. Według badania z 2011 roku, opublikowanego w czasopiśmie Ethnopharmacology, czterotygodniowe badanie kliniczne wykazało, że 2000 mg gorzkiego melona przy regularnym przyjmowaniu znacznie obniżyło poziom glukozy we krwi u pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2.
Rutwica
Ziele rutwicy ma działanie obniżające poziom cukru we krwi dzięki flawonoidom. W swoim składzie ma także sole chromu, wpływające na regulację metabolizmu węglowodanów.
Pokrzywa
To zioło eliminuje emisję enzymów trzustkowych, co również ma znaczenie w terapii cukrzycy.