Ryż wydaje się być obecny w kulinariach od zawsze, natomiast komosa ryżowa dopiero od niedawna podbija serca smakoszy. Zanim wybór padnie na konkretny produkt, warto wiedzieć, co obie opcje w sobie kryją.
Komosa ryżowa i ryż mają szerokie zastosowanie w kuchni. Delikatny smak sprawia, że za pomocą dodatkowych składników i przypraw można balansować smakiem.
Ryż
Jeżeli chodzi o ryż, dostępny jest w wielu odmianach. Najpopularniejsze to biała i brązowa. Biała jest najczęściej używaną do przyrządzania lekkostrawnych potraw. Porównując ją z innymi, można stwierdzić, że ma ona znacznie mniej wartości odżywczych ze względu na to, że przy obróbce ziarna oczyszczane są z łupin. Z kolei brązowy ryż jest źródłem błonnika, magnezu, fosforu i selenu. Przyczynia się do utraty wagi i reguluje poziom cukru we krwi. Obie odmiany łączy praktycznie znikoma ilość tłuszczów trans, cholesterolu i sodu. Ważne jest to, że produkty są bezglutenowe. Dzięki temu osoby przebywające na diecie i cierpiące na nietolerancję glutenu mogą bez żadnych konsekwencji używać ryżu w posiłkach. Możemy też wyróżnić czerwony ryż, czarny ryż, dziki ryż i ryż arborio.
Zobacz też: Ryż jaśminowy i jego właściwości.
Komosa ryżowa
Quinoa, czyli komosa ryżowa określana jest mianem superfoods. Nie bez powodu, ponieważ jest przede wszystkim źródłem kompletnego białka (zawiera 9 aminokwasów, które są niezbędne dla organizmu). Oprócz tego w składzie znajduje się błonnik, węglowodany, wiele witamin i minerały (żelazo, wapń, potas i fosfor). Tak wartościowe elementy zapewniają uczucie sytości, które wiąże się z regulacją metabolizmu i procesem odchudzania. Ponadto komosa reguluje poziom cukru i cholesterolu. Dzięki temu pojawienie się chorób układu krążenia jest znacznie mniejsze. Niski indeks glikemicznym, który wynosi 35 i brak glutenu sprawiają, że quinoa spełnia szczegółowe wymagania.
Zbilansowana i zróżnicowana dieta jest istotna, aby organizm mógł funkcjonować prawidłowo. Należy pamiętać, że nastawiając się tylko i wyłącznie na jedną grupę produktów szybko zapomina się o tym, jak ważne są niezliczone wartości odżywcze. Właśnie dlatego ryż i komosę warto uwzględnić w jadłospisie. Pasują do śniadaniowych posiłków podawanych na słodko, jak i do pełnych dań obiadowych.
Zobacz też: Komosa ryżowa i jej właściwości.