Kumin to aromatyczna i wyrazista przyprawa, która jest składnikiem wielu egzotycznych potraw. Jakie ma właściwości kumin i jak go stosować?
Co to jest kumin?
Kumin nazywany również kminem rzymskim lub rzymską przyprawą (i często mylony z kminkiem) tak naprawdę nie pochodzi z Rzymu. Ma charakterystyczny wędzony, ziemisty smak, lekko maślany, czasem z lekkim gorzki nalotem oraz ostry i rozgrzewający zapach.
Przyprawa ta była uprawiana w Egipcie i na Bliskim Wschodzie już 4000 lat temu, wspomina o niej również Biblia (Stary jak i Nowy Testament). W kraju faraonów kumin był stosowany jako przyprawa i jeden ze składników służących do konserwowania mumii.
Od czasów starożytnych kmin rzymski był szeroko stosowany też w Indiach, a także przez Greków i Rzymian.
Obecnie jest jednym z istotnych składników kuchni meksykańskiej i południowoamerykańskiej (chilli con carne), do której trafił po europejskiej kolonizacji, przywieziony przez Hiszpanów i Portugalczyków.
Kumin – z czego jest zrobiony?
Kmin to przyprawa wytwarzana z suszonych nasion rośliny znanej jako Cuminum cyminum, która należy do rodziny pietruszek. Nasiona kuminu są równomiernie eliptyczne i głęboko bruzdowane. Mają kolor od jasnoszarobrązowego do khaki z dziewięcioma drobnymi wypustkami na całej długości. Roślina ta nie występuje już praktycznie w stanie dzikim i rośnie tylko i wyłącznie na plantacjach.
Jednym z największych producentów kuminu są Indie (jeera), dostarczając około 70% całkowitej światowej produkcji. Inne główne kraje produkujące kmin to Syria (13%), Turcja (5%), Zjednoczone Emiraty Arabskie (3%) i Iran.
Kumin – składniki odżywcze
Kumin to przyprawa, która ceniona jest przede wszystkim za swoje właściwości antyoksydacyjne. Zawiera wiele przeciwutleniaczy, w tym mangan, miedź, cynk, selen, witaminę E, witaminę C, luteinę, witaminę B9 i beta-karoten. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze.
Wartość energetyczna: 375 Kcal (19%)
- Węglowodany 44,24 g (34%)
- Białko 17,8 g (32%)
- Tłuszcz ogółem 22,27 g 74%
- Błonnik 10,5 g 26%
Witaminy
- Foliany: 10 µg
- Niacyna: 4,58 mg
- Pirydoksyna: 0,435 mg
- Ryboflawina: 0,32 mg
- Tiamina: 0,628 mg
- Witamina A:1270 IU
- Witamina C: 7,7 mg
- Witamina E: 3,3 mg
- Witamina K: 5,4 µg
Elektrolity
- Sód: 1788 mg
- Potas: 68 mg
- Minerały
- Wapń: 931 mg
- Miedź: 0,867 mg
- Żelazo: 66,36 mg
- Magnez: 366 mg
- Mangan: 3,3 mg
- Fosfor: 499 mg
- Cynk: 4,8 mg
Fito-składniki odżywcze
- Karoten- ß 762 µg
- Krypto-ksantyna-ß 0 µg
- Luteina-zeaksantyna 448 µg
Kmin rzymski – właściwości
Cenne źródło przeciwutleniaczy
Jak wspominaliśmy już wcześniej, w nasionach kuminu znajdują się przeciwutleniacze, takie jak karoteny, zeaksantyna i luteina. Pomagają one walczyć z wolnymi rodnikami przez to zapobiegają wielu chorobom.
Nasiona kminu są naturalnie bogate w żelazo
To jedna z niewielu przypraw, które może pochwalić się tak dużą zawartością żelaza. Jedna łyżeczka mielonego kminku zawiera 1,4 mg żelaza, czyli 17,5% RDI dla dorosłych. To składnik, który cenny jest dla dzieci (wspieranie wzrostu) i kobiet (uzupełnianie krwi utraconej podczas menstruacji.
Może pomóc w leczeniu biegunki
Lekarze medycyny tradycyjnej od wieków zalecają kmin do leczenia biegunki.
Pomaga kontrolować poziom cukru we krwi
Kumin może wspierać chorych na cukrzycę. Jak wynika z badań, stosowanie kminu jako przyprawy może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi w cukrzycy
Działa przeciwzapalnie
Aktywne składniki nasion kminu mają działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Oznacza to, że jeśli odczuwasz ból lub stan zapalny, które wywołują inne schorzenia, kmin w diecie może przeciwdziałać efektom.
Może pomóc obniżyć poziom cholesterolu
Uważa się, że kmin ma właściwości hipolipidemiczne. Pomaga organizmowi kontrolować wysoki poziom tłuszczów, które uszkadzają serce i poziom cholesterolu.
Kmin rzymski na odchudzanie
Na podstawie licznych badań stwierdzono, że skoncentrowane suplementy kminu sprzyjają utracie wagi. Z tego powodu warto uwzględniać go w dietach odchudzających.
Kumin a kminek?
Ze względu na podobieństwo nazw kumin, czyli kmin rzymski, dość często mylony jest z kminkiem. W rzeczywistości te dwie przyprawy nie są ze sobą spokrewnione. Popularny w kuchni polskiej kminek to nasiona rośliny Carum carvi. Mają kształt półksiężyca, są długie i mają pięć jasnych wypukłości.
Kminek j jest zwykle używany w całości, a nie mielony. Stosowany jest w przyprawieniu chleba, a także w daniach z bigosu i kapusty. Kumin jak już pisaliśmy, wytwarzany jest z nasion Cuminum cyminum i stosowany jest przede wszystkim w wersji mielonej w daniach wielu kultur.
Poznaj więcej różnic między kuminem a kminkiem w tekście: Kumin a kminek – czym się różnią?
Kumin mielony czy w nasionach?
Na półkach sklepowych kumin rzymski dostępny jest w dwóch wariantach: jako kumin mielony i kumin w całych ziarnach. Podobnie jak w przypadku innych przypraw, takich jak pieprz czy kminek, zdecydowanie lepiej kupić kumin w ziarnach z dwóch powodów.
Po pierwsze, kumin w ziarnach można przechowywać dłużej niż kumin mielony. Po drugie, kumin mielony po dłuższym przechowywaniu traci część swoich właściwości i aromatu. Jeśli chcesz, aby smak kuminu był wyczuwalny w potrawach, szczególnie w kuchni azjatyckiej, należy go zmielić na świeżo i dopiero wtedy dodać do potrawy.
Kumin w kuchniach świata
Kumin jest powszechnie stosowany w kuchni wielu kultur, zwłaszcza w kuchni:
- indyjskiej: kluczowy składnik wielu dań, od curry po masalę.
- bliskowschodniej: szeroko wykorzystywany, od potraw mięsnych po wegetariańskie. W kuchni tureckiej kumin dodaje się do różnych dolm i sarm (warzywa faszerowane ryżem lub kaszą bulgur) oraz niemal wszystkich rodzajów kebabów.
- północnoafrykańskiej: nieodzowny w tajinach, zupach i sałatkach.
- śródziemnomorskiej: stosowany rzadziej, ale obecny w Hiszpanii, Włoszech, Grecji i Francji.
- meksykańskiej: tradycyjnie używany rzadko, popularność zawdzięcza głównie wpływowi kuchni tex-mex.
Do czego pasuje kumin?
Kumin stosowany jest w kuchniach na całym świecie zarówno w wersji mielonej jak i jako całe ziarna. To jedna z przypraw, która znajduje się w popularnych indyjskim curry i garam masala i stosowany jest także jako przyprawa w chili con carne.
Kumin znajduje zastosowanie zarówno w daniach mięsnych, warzywnych, jak również w zupach i sosach. Popularnym indyjskim przepisem jest ryż jeera, który jest połączeniem ryżu i nasion kminu. Kumin znajduje się również w składzie falafeli z Bliskiego Wschodu.
Kmin może być stosowany w przepisach na pieczywo i ciastka, czekoladę, chutney, jagnięcinę, dodawany do ziemniaków i ryżu.
- Sałatki i ryż: podprażone nasiona kuminu dodaje się do sałatek lub na wierzch gotowanego ryżu, aby wzbogacić je o ziemisty aromat.
- Zupy: kumin chętnie stosuje się jako dodatek do zup w kuchni dalekowschodniej. Szczególnie dobrze pasuje do zupy marchewkowej, kalafiorowej, ziemniaczanej, z soczewicą i każdej warzywnej.
- Curry: kumin to podstawowy składnik wielu przepisów na curry; najpierw praży się go na oleju, a potem dodaje cebulę i pomidory.
- Dania główne: kumin świetnie komponuje się z różnymi rodzajami mięsa (dania z kurczakiem, np. różne rodzaje curry i tikka masala, dania z owocami morza, dania z wołowiną, wieprzowiną, jagnięciną, np. różne rodzaje kebabów).
- Warzywa. Przyprawa ta doskonale uzupełnia potrawy bazujące na warzywach. Świetnie komponuje się m.in. z kapustą, pietruszką, bakłażanem, cebulą, papryką, pomidorami, ziemniakami, granatem, daktylami, ryżem, fasolą i soczewicą.
- Przyprawy. Nasiona kminu dobrze komponują się z innymi przyprawami: kardamonem, cynamonem, kakao, goździkami, imbirem, gałką muszkatołową, kurkumą, a nawet wanilią.
Mielenie kuminu — jak zrobić to dobrze?
Z pozoru mielenie kuminu nie powinno sprawiać najmniejszych problemów, jeśli mamy dobry, ostry blender lub dobrej jakości młynek do kawy. Wystarczy odmierzoną ilość ziaren włożyć do urządzenia i zmielić na proszek. Jednak surowe ziarna kuminu są jednoznacznie lepsze po lekkim upieczeniu. Wśród wielu kucharzy praktyką jest uprzednie uprażenie nasion przed zmieleniem ich na proszek. Takie prażenie wzmacnia smak ziaren i wydobywa więcej aromatu.
Przed zmieleniem kuminu warto więc delikatnie podprażyć nasiona na patelni bez oleju. Prażymy kumin ostrożnie, aby nie doprowadzić do przypalenia. Podprażony kumin uwalnia swój bogaty aromat. Mielimy kumin dopiero po ostygnięciu ziaren. Można to zrobić w moździerzu lub młynku do kawy.
Czym zastąpić kumin?
Kumin, czasami trudno znaleźć na sklepowych półkach. Co zrobić, gdy mamy w przepisie występuje kumin, a my akurat nie mamy go pod ręką? Czy jesteśmy w stanie czymś go zastąpić? Oto kilka przypraw, które można potraktować jako zamienniki kuminu.
1. Chili con carne
Jeżeli dobrze przyjrzysz się popularnej przyprawie do chili con carne, zauważysz, że oprócz ostrego chili znajduje się w niej również kumin rzymski. Oczywiście, oprócz kuminu i chili znajdują się tam także inne przyprawy, jak pieprz czy oregano. Niemniej jednak, przyprawa do chili con carne jest dobrą opcją, gdy akurat nie masz pod ręką kuminu. Pamiętaj jednak, że oprócz charakterystycznego aromatu kuminu wprowadza ona również ostrość i pikanterię chili.
2. Nasiona gorczycy
Nasiona gorczycy przede wszystkim kojarzą się z popularną musztardą, ale są również popularną przyprawą w kuchni indyjskiej, gdzie używa się ich praktycznie do wszystkiego. Mogą stanowić doskonały substytut kuminu, ponieważ cechują się podobnym aromatem, ziemistością i rozgrzewającym smakiem. Dodanie ich do potraw może być sprytnym posunięciem. Pamiętaj jednak, że nasiona gorczycy odznaczają się znacznie większą pikanterią niż kumin. Zastępując kumin gorczycą, użyj połowę składnika przewidzianego w oryginalnym przepisie.
3. Kardamon
Kardamon cechuje się znacznie odmiennym profilem smakowym niż kumin, ale w niektórych przypadkach może być doskonałą alternatywą. To, co łączy kardamon i kumin, to fakt, że obie przyprawy są popularne w kuchni indyjskiej i regionów tropikalnych. Kardamon ma unikalny profil smakowy z wyczuwalnymi nutami cytrusowymi i jednocześnie, podobnie jak kumin, działa rozgrzewająco. Nie musisz stosować go w proporcji jeden do jednego; wystarczy 1/4 kardamonu, aby nadać potrawie indywidualny smak i odświeżenie.
4. Kolendra przyprawa
Zarówno kolendra, jak i kmin nadają potrawom cytrynowy, ziemisty smak – choć kolendra jest łagodniejsza (dlatego warto dodać do niej nieco chili).
5. Kminek
Kminek to kolejny członek rodziny pietruszki, który smakuje podobnie do kuminu, co czyni go odpowiednim substytutem. Zacznij od zastąpienia kminku połową ilości kminku i stopniowo dodawaj więcej do smaku.
6. Przyprawa do taco
To mieszanka przypraw, w której znajdziemy też kumin. Zawiera również sól, więc użyj go przed dodaniem soli lub przypraw o wyższej zawartości sodu do przepisu.
7. Curry
Ta popularna indyjska mieszanka przypraw w dużej mierze opiera się na kuminie. Jeżeli nie mamy pod ręką kuminu, może wykorzystać curry. Minus jest jeden – danie będzie bardziej żółte.
8. Nasiona kopru
Jako kolejny członek rodziny pietruszki, koper jest również dobrą alternatywą dla kminu.
Chociaż nie naśladuje dokładnie smaku, stanowić będzie ciekawy dodatek do dania.
Aby w kuchni nigdy nie zabrakło kuminu, warto zaopatrzyć się o większą ilość przyprawy standardowa na półkach sklepowych. W sklepie Go4taste.pl kupisz kumin w opakowaniu 200g.