Suszone wiśnie to owoce, które mają wielki potencjał kulinarny. Praktycznie możemy je zastosować w każdym wypieku, ciastku czy muffince, której chcemy nadać tego charakterystycznego, cierpko-słodkiego smaku tych pysznych owoców.
W jakich przepisach najlepiej sprawdzą się suszone wiśnie?
Suszone wiśnie jako dodatek, stanowią w kuchni dobrą bazę. Najlepiej sprawdzają się w słodkich potrawach. Dla nadania smaku i słodyczy warto dodać je do musli, płatków kukurydzianych, owsianek, jogurtów, deserów i koktajli. Idealnie pasują do wszelkiego rodzaju wypieków, a mianowicie do ciast i batoników. Nadają konsystencję i zapewniają urozmaicenie smaku w sosach mięsnych. Oprócz tego wiśnie są świetną przekąską w czasie przerwy. Spożywanie ich poprawi kondycję całego organizmu.
Suszone wiśnie mogą być do dostępne w różnych opcjach. Na rynku znajdziemy suszone wiśnie w sposób naturalny bez dodatku cukru, które wyróżniają się cierpkim smakiem oraz suszone wiśnie kandyzowane, które w trakcie procesu suszenia zostały zanurzone w słodkim syropie. Wiśnie kandyzowane lepiej będą pasować do słodkich wypieków takim jak ciasta muffinki, torty czy batony energetyczne. Naturalnie suszone wiśnie sprawdzą się do dań wytrawnych jako dodatek do mięs czy drobiu. Mamy również wiśnie liofilizowane.
Wiśnie suszone stanowią oryginalną, orzeźwiającą i zaskakującą alternatywę dla rodzynek. Stosowanie wiśni w miejsce innych bakalii to prosty sposób na urozmaicenie i odświeżenie tradycyjnych przepisów.
Suszone wiśnie mogą być z powodzeniem stosowane jako zamiennik wiśni świeżych we wszystkich przepisach. W większości przepisów suszone wiśnie stosujemy w takiej samej proporcji jak w przypadku wiśni świeżych. Jeżeli chcemy nadać im pulchności, moczyć je przez noc w lodówce.
Z czym łączyć suszone wiśnie?
Jeżeli chcesz nadać suszone wiśnią oryginalnego smaku przypraw je cynamonem, zielem angielskim i gałką muszkatołową. To połączenie dobrze działa w różnego typu wypiekach. Chcesz spróbować wiśni w wersji pikantnej? Połącz je z czarnym pieprzem. Z wiśnie amareno dobrze również smakują z wanilią, tymiankiem, miętą i bazylią.
Do wiśni pasują też pistacje i migdały. Powinny być brane pod uwagę podczas przygotowywania orzechowej mieszanki muesli lub zdrowych batonów owocowo-orzechowych.
Przygotowanie suszonych wiśni czyli namaczanie
Jeśli planujesz gotować lub piec z tymi suszonymi owocami, musisz je najpierw namoczyć. Nawadnianie sprawi, że znowu będą pulchne i wilgotne. Uwodnione wiśnie będą również mniej wchłaniać płyn z przepisu. W wielu przypadkach dobrym pomysłem będzie również namoczenie wiśni w soku lub alkoholu. Przy niektórych przepisach zalecane jest moczenie wiśni w rumie. W takim przypadku najlepiej moczyć owoce przez minimum 12 godzin lub nawet 24 godziny. W tym czasie suszone owoce nawodnią się, spulchnią oraz wchłoną cały ciemny rum.
Aby nawodnić wiśnie, możesz je również ugotować.
W tym celu na każde 2 szklanki suszonych wiśni użyj 1 szklanki wody. Zalej wiśnie wodą w rondlu. Doprowadź wodę do wrzenia, a następnie zagotuj ogień. Gotuj wiśnie, ciągle mieszając przez 10 do 15 minut lub do pulchności.
Przeczytaj więcej o suszonych wiśniach z artykułu: Jakie wiśnie suszone mają wartości odżywcze?