Izrael to obecnie jeden z największych producentów daktyli na świecie. Geografia i klimat regionu są idealne do produkcji daktyli. Na plantacjach palm daktylowych uprawione są nie tylko cenione daktyle Medjool, ale również inne równie smaczne odmiany. Jak smakują i czym się wyróżniają daktyle z Izraela?
Daktyle z Izraela — jak powstały plantacje?
Dziś Izrael słynie z wysokiej jakości daktyli, ale jeszcze na początku XX nic nie zapowiadało, że tak będzie.
Daktyle, które tak często wspomina się na kartach Biblii, niegdyś licznie porastały Dolinę Jordanu. Niestety na przełomie XIX i XX wieku w wyniku działalności człowieka i rozwoju rolnictwa zaczęły znikać z krajobrazu tego kraju. W efekcie na początku XX wieku w Izraelu rosło tylko kilka samotnych palm, a dolina Jordanu w niczym nie przypominała niegdysiejszej „doliny palm”.
W gronie osadników żydowskich w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku (jeszcze przed powstaniem państwa Izrael) pojawili się ludzie, którzy postanowili wskrzesić plantację palm daktylowych w Izraelu. Nie było to łatwym zadaniem. W pierwszej kolejności trzeba było zdobyć sadzonki daktyli, ale żadne z krajów, które dysponowały zasobami daktyli, nie chciało się z gminą żydowską podzielić. W krajach takich jak Egipt, Irak czy Persja palmy daktylowe uważano za skarb narodowy i nie wolno ich było eksportować. Plantatorzy nie mieli zatem wyboru — pierwsze sadzonki na tereny Doliny Jordanu musieli przemycić. Tego typu przemyt karany był nawet śmiercią.
Zadania podjął się m.in. Ben-Zion Israel jednym z założycieli Kinneret Yard na początku XX wieku i żydowskiej osady Kinneret.
Ben-Zion Israel wiele razy wyruszał z Eretz Yisrael i wędrował po Egipcie, Iraku, Kurdystanie i Persji. W trakcie swoich podróży lokalizował gatunki palm i przemycał je do Ziemi Izraela. Te przemycane sadzonki pomogły w założeniu dużych plantacji na terytoriach Izraela. Gaje palmowe zasadzono od Morza Czerwonego na południu wzdłuż Morza Martwego, aż do Jeziora Galilejskiego na północy, które dało izraelskiemu przemysłowi daktylowemu przydomek „przemysłu trzech mórz”.
Daktyle z Izraela — uprawa i produkcja
Dziś Izrael jest jednym z liczących się producentów daktyli na świecie. Wszystkie izraelskie daktyle uprawiane są w Dolinie Jordanu i Arawie. Region ten oferuje idealny gorący klimat do prawidłowego dojrzewania daktyli.
Prawie 80% izraelskiej produkcji stanowią daktyle Medjool. Medjool – król daktyli importowany z Izraela jest wysoko ceniony zarówno na rynkach eksportowych, jak i lokalnych. Medjool to miękki i słodki, a także duży daktyl, ważący od 20 do 30 gramów podczas gdy waga innych daktyli waha się od 6 do 11 gramów.
Dopełnieniem produkcji są inne odmiany, takie jak Bahri (naturalne świeże daktyle, żółte, dostępne od sierpnia do października), Deglet Nour oraz, w mniejszym stopniu, odmiany Hadrawi, Hayani, Halawi, Amari i Deri.
Daktyle eksportowane są w trzech wariantach jako daktyle świeże, półsuszone i suszone.
- Świeże daktyle (głównie Barhi, Hayani i Medjool) pakowane w stanie naturalnym, bez słodzików i dodatków.
Barhi i Hayani trzymane poza lodówką mają tylko 6-10 dni przydatności, a Medjool – 10-14 dni. - Daktyle półsuszone – w tej grupie znajdują przede wszystkim się daktyle Medjool i Deglet Nour na gałązkach, które są pakowane w stanie naturalnym, bez słodzików i dodatków. Daktyle z tej grupy mają długi okres przydatności – do trzech miesięcy.
- Suszone daktyle są suszone do niskiego poziomu wilgoci i mają okres przydatności do 12 miesięcy. Odmiany z tej grupy to daktyle Amari, Deglet nour (luźne), Hadrawi, Halawi, Deri i Zahidi.
Zobacz też: Daktyle i ich właściwości.
Odmiany najpopularniejszych daktyli z Izraela
Daktyle Medjool
Daktyle Medjool są jedną z najpopularniejszych odmian daktyli. Cenione są ze względu na ich słodki karmelowy smak i miękką skórkę.
Ten rodzaj daktyli jest jedną z odmian o największych rozmiarach. Dojrzała pomarszczona skórka ma jasny czerwono-brązowy kolor i jest lekko lepka w dotyku. Miękka konsystencja tych soczystych daktyli i ich bogaty smak sprawia, że świeże daktyle Medjool doskonale smakują jedzone na świeżo.
Daktyle Ameri
Daktyle Ameri wyróżniają się stosunkowo sporymi rozmiarami i wydłużonym kształtem. Dojrzałe daktyle mają intensywną czerwono-brązową skórkę. Zaletą tej odmiany daktyli jest wyjątkowy smak, który ukryty jest w miękkim, mięsistym i słodkim miąższu.
Daktyle Deglet Nour
Daktyle Deglet Nour ze względu na swój charakterystyczny wygląd nazywany jest „daktylem światła”. To daktyl miękki w dotyku. Ma półprzezroczysty bursztynowy kolor i delikatny miodowy smak. Wiele osób określa smak daktyli Deglet Nour jako smak „prawdziwego daktyla”. Ze względu na dobrą konsystencję daktyle Deglet Nour doskonale nadają się do wypieków.
Daktyle Hayani
Ta odmiana miękkich daktyli łatwo rozpoznać o błyszczącej ciemnobrązowej a nawet czarnej skórce. Owoce mają podłużny kształt. Hayani są soczyste i aromatyczne. Nie mają w sobie tyle słodyczy co został daktyla w związku z tym są mniej kaloryczne niż inne rodzaje daktyli uprawnionych w Izraelu.
Daktyle Deri
Daktyle Deri ze względu na charakterystyczną ciemnobrązową skórkę bardzo przypominają ziarna kakaowca. Mają miękki maślany miąższ i słodki smak, w którym wyczuwalna jest nuta wanilii.
Daktyle Halawi
Halawi (po arabsku znaczy “słodki”) należą do jednych z popularniejszych odmian daktyli eksportowanych z Izraela. Zawdzięczają to wyjątkowemu maślano-karmelowemu smakowi.
Ta odmiana oferuje średniej wielkości owoce o nieco wydłużonym kształcie. Wnętrze tych daktyli jest miękkie, dlatego w trakcie jedzenia rozpływają się w ustach, pozostawiając pyszną karmelową słodycz. Ich skórka ma atrakcyjny jasnobrązowy kolor.
Daktyle Hadrawi
Ten rodzaj daktyli poznać możemy po wydłużonym kształcie i ciemnobrązowej a czasami czerwonawo-brązowej skórce. Podobnie jak odmiana Halawi mają miękki, rozpływający się ustach miąższ i karmelowy smak.