Czubryca to dość pikantna mieszanka różnych przypraw pochodząca z Bułgarii. Jest to również jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów tamtejszej gastronomii. Wyróżnia się dwie odmiany czubrycy: czerwoną i zieloną. Czerwona swój kolor zawdzięcza dużej zawartości suszonej papryki czerwonej. Natomiast w składzie czubrycy zielonej znaleźć można paprykę zieloną.
Czubryca zielona
Skład czubrycy zielonej to cząber górski, zielona papryka, cebulka, sól, pietruszka, cukier, tymianek, lubczyk, koperek i kozieradka. Smak tej przyprawy jest dość delikatny (czubryca czerwona jest zdecydowanie bardziej pikantna).
W kuchni używać jej można do zup oraz mięsnych marynat. Doskonale komponuje się z wiosennymi zupami oraz daniami na bazie ziemniaków. Czubryca zielona, chociaż dodawana jest głównie do potraw gotowanych, może być używana także do przyprawiania kiszonek.
Wysoka zawartość cząbru górskiego w czubrycy zielonej wpływa na jej wspaniałe właściwości prozdrowotne. Cząber górski to roślina o intensywnym aromacie. Wynika to z licznych olejków eterycznych, którym roślina zawdzięcza swój niesamowity zapach, ale także właściwości zdrowotne. Dzięki cząbrowi czubryca zielona ma właściwości bakteriobójcze oraz przeciwgrzybiczne. Jako dodatek do potraw wspomoże ona pracę układu trawiennego i załagodzi nieprzyjemne objawy z nim powiązane. Pomoże na zgagę, wzdęcia i niestrawność. Właściwości odkażające cząbru wspomagają leczenie pęcherza moczowego. Ta przyprawa pomoże także zwalczyć ból gardła.
Na specjalne właściwości czubrycy zielonej zwrócić uwagę powinny kobiety, które nieregularnie miesiączkują, ponieważ jej właściwości pomagają w wyregulowaniu cyklu.
Czubryca czerwona
W składzie czubrycy czerwonej znaleźć można elementy takie jak cząber, papryka słodka i ostra, pieprz czarny, czosnek granulowany, bazylia, sól i nieco cukru.
Świetnie pasuje ona do mięs, którym nadaje pikantny smak. Jednak używać jej można również w daniach jarskich szczególnie z warzywami strączkowymi. Podstawowym składnikiem jest zawsze cząber górski, chociaż inne elementy różnić się mogą w zależności od upodobań kulinarnych w danym regionie Bułgarii.
Ponieważ głównym składnikiem czubrycy czerwonej oraz zielonej jest ten sam cząber górski, mają one porównywalne właściwości zdrowotne. Ponownie czerwona przyprawa spowalnia rozwój bakterii, paciorkowców, gronkowców i drożdżaków, regulując między innymi pracę układu trawiennego.
Czubryca zielona i czerwona to tak naprawdę dwa warianty tej samej bułgarskiej przyprawy. Różnią się one przede wszystkim stopniem ostrości, ale obu używać można do zbliżonych potraw. Mają one również takie same właściwości zdrowotne. Ze względu na obniżoną zawartość soli, tego rodzaju gotowych mieszanek pełnych aromatu używać powinny również osoby szczególnie dbające o swoją codzienną dietę. Warto jednak pamiętać, aby przed zakupem gotowej czubrycy upewnić się, że do jej stworzenia użyto prawdziwego cząbru górskiego z południa Europy, zamiast popularnego również w Polsce cząbru ogrodowego.
Zobacz też: Cząber górski – właściwości i zastosowanie.