W skutecznej diecie odchudzającej ważne jest nie tylko ile, ale również co spożywamy. Poznaj 6 rodzajów mąk, które pomogą ci zrzucić zbędne kilogramy.
Mąka jest jednym z najczęściej spożywanych składników w naszej diecie. To właśnie na bazie mąki przygotowane są pieczywo, chleb, makarony, naleśniki, a także wiele innych potraw, które jemy każdego dnia. Dlatego istotne jest, aby była nie tylko sycąca, ale dawała również korzyści dla organizmu. Z punktu widzenia osób na diecie ważne jest również to, aby pozwalała na łatwiejsze zrzucenie zbędnych kilogramów.
Niestety w większości przypadków nasza dieta opiera się na mące pszennej. A ta, oprócz pewnych zalet, ma również sporo wad. Spożywanie produktów opartych tylko i wyłącznie o białą i oczyszczoną mąkę pszenną powoduje, że nasz organizm szybciej przybiera na wadze i gromadzi tkankę tłuszczową.
Ze względu na to, że mąka biała pozbawiona jest w większości przypadków składników odżywczych, organizm również nie otrzymuje odpowiednich ilości witamin i składników mineralnych, które niezbędne są dla jego prawidłowego funkcjonowania.
Na szczęście dziś nie jesteśmy skazani, tylko i wyłącznie na mąkę pszenną. Na rynku pojawiło się wiele korzystnych i atrakcyjnych alternatyw, które mogą wspierać nas nie tylko w zdrowym odżywianiu, ale również w zrzuceniu kilku lub kilkunastu zbędnych kilogramów. Oto kilka najzdrowszych mąk, które jednocześnie będą naszymi sprzymierzeńcami w walce z odchudzaniem.
Mąka migdałowa
Powodów, dla których warto włączyć mąkę migdałową do swojej diety, jest wiele i nie chodzi tylko o wyjątkowy migdałowy smak i aromat, którymi wzbogacimy wiele wypieków oraz potraw.
Mąka migdałowa, która powstaje w wyniku drobnego zmielenia migdałów blanszowanych lub nieblanszowanych, zawiera wszystkie składniki, które zawierają całe migdały. Przede wszystkim witaminę E oraz wiele innych przeciwutleniaczy. Jest również cennym źródłem magnezu, który wpływa na regulowanie poziomu ciśnienia krwi. Mąka z migdałów zawiera też dwukrotnie więcej białka i trzykrotnie więcej błonnika w porównaniu z mąką uniwersalną.
Docenią ją osoby, które muszą być z różnych powodów na diecie bezglutenowej, a także dbające o linię. Mąka naturalnie pozbawiona jest glutenu i należy do jednej z mniej kalorycznych typów mąk.
Zobacz też: Mąka migdałowa – co z niej zrobić?
Mąka kokosowa
Mąka ta wytwarzana ze zmielonych płatków kokosowych oferuje bogaty, orzechowy smak z subtelnymi nutami tropikalnymi. Mąka kokosowa zawiera stosunkowo najmniej wartościowych składników odżywczych, chociaż w jej składzie znajduje się spora zawartość magnezu, manganu i miedzi. Jej atutem jest z kolei duża zawartość błonnika. W 1/4 szklanki mąki kokosowej znajduje się aż 10 g błonnika. Dla porównania w mące pszennej tylko 1g. Podobnie jak mąka migdałowa, mąka z kokosa jest bezglutenowa i zawiera jeszcze mniej kalorii niż mąka migdałowa. Błonnik na długo pozostawia uczucie sytości i dlatego mnie mamy mniej ochoty na podjadanie. A to sprzyja traceniu kilogramów.
Mąka z manioku
Mąka wytwarzana jest z korzenia manioku uprawianego w Ameryce Południowej oraz części Azji i Afryki. Korzeń manioku po obraniu i wysuszeniu jest mielony na drobną mąkę. Mąka z manioku jest naturalnie bezglutenowa i bogata w błonnik. Jej zaletą jest to, że jest lekkostrawna i nie ma właściwości alergizujących.Pomimo tego, że jest bezglutenowa, bardzo często stosowana jest jako zamiennik maki pszennej, nawet w stosunku 1 do 1. Służy do wypieku chleba ja także wielu ciast. Jej zaletą jest naturalny smak i miękka konsystencja. Doskonale wychodzą z niej tortille oraz podpłomyki. Można ją również stosować jako panierka do mięsa lub ryb a także spoiwo pulpetach mięsnych.
Mąka z ciecierzycy
Mąka z ciecierzycy, zwana również mąką besan lub gram basen, powstaje na bazie z suszonych nasion ciecierzycy. Jej zaletą jest niska zawartość kalorii przy wysokiej zawartości białka błonnika i selenu. Mąka z ciecierzycy jest również pełna naturalnych przeciwutleniaczy polifenoli, które chronią organizm przed stresem oksydacyjnym. Doskonała konsystencja i tekstura mąki czyni z niej idealny komponent wszelkiego typu naleśników, wypieku chleba, a nawet ciast na pierogi.
Zobacz też: Mąka z ciecierzycy – do czego używać?
Mąka z komosy ryżowej
Mąka z quinoa podobnie jak większość mąk w tym zestawieniu jest bezglutenowa. Ziarna komosy ryżowej, z której powstaje ta mąka, uznawane są za superfood. W ziarnach znajduje się aż 9 niezbędnych aminokwasów , a dodatkowo wiele cennego żelaza i potasu. To bez wątpienia mąka, którą z pewnością trzeba włączyć do swojej diety nie tylko ze względu na odchudzanie, ale również na zawartość cennych składników odżywczych i witamin.
Zobacz też: Mąka z komosy ryżowej – właściwości.
Mąka owsiana
Niestety produkty z mąki owsianej stosunkowo rzadko lądują na naszych stołach. Mąka owsiana w swoich właściwościach jest bardzo zbliżona do mąki pszennej. A to oznacza, że można używać jej w stosunku 1 do 1, a wypieki stworzone na bazie mąki owsianej dają porównywalne efekty.
Poza tym mąka owsiana cechuje się subtelnym, lekko waniliowym smakiem, który doskonale komponuje się z większością produktów. W tej mące znajduje się wiele zdrowych tłuszczy, które wpływają korzystnie na obniżenie poziomu cholesterolu. Jest również cennym źródłem błonnika, białka i minerałów. Zawiera rozpuszczalny błonnik, który wspomaga proces trawienia. Błonnik nierozpuszczalny z kolei sprawia, że pozostawiona jest na długo. Z tego powodu mniej podjada y i mamy siły na utrzymanie odpowiedniej masy ciała.
Największym atutem mąki owsianej jest łatwość przygotowania. Jeżeli nie posiadamy akurat mąki owsianej kupionej w sklepie, możemy łatwo przygotować ją samemu. Wystarczy zmiksować płatki owsiane w robocie kuchennym, aż osiągną konsystencję, która będzie przypominać mąkę.