Garam masala jest mieszanką przypraw pochodzącą z Indii. Czym jest ta mieszanka? Do jaki potraw pasuje garam masala?
Garam masala – co to za mieszanka przypraw?
Garam masala ( गरम मसाला) w języku hindi oznacza „gorące przyprawy”. Jest to rozgrzewająca mieszanka, która przyspiesza metabolizm.
Jej historia ma swoje korzenie w ajurwedzie (medycynie indyjskiej). Według jej koncepcji stosowanie garam masala m.in. zwiększa temperaturę ciała w chłodniejsze dni.
Najprawdopodobniej przyprawa garam masala została wynaleziona w północnych Indiach, które są najchłodniejszym regionem tego kraju. Zagraniczni podróżnicy i handlarze z biegiem czasu spopularyzowali mieszankę na całym świecie, dlatego jest tak wiele wersji garam masala.
Przyprawa garam masala obecnie stosowana jest w całej Azji Południowej. Jej składniki mogą się różnić w zależności od regionu. Jedną z odmian mieszanki jest Malvini garam masala, czyli mieszanka przypraw pochodząca z Malvini, w której klasyczne składniki zostały wzbogacone o mak i anyż. Bardzo często do garam masala dodawana jest asafetyda, kozieradka, pieprz kubeba, a nawet orzechy i czosnek. Skład garam masala może różnić się liczbą użytych przypraw. W zależności od receptury może ich być od 6 do 30.
Gotowa mieszanka przypraw dostępna w sklepach ma 14 składników.
W składzie klasycznego indyjskiego garam masala znajdują się:
- koper,
- liście laurowe,
- pieprz czarny,
- pieprz biały,
- goździki,
- kora cynamonu,
- buława (zewnętrzna skórka gałki muszkatołowej),
- kminek,
- ziarna kolendry,
- chili.
Dlaczego warto jeść dania z garam masala?
Regularne stosowanie mieszanki garam masala w potrawach ma bardzo wiele korzyści dla zdrowia:
Wspomaga trawienie
Kminek jest jednym ze składników garam masala. Przyprawa ta zwiększa ilość enzymów trawiennych. Jest również bezpieczna dla osób chorujących na zespół jelita drażliwego (IBS). Zawarty w mieszance pieprz czarny ma również korzystny wpływ na układ trawienny. Regularne stosowanie garam masala przyspiesza trawienie u osób dorosłych.
Zawiera przeciwutleniacze
Mieszanka przypraw zawiera cynamon, pieprz czarny, kardamon i goździki, które zawierają substancje przeciwutleniające takie jak: kilka rodzajów flawonoidów, piperynę, eugenol. Najwięcej przeciwutleniaczy jest w cynamonie.
Wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego
Kardamon pomaga regulować ciśnienie krwi i poprawia ogólny stan zdrowia układu sercowo- naczyniowego organizmu. Garam masala zawiera również kolendrę, która obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu.
Zmniejsza stany zapalne w organizmie
Zawarte w garam masala kardamon i pieprz zawierają substancje aktywne, które zmniejszają stany zapalne wywołane przez wolne rodniki.
Zmniejsza ryzyko wystąpienia raka
Znajdujące się w garam masala goździki zawierają eugenol, który zmniejsza aktywność enzymów odpowiedzialnych za powstawanie chorób nowotworowych. Eugenol hamuje również wzrost komórek nowotworowych, dzięki temu pomaga w leczeniu nowotworów we wczesnym stadium.
Pomaga w zwalczaniu bakterii jamy ustnej
Garam masala zawiera gałkę muszkatołową, która ma w swoim składzie macelignan, który zabija bakterii wywołujące próchnicę. Goździki zawarte w mieszance chronią dziąsła przed występowaniem stanu zapalnego. Zawarty w mieszance kardamon zwalcza mikroorganizmy wywołujące próchnicę.
Zwiększa wchłanianie składników odżywczych
Garam masala zawiera pieprz czarny, który jest świetnym źródłem piperyny. Ma działanie zwiększające wchłanianie przez organizm witamin i mikroelementów. Według aruwejdy garam masala jest przyprawą o wysokiej „biodostępności”, czyli zestawienie tych składników zwiększa ich wspólne korzystne działanie na organizm.
Chroni przed występowaniem cukrzycy
W mieszance garam masala jest cynamon i gałka muszkatołowa, które obniżają poziom cukru we krwi, przy jednoczesnym zwiększeniu wrażliwości na insulinę.
Wspiera układ nerwowy
Wszystkie składniki przyprawy garam masala zawierają przeciwutleniacze, które chronią przed występowaniem chorób neurodegeneracyjnych, do których zalicza się m.in. choroba Alzheimera. Garam masala zawiera piperynę (aktywny składnik czarnego pieprzu), która ma korzystne działanie na ośrodkowy układ nerwowy.
Wzmacnia potencję
Zawarta w garam masala gałka muszkatołowa w medycynie ajurwedy jest afrodyzjakiem. Wspiera układ nerwowy i wspomaga przepływ krwi. Podobne działanie ma kardamon, który dodatkowo wydłuża czas erekcji.
Jak smakuje garam masala?
Garam masala jest aromatyczną mieszanką przypraw. Ma głęboki słodki, a zarazem delikatnie pikantny smak, który różni się w zależności od użytych składników. Im więcej przypraw użytych jest w mieszance tym smak jest bardziej złożony.
Jak zrobić własną garam masala?
Do wykonania własnej mieszanki garam masala warto zastosować całe nasiona, dzięki temu przyprawa będzie bardziej aromatyczna. Do wykonania przyprawy będzie potrzeba patelnia i młynek do kawy.
Składniki:
- 3 łyżki nasion kolendry (kupisz tutaj)
- 2 łyżki nasion kminku (sprawdź tutaj)
- 2 łyżki ziaren czarnego pieprzu,
- 1 łyżka startej wcześniej gałki muszkatołowej,
- 1 cała laska cynamonu (laski cynamonu cejlońskiego oryginalny kupisz u nas),
- 1 łyżeczka goździków w całości.
Sposób przygotowania:
- Cynamon zetrzyj.
- Na palniku rozgrzej suchą patelnię (nie dodawaj tłuszczu).
- Gdy będzie ciepła to wsyp na patelnię kminek, kolendrę, kardamon i ziarna pieprzu.
- Praż przez około 10 min na średnim ogniu.
- Gdy przyprawy ściemnieją, to ściągnij je z patelni i ostudź.
- Zmiel uprażone przyprawy i goździki w młynku do kawy.
- Dodaj starty cynamon i gałkę muszkatołową. Wymieszaj.
Przechowuj w szczelnie zamkniętym hermetycznym pojemniku. Zużyj w ciągu kilku tygodni, ponieważ przyprawy szybko wietrzeją.
Do czego używać garam masala?
- Garam masala stosowana jest do tradycyjnej pakistańskiej potrawy pilaw.
- Przyprawa ta może być stosowana również do dań orientalnych, mięsnych i wegetariańskich.
- Mieszanka przypraw świetnie sprawdzi się do posypania kurczaka i wieprzowiny, dzięki temu zyskają one orientalnego smaku.
- Przyprawa ta świetnie sprawdzi się również do marynat, sosów (zwłaszcza pomidorowego) oraz designów do sałatek. Świetnie podkreśli smak rybnych dań oraz ziemniaków.
- Jesienią i zimą garam masala warto dodawać do zup, dzięki temu można skutecznie rozgrzać się w chłodne dni.
Garam masala warto dodawać pod sam koniec gotowania, dzięki temu można uzyskać większą intensywność przypraw.