Torbiele jajnika to częste schorzenie, które może wpłynąć znacząco na zdrowie i samopoczucie kobiet w różnym wieku. Jednym ze sposobów leczenia torbieli jajnika jest dieta, która ma na celu zmniejszenie objawów. W tym tekście omówimy, jakie produkty spożywcze i zioła są korzystne dla kobiet z torbielą jajnika.
Czym jest torbiel na jajniku?
Torbiel to występująca pod różnymi postaciami zmiana w samym w jajniku. Torbiele mają formę najczęściej owalnej lub kulistej przestrzeni, która otoczona jest ścianą i wypełniona płynem. Pojawiają się u wielu kobiet, niektóre z nich zupełnie bezobjawowo. Najczęściej fakt, że na naszym jajniku znajduje się torbiel, odkrywamy w trakcie badania USG. Torbiele mogą się pojawiać na jednym lub na obu jajnikach jednocześnie.
Jakie są przyczyny powstawania torbieli?
Istnieje wiele przyczyny pojawienie się torbieli jajników. Wśród najczęstszych powodów są zaburzenia gospodarki hormonalnej a także takie dolegliwości jak:
- zespół policystycznych jajników (PCOS),
- endometrioza,
- często powodem jest również niedoczynność tarczycy,
- torbiele również pojawiają się po resekcji macicy.
Czy torbiele na jajniku są groźne?
Torbiele mogą mieć różny charakter. W większości przypadków są to łagodne cysty. Jednak każda zmiana, która w badaniu przez lekarza została uznana za podejrzaną, powinna zostać poddana szczegółowej diagnostyce.
Wiele torbieli tzw. czynnościowych czy funkcjonalnych związanych jest z cyklem menstruacyjnym. To zazwyczaj proste cysty, które zanikają w ciągu dwóch, trzech kolejnych cyklów.
Do najczęściej pojawiających się torbieli funkcjonalnych należy:
- Torbiel pęcherzykowa: powstaje w momencie uwalniania się pęcherzyka jajnika. W sytuacji, gdy pęcherzyk z komórką jajową nie pęka, ale pozostaje zamknięty. Wypełnia się płynem, dając początek torbieli.
- Torbiel ciałka żółtego: spowodowana niewłaściwym wchłanianiem się ciałka żółtego.
Do tego mogą występować torbiele bardziej złożone jak: torbiel czekoladowa, torbiel krwotoczna czy tzw. potworniak.
Torbiele funkcjonalne, czynnościowe w wielu przypadkach samoistnie zanikają, czyli wchłaniają się. Zdarzają się jednak torbiele, które wchłonąć się nie chcą, a zamiast zmniejszać, powiększają swoje rozmiary. To skutkuje pojawieniem się u kobiety różnego rodzaju objawów i dyskomfortu w podbrzuszu. Wiele z tych torbieli, które przekraczają 4 cm, kwalifikowanych jest do leczenia hormonalnego lub też operacyjnego zabiegu laparoskopowego.
Objawy torbieli jajnika
Jak wspomnieliśmy wcześniej, większość torbieli jajników nie daje żadnych objawów. W sytuacji, gdy zmiana przekroczy pewne rozmiary, najczęściej powyżej 4 cm, możemy zacząć odczuwać uciążliwe dolegliwości, które najczęściej mogą się objawiać
- wzdęciami i bólami brzucha,
- nagłym bólem w jednym z boków najczęściej w momencie, gdy torbiel pęknie,
W przypadku torbieli złożonych mogą dodatkowo pojawiać się:
- nudności i wymioty,
- biegunka lub zaparcie,
- problemy trawienne i zaburzenia,
- bóle odczuwalne w trakcie stosunku,
- bolesne i ciężkie menstruacje,
- częste oddawanie moczu,
- nieregularne cykle miesiączkowe.
Torbiele występujące przy okazji zespołu politycznych jajników czy endometriozy są jednym z głównych powodów bezpłodności.
Jak dieta na torbiel jajnika?
U wielu kobiet, zwłaszcza z poziomu ryzyka np. chorych na niedoczynność tarczycy czy po resekcji macicy, torbiele lubią powracać cyklicznie powodując duże problemy w funkcjonowaniu.
Torbiele zazwyczaj leczone są terapią hormonalną lub operacyjnie np. za pomocą laparoskopii. Nie wszyscy dobrze znoszą terapię hormonalną, dlatego warto rozejrzeć się nad naturalnymi sposobami łagodzenia tych objawów. Jednym ze sposobów minimalizowania ryzyka pojawienia się torbieli jest odpowiednia dieta, a także spożywanie i picie określonych pokarmów i ziół. Dieta może doprowadzić do zmniejszenia się torbieli, a także zminimalizować dyskomfort w podbrzuszu.
Kobiety, które zmagają się z nawracającymi torbielami jajników powinny między innymi.
Spożywać dużo błonnika.
Błonnik działa pozytywnie na organizm na wiele sposobów m.in. opóźnia wzrost poziomu cukru we krwi, a także ogranicza ponowne wchłanianie estrogenu do organizmu. W ten sposób możemy regulować poziom hormonów i przyczynić się do zmniejszenia ryzyka ponownego rozwoju torbieli.
W diecie powinny znaleźć się owoce i warzywa, które szczególnie bogate są błonnik.
Czytaj więcej: Co to jest błonnik witalny? Poznaj jego właściwości.
Włączyć do diety pokarmy bogate w magnez
Spożywanie produktów bogatych w magnez pomału pomoże złagodzić skurcze, które wywoływane są przez rozrastającą się torbieli . Cennym źródłem magnezu są między innymi banany, orzechy nerkowca awokado, migdały, a także zielone warzywa liściaste
Wybierać chude produkty białkowe
Równowagę hormonalną pomoże nam również utrzymać spożywanie produktuów zawierających chude białko jak ryby, kurczak czy tofu.
Pokarmy zawierające omega-3
Do diety warto również włączyć pokarmy, które są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Należą do nich wszystkie rodzaje orzechów, ryby i nasiona. One również pomogą w zaburzeniach hormonalnych spowodowanymi torbielami jajników. Najwięcej kwasów Omega-3 spośród orzechów zawierają orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca oraz orzechy pekan.
Pokarmy bogate w I3C
Indolo-3-karbinol (I3C) to związek, który wyróżnia się działaniem antyestrogenowym. Znajduje się głównie w warzywach krzyżowych takich jak kapusta, kiełki, kalafior czy brokuły. Realnie spożywanie tego typu warzyw sprawia, że organizm usuwa nadmiar tego hormonu z organizmu.
Jakie zioła na torbiel jajników?
Wspomagające działanie przy leczeniu torbieli jajników ma przede wszystkim picie odpowiednich rodzajów ziół. Wiele ziół pomaga wspierać gospodarkę hormonalną organizmu, a także działa antyseptycznie, rozkurczowo czy przeciwbólowo. To przydaje się wówczas gdy borykamy się z dużymi torbielami, przez które cierpimy na różne dolegliwości bólowe.
Do najpopularniejszych ziół należą:
1. Niepokalanek mnisi owoc (Vitex agnus-castus)
Niepokalanek mnisi to jedno z ziół, które stosowane jest od wieków. Zioło to kojarzy się z leczeniem niepłodności, ale jest ono również bardzo skuteczne na łagodzenie i zapobieganie pojawieniu się torbieli jajników. Niepokalanek mnisi pomaga w utrzymaniu równowagi hormonalnej w organizmie. Wyciąg z owoców tej rośliny może ograniczać wydzielanie hormonu folikulotropowego (FSH) przez przysadkę mózgową, jednocześnie stymuluje wytwarzanie hormonu luteinizującego (LH) i prolaktyny. Badania nad niepokalankiem dowiodły, że jego przyjmowanie może znacznie obniżyć dolegliwości, jakie występują między innymi przy zespole policystycznych jajników a także przy torbielach jajników.
Warto dodać że efekt osiągniemy tylko i wyłącznie, gdy będziemy regularnie spożywać go przez co najmniej trzy miesiące. [1]
2. Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.)
Krwawnik pospolity to kolejne zioło, którego spożywanie może zmniejszyć dolegliwości związane z torbielami jajników. Rekomendowany jest przy menopauzie, a także wielu chorobach związanych z produkcją hormonów płciowych. Wszystko za sprawą fitoestrogenów zawartych w krwawniku – roślinnych związków, których działanie jest bardzo zbliżone do estrogenów.
3. Ostropest plamisty (Silybum marianum)
Ostropest plamisty znany jest przede wszystkim jako zioło, które poprawia kondycję wątroby. Ma wpływ na poprawę gospodarki hormonalnej. Lepiej działająca wątroba szybciej usuwa nadmiar estrogenów z organizmu. Bardzo często stosowany jest w różnego typu mieszankach na torbiele jajników, które sprzedawane są w sklepach.
Dowiedz się więcej: Ostropest plamisty i jego właściwości i Jak zrobić napar z ostropestu plamistego?
4. Pochrzyn dziki korzeń (Dioscorea villosa)
Stosowany jest również w terapii dla kobiet w trakcie menopauzy, a także wspiera cyklu menstruacyjny i równowagę hormonalną. Może być stosowany do łagodzenia bólu jajników.
5. Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)
Mniszek lekarski znany jest przede wszystkim jako znane zioło na niestrawność, ale wspiera też detoksykację i oczyszczanie wątroby. Podobnie jak ostropest plamisty może pomóc organizmowi w pozbywaniu się z nadmiaru hormonów, które mogą być jednym z przyczyny pojawienia się torbieli na jajnikach.
6. Siemię lniane (Lini semen)
Ziarno lnu może pomagać w równoważeniu poziomu progesteronu i estrogenu w organizmie. Badania udowodniły, że ziarno obniża poziom androgenów w organizmie, które wpływają na pojawienie się torbieli.
Poza tym siemię lniane zawiera wiele błonnika, a także pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu i przemian materii wydzielanych przez wątrobę. Pij jedną szklankę ciepłej wody zmieszanej z jedną łyżką stołową mielonego siemienia lnianego w szklance na pusty żołądek dziennie.
Chcesz wiedzieć więcej? Siemię lniane i jego właściwości i Z czym jeść siemię lniane?
Materiały źródłowe:
- Burgoyne B. 'Survey of Chaste Tree Use and Dosage by Australian Practitioners’, 2011;, https://assets-us-01.kc-usercontent.com/b3f5510f-b2f6-0081-05a1-dbd7a9328e1f/dfb5064a-a576-4134-a38e-326398227493/2011-pp-no-144.pdf