Figi to wyjątkowe owoce, które od wieków cieszą się popularnością zarówno jako smaczna przekąska, jak i wartościowy składnik diety. Bogate w naturalne cukry, błonnik, witaminy oraz minerały, figi suszone są cenione za swoje liczne właściwości zdrowotne. Dzięki procesowi suszenia zyskują intensywny, słodki smak oraz przedłużoną trwałość, co czyni je doskonałym dodatkiem do różnych potraw, a także zdrową alternatywą dla słodyczy.
- Artykuł został zaktualizowany i rozbudowany o nowe treści i autorskie zdjęcia 09.08.2024 r
Figa jest najstarszym owocem uprawianym przez człowieka. To wydarzenie sięga prawie 10 000 lat p.n.e. Jest to mityczny owoc, który wraz z daktylami, oliwkami i winogronami był centralnym elementem diety starożytnych cywilizacji, czy to w wersji świeżej, czy suszonej. Jest znany od czasów starożytnych ze względu na swoje właściwości zdrowotne, a także ze względu na wykorzystanie kulinarne.
Gdzie i jak rosną figi?
Figa jest bliskim kuzynem jeżyny, należy do grona superfoods.
Figi rosną w ciepłym klimacie. Ich drzewa, czyli figowce pospolite (Ficus carica) są wysokie na około 5 do 6 metrów. Mają zielone i szare liście, a kolor figi jest żółty. Rodzimy obszar występowania tego drzewa to teren obecnych państw takich jak: Tunezja, Algieria, Maroko, Cypr, Egipt, Iran, Irak Afganistan, Izrael, Syria, Gruzja, Pakistan, Grecja. Hiszpania, Francja, Włochy, Jordania, Liban, Turcja, Azerbejdżan, Tadżykistan, Turkmenistan. Na skutek działalności człowieka, obecnie figowiec pospolity rośnie także w Australii, USA, Ekwadorze oraz niektórych krajach południowej Europy, zwłaszcza bałkańskich. Obecnie rozprzestrzenianie się zasięgu drzew łączy się z populacją nietoperzy owocożernych, które rozsiewają ich nasiona.
Drzewo figowe było czczone przez wszystkie wielkie cywilizacje. Figa zajmuje ważne miejsce w tradycji muzułmańskiej, która kwalifikuje ją jako „błogosławieństwo raju”. Sura 95 Koranu jest również nazywana „drzewem figowym”.
Platon powiedział, że suszone figi to: „doskonałe jedzenie sportowca”.
Odmiany fig
- Figa Black Mission to małe figi z różowym miąższem i ciemnofioletową skórą, która po wyschnięciu wydaje się czarna. Mają bogaty, słodki smak i gumowatą konsystencję. Ich nazwa pochodzi od misjonarzy franciszkańskich, którzy zasadzili je w Kalifornii w XVIII wieku;
- Brązowe figi suszone tureckie są jednym z najpopularniejszych rodzajów fig. Są to duże, wilgotne i soczyste odmiany o brązowej skórze i jasnobursztynowym miąższu. Mają słodki i łagodny smak, który przyczynia się do ich popularności na całym świecie;
- Figi Calimyrna mają jasnozielono-żółty kolor i ciepły, słodki smak. Ich nazwa pochodzi od dwóch miejsc: Smyrny i Kalifornii. Smyrna jest ich starożytnym miastem pochodzenia leżącym w Turcji, skąd zostały sprowadzone do Kalifornii pod koniec 1800 roku przez plantatora;
- Figi adriatyckie mają zieloną skórkę i czerwone wnętrze, są chętnie wykorzystywane w przetwórstwie.
Figi suszone rodzaje
Zbiór fig jest wykonywany każdego dnia ręcznie po tym, jak dojrzałe figi spadły na sieci umieszczone na wysokości metra nad ziemią. Zaraz po zebraniu fig następuje kolejny etap – suszenia ich na słońcu. Trwa to przez około 8-10 dni w zależności od warunków pogodowych, aby uzyskać zalecany poziom wilgotności.
Suszone figi są sortowane w różnych klasach przedstawionych poniżej:
- Wysuszone figi gatunek 101AAA: ten drogi rodzaj obejmuje największe w pełni otwarte, w bardzo jasnym kolorze;
- Figi suszone klasy 101AA: należące do tej klasy mają jasnożółty i biały kolor. Ich wielkość wynosi około 22 mm. Około 90 procent fig w tym rodzaju ma otwarte wnętrze;
- Suszone figi klasy 101A: figi należące do tej klasy mają kolor żółty i biały. Ich wielkość wynosi około 14 do 22 mm. Niektóre figi w tej klasie mają otwarte wnętrze;
- Figi suszone klasy AA: należące do tej klasy mają jasnożółty i biały kolor, a ich rozmiar wynosi około 22 mm. Większość procent suszonych fig w tym gatunku (około 90 procent) ma otwarte wnętrze;
- Suszone figi klasy A: należące do tej klasy mają kolor żółty i biały, a niektóre z nich mają brązowy kolor. Większość suszonych fig w tej klasie ma zamknięte wnętrze;
- Suszone figi gat. B: figi z tej klasy mają kolor brązowy i szary, a ich rozmiar wynosi około 14 mm.
Czytaj dalej: Przewodnik po rodzajach fig.
Czytaj również: Figi tureckie i figi greckie – jakie wybrać?
Co zawierają figi suszone?
Rekomendowana dzienna dawka fig to około 2-3 sztuki, co odpowiada od 30 do 45 g. Już w tej niewielkiej porcji tych suszonych owoców znajduje się pokaźny ładunek energetyczny. 45 g suszony fig dostarcza naszemu organizmowi aż 112 kalorii. Dodatkowo 3 sztuki tych owoców zaspokajają aż 14% dziennego zapotrzebowania na miedź, 8% na magnez, 7% na fosfor, 6% na witaminę K i wapń. Suszone figi to również bogate źródło błonnika. W tej niewielkiej dawce znajduje się 4.40 g, co stanowi aż 14% dziennego zapotrzebowania na ten składnik.
Porcja suszonych owoców z drzewa figowego dostarcza nam również witaminy B6, ryboflawiny, niacyny tiaminy, a także całkiem sporo fosforu. Niestety oprócz wielu zalet suszone owoce mają też pewną wadę, którą jest między innymi duża dawka cukru 21.55 g w 45g. Z tego powodu, aby utrzymać odpowiednią masę ciała, nie należy zbyt często przekraczać rekomendowanej dawki suszonych owoców.
Dowiedz się więcej z artykułu: Co zawierają figi suszone?
Figi suszone wartości odżywcze
Kcal odżywcze na 100 gram
- kalorie (wartość energetyczna): 249 kcal / 1043 kJ;
- białko: 3,30 g;
- tłuszcz ogółem: 0,93 g;
- nasycone: 0,144 g;
- jednonienasycone: 0,159 g;
- wielonienasycone: 0,345 g;
- omega-6: 0,345 g;
- węglowodany: 63,87 g;
- błonnik pokarmowy: 89,8 g.
Witaminy
- wit. A: 10 I.U;
- wit. E: 0,35 mg;
- wit. K1: 15,6 µg;
- wit. C: 1,2 mg;
- wit. B1: 0,085 mg;
- wit. B2: 0,082 mg;
- wit. B3 (PP): 0,619 mg;
- wit. B6: 0,106 mg;
- wit. B9 (kwas foliowy): 9 µg;
- wit. B5: 0,434 mg.
Minerały
- wapń: 162 mg;
- żelazo: 2,03 mg;
- magnez: 68 mg;
- fosfor: 67 mg;
- potas: 680 mg;
- sód: 10 mg;
- cynk: 0,55 mg;
- miedź: 0,29 mg;
- mangan: 0,51 mg;
- selen: 0,6 µg.
Ile mają kalorii figi suszone?
Figi suszone, choć zawierają wiele cennych składników odżywczych, są również owocami wysokokalorycznymi. W 100 g suszonych fig, co odpowiada 6–9 sztukom tych owoców (w zależności od ich rodzaju i wielkości), znajduje się aż 249 kalorii. Jak łatwo obliczyć, w jednej dużej fidze ważącej około 15 g znajduje się nieco ponad 37 kalorii. To wartość, która zawiera się w 100 g świeżych malin czy porzeczek. Pomimo kaloryczności, warto włączyć suszone figi do swojej diety, gdyż mogą one również pomagać w odchudzaniu.
Figi suszone a indeks glikemiczny
Indeks glikemiczny to wskaźnik, który ocenia wpływ spożytego pokarmu na poziom cukru we krwi. Im wyższy ten wskaźnik, tym szybciej i w większym stopniu spożyte jedzenie podnosi poziom cukru we krwi. Ile wynosi IG dla suszonych fig? Indeks glikemiczny fig suszonych w skali od 0 do 100 wynosi 62, co oznacza, że te suszone owoce mieszczą się w średnim przedziale wartości dla IG (51-75). Dla porównania IG świeżych owoców drzewa figowego wynosi mniej niż 55. Produkty wykazujące się niskim i średnim poziomem IG pozwalają na kontrolę poziomu cukru we krwi. W ten sposób suszone figi mogą być spożywane przez osoby chore na cukrzycę i zmagające się z insulinoopornością. Oczywiście w określonych i skonsultowanych z dietetykiem i lekarzem prowadzącym dawkach.
Figi suszone – właściwości
Jest to jeden z najlepszych dla zdrowia owoców, źródło bardzo wielu witamin (A, K, B1, B5, B6) i minerałów (wapń, miedź, żelazo, mangan, magnez, potas). To więcej niż w większość innych owoców.
Podobnie jak wiele owoców, figi zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, niektórych nowotworów i niektórych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca.
Figi suszone na zaparcia
Wysokie stężenie błonnika w figach pomaga promować zdrowe funkcjonowanie jelit i zapobiega zaparciom. Błonnik działa regulująco na ruchy jelit, więc nie tylko zapobiega zaparciom, ale również eliminuje biegunkę i reguluje wypróżnienia.
Wspierają proces odchudzania
Błonnik zawarty w figach pomaga również w zrzuceniu wagi i jest często zalecany dla osób otyłych.
Wszystko dzięki błonnikowi, który w figach występuje w prawdziwej obfitości. Już w dwóch do trzech zalecanych sztukach fig znajduje się aż 4,41 g błonnika, co zaspokaja prawie 16% dziennego zapotrzebowania dorosłej osoby na ten składnik.
Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik sprawia, że dłużej odczuwamy sytość, a przez to mamy mniejszą ochotę na podjadanie.
Po spożyciu fig w naszym organizmie dłużej utrzymuje się uczucie sytości, przez co nie mamy ochoty na inne przekąski. Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik korzystnie wpływa na pracę jelit, co sprawia, że cały układ trawienny działa o wiele sprawniej, a składniki odżywcze lepiej się wchłaniają.
Figi to doskonała, słodka i sycąca alternatywa dla niezdrowych słodyczy, które koniecznie musimy wyrzucić z naszego menu w trakcie odchudzania. Jak w przypadku każdego rodzaju owoców suszonych, nie powinniśmy zbyt przesadzać z ich dawką, ponieważ może to doprowadzić do efektu odwrotnego – zamiast tracić na wadze, będziemy przybierać.
Niższy poziom cholesterolu
Figi zawierają pektyny, które są rozpuszczalnym błonnikiem. Kiedy włókno przechodzi przez układ trawienny, zasadniczo przesuwa nadmiar cholesterolu i popycha go do układu wydalniczego, w którym może zostać usunięty z organizmu. Podobnie jak rozpuszczalne włókno, pektyna figowa stymuluje również krążenie w zdrowych jelitach. Duże ilości błonnika w diecie mogą być korzystne dla ogólnego stanu zdrowia, zapobiegając niektórym rodzajom raka jamy brzusznej, a także rakowi okrężnicy. Obecność włókien pomaga stymulować usuwanie wolnych rodników i innych substancji rakotwórczych, zwłaszcza z okrężnicy, ponieważ włókna przyśpieszają metabolizm.
Zapobieganie chorobie wieńcowej
Figi suszone zawierają fenol, kwasy omega-3 i omega-6. Te kwasy tłuszczowe zmniejszają ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Ponadto liście figowe mają znaczący wpływ na poziomy trójglicerydów w układzie osobniczym. Liście figowe działają hamująco na trójglicerydy i zmniejszają ich ogólną liczbę. Trójglicerydy to główne czynniki odpowiedzialne za różne choroby serca.
Zapobieganie nadciśnieniu
Ludzie przyzwyczaili się do przyjmowania sodu w postaci soli, ale niski poziom potasu i wysoki poziom sodu mogą doprowadzić do wysokiego ciśnienia krwi. Figi bogate są w potas i mają niską zawartość sodu, więc są one doskonałym sposobem ochrony przed wystąpieniem nadciśnienia i jego skutków, co czyni je również jednym z pokarmów mających dobry wpływ na regenerację organizmu.
Choroby weneryczne
Figi były powszechnie stosowane na subkontynencie indyjskim i w niektórych innych miejscach na świecie jako uspokajający balsam przeciw chorobom wenerycznym. Czy przez ich jedzenie, czy miejscowe stosowanie, był to skuteczny środek na łagodzenie chorób przenoszonych drogą płciową. Współcześnie potrzebne są dalsze badania na temat dokładnych pozytywnych efektów działania fig na zwalczanie chorób wenerycznych.
Poprzez spożywanie suszonych fig osiąga się dwa podstawowe cele żywieniowe człowieka. Około 10% energii zużywanej przez organizm ludzki może pochodzić ze spożycia 100 gramów fig, podczas gdy w tym samym czasie pokrywają one 9% zapotrzebowania na białka, 24% zapotrzebowania na wapń, 27% popytu dla potasu, 16% dla magnezu i około 59% dla witaminy B1 oraz 71% dla witaminy B6, z których wszystkie są niezbędne dla zdrowego utrzymania równowagi chemicznej organizmu i funkcji komórkowej.
Suszone figi, ze względu na obecność w swoim składzie wody, są produktem lekkostrawnym.
Figi na płodność
Nie bez powodu starożytni Grecy uważali figi za owoce miłości, wpływające również na płodność. Współczesne badania potwierdziły przekonania starożytnych. Okazało się, że figi, bogate w żelazo, rzeczywiście odgrywają ważną rolę w procesie owulacji u kobiet. Z kolei u mężczyzn żelazo może wpływać pozytywnie na ruchliwość i jakość plemników.
Figi a cukrzyca
Suszone figi, jak pisaliśmy wyżej, cechują się średnim indeksem glikemicznym. A to oznacza, że mogą one być w ograniczonych porcjach spożywane przez osoby chore na cukrzycę typu 2. Spożywanie tych owoców wpływa na organizm osoby chorej na cukrzycę w wielu aspektach. Figi to przede wszystkim owoce zawierające w sobie wiele cennych składników, które mogą pozytywnie wpływać na organizm diabetyka. Jedzenie ich ma korzystne działanie na kości, serce, trawienie, skóry a poza tym są fantastycznym zastrzykiem energii
Figi są źródłem manganu
Mangan jest jednym z mikroelementów, który bierze udział w metabolizmie glukozy. Osoby chore na cukrzycę bardzo często cierpią na niedobory tego pierwiastka. Niektórzy twierdzą nawet, że niskie poziomy manganu to jedna z przyczyn, które prowadzą do rozwoju choroby. Wiele badań wskazuje na to, że suplementacja magnezu znacznie poprawia tolerancję glukozy w organizmie chorego. Figi suszone stanowią cenne źródło manganu. W 100 g suszonych chwili znajduje się 0,510mg manganu, co stanowi 22% dziennej wartości. Rekomendowana porcja fig, czyli około 45 g zawiera zatem odpowiednio 9% dziennej wartości.
Figi są pełne magnezu
Wiele badań potwierdza i łączy niedobory magnezu z potencjalnym zwiększeniem ryzyka wystąpienia cukrzycą typu 2 i insulinooporności. Magnez to składnik, który pomagają w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi, m.in. obniża jej poziom we krwi na czczo. Suszone figi są bogate w magnez. Jedynie w trzech sztukach tej przekąski znajduje się aż 8% rekomendowanej dawki dziennej.
Figi i potas
Potas to kolejny minerał, który niezbędny jest przy cukrzycy. Badanie wykazało jego ścisły związek między niedoborem a ryzykiem wystąpienia tej choroby. Ponadto osoby chore na cukrzycę bardzo często posiadają obniżone wartości tego minerałów w organizmie. Z tego względu niezbędne jest spożywanie pokarmów bogatych w potas lub jego suplementacja.
American Diabetes Association zaleca figi jako pomagające chorym na cukrzycę. Figi są bogate w potas, który pomaga regulować ilość cukru wchłanianego w organizmie po posiłkach. Duże ilości potasu mogą zmniejszyć częstotliwość skoków i spadków poziomu cukru we krwi, więc figi mogą pomóc chorym na cukrzycę żyć normalnie.
W figach znajduje się dużo potasu. Zaledwie 3 sztuki uzupełniają aż 7% dziennego zapotrzebowania.
Figi suszone – zastosowanie
Suszone figi są spożywane na surowo. Są również stosowane w wielu produktach spożywczych, takich jak ciasto, słodki kompot i syrop. W Tunezji brandy wytwarzane jest z fig zwanych boukha. Podobnie jak suszonych moreli, można ich używać w sałatkach pokrojone na małe kawałki. Figi są pyszne w pilawach ryżowych. Można dodawać je do szaszłyków z grilla. Idealnie komponują się ze smakami kuchni śródziemnomorskiej, pasują do białych mięs i dziczyzny.
Jak stosować figi suszone w kuchni? Oto kilka pomysłów:
1. Dodaj figi do sałatek
Suszone figi doskonale komponują się z różnymi sałatkami. Dodają słodkiego akcentu i ciekawej tekstury. Spróbuj dodać pokrojone figi do sałatki z rukoli, sera pleśniowego i orzechów włoskich. Skrop oliwą z oliwek i octem balsamicznym, aby uzyskać wyrafinowany smak.
2. Przygotuj chutney z suszonych fig
Chutney to aromatyczna przyprawa o bogatym smaku, idealna do mięs, serów czy grillowanych warzyw. Aby przygotować chutney z suszonych fig, gotuj je z cebulą, czosnkiem, imbirem, octem jabłkowym i cukrem brązowym, aż całość zgęstnieje. To doskonały dodatek do deski serów.
3. Wykorzystaj suszone figi w potrawach mięsnych
W kuchni śródziemnomorskiej i bliskowschodniej suszone figi są często używane w daniach mięsnych. Dodaj pokrojone figi do duszonego mięsa, takiego jak jagnięcina czy kurczak, aby wzbogacić smak i dodać słodkości. Figi świetnie komponują się z przyprawami takimi jak cynamon, kardamon i goździki.
4. Przygotuj ciasta i desery z suszonymi figami
Suszone figi to idealny dodatek do wypieków. Możesz użyć ich w ciastach, muffinach, tartach i ciastkach. Przykładowo, przygotuj tartę figową, mieszając pokrojone figi z miodem, cynamonem i orzechami, a następnie zapiekaj na kruchym spodzie.
5. Zrób pastę z suszonych fig
Pasta z suszonych fig to świetny dodatek do kanapek, grzanek czy serów. Aby ją przygotować, zmiksuj figi z odrobiną wody, soku z cytryny i przyprawami, takimi jak cynamon czy imbir. Ta pasta świetnie sprawdzi się również jako dodatek do śniadaniowych owsianek.
6. Wykorzystaj do sosu do makaronów
Suszone figi mogą być używane jako składnik sosów do makaronów. Przykładem może być sos na bazie pomidorów, czerwonego wina, czosnku i fig. Figi dodadzą sosowi głębi smaku i subtelnej słodyczy. Podawaj z makaronem typu pappardelle lub tagliatelle.
7. Dodaj figi suszone do porannej owsianki
Suszone figi są doskonałym dodatkiem do śniadań. Można je dodawać do musli, jogurtu, owsianek czy smoothie. Pokrojone figi z orzechami i miodem to zdrowe i pożywne śniadanie, które doda energii na cały dzień.
Przygotowanie fig suszonych do spożycia
Aby ugotować figi suszone, możesz je włożyć do wody i zagotować, aż zaczną pęcznieć. Do wody dodać można cynamon, imbir, goździki, paprykę lub hibiskus. Można je również gotować w soku owocowym.
Czytaj więcej: Jak przygotować suszone figi?
Gdzie można kupić figi suszone?
Figi suszone są owocami stosunkowo łatwo dostępnymi w praktycznie każdym większym dyskoncie czy hipermarkecie. Ważna jest nie tylko dostępność, ale również pochodzenie i jakość samych fig suszonych. Warto zwracać uwagę na to przy zakupie. Najlepsze figi suszone pochodzą z krajów będących największymi producentami, takich jak Turcja czy Grecja.
Figi suszone najlepiej kupować bezpośrednio na stronie fortunist.pl, gdzie dostępne są figi suszone importowane zarówno z Turcji, jak i Grecji, w dwóch wariantach wagowych, zapakowane po 500 g.
Przeczytaj więcej w artykule: Jak przygotować suszone figi?
Ile jeść fig dziennie?
Szerzej ten temat omawiamy w artykule: Figi suszone – ile dziennie?
Czy figi mogą uczulać?
Figi nie należą do owoców wywołujących częste alergie. W przypadku fig mogą wystąpić jednak pewne reakcje alergiczne — szczególnie u osób, które są uczulone na pyłki brzozy. W tym przypadku dochodzi do tak zwanej alergii krzyżowej. Jak wynika z badań, ryzyko alergii dotyczy jednak przede wszystkim spożycia fig świeżych, a nie suszonych.
Jak przechowywać figi suszone?
Otwarte i nieotwarte torby z suszonymi figami można przechowywać w lodówce do sześciu miesięcy. Figi tureckie powinny być przechowywane w warunkach chłodniczych po zakupie, niezależnie od tego, czy zostały już otwarte. Pozostałe suszone figi mogą być przechowywane w suchym, chłodnym miejscu do 3-6 miesięcy. Jeśli masz zamiar przechowywać swoje figi dłużej, możesz je przenieść do worka do zamrażania lub hermetycznego pojemnika i przechowywać je w zamrażarce nawet przez rok.
Figi suszone – przeciwwskazania
Leki rozrzedzające krew. Jak wspomniano wcześniej, zarówno suszone, jak i dojrzałe figi są bogatym źródłem witaminy K. Z tego względu ostrożność w jedzeniu suszonych owoców z drzewa figowego powinny zachować osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew takie jak np. warfaryna.
Problemy z układem trawienia. Suszone figi są bardzo dobrym źródłem błonnika. Przekroczenie zalecanej dawki może spowodować problemy związane z trawieniem i zaparciami. Zbyt duże spożycie fig może wywołać również biegunkę.
Poza tym ostrożność przyjmowaniu fig suszonych powinien wykazać osoby, które są chore na:
- zapalenie trzustki;
- cukrzycę;
- zapalenie żołądka (zapalenie żołądka, zapalenie okrężnicy, zapalenie jelit);
- dna;
- otyłość.
W przypadku ww. chorób figi można jeść, ale w bardzo ograniczonych ilościach.
Jak przechowywać figi suszone?
O tym jak najlepiej przechowywać i gdzie trzymać suszone figi dowiesz się z artykułu: Jak przechowywać suszone figi? Najlepsze sposoby.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o figach suszonych
Czy w Polsce rosną figi?
Klimat występujący w Polsce nie sprzyja naturalnej wegetacji fig. Hodowane są one jedynie w szklarniach lub w doniczkach jako rośliny domowe. Figi rosną w krajach o ciepłym klimacie, takich jak kraje afrykańskie czy kraje basenu Morza Śródziemnego. Pierwotnie występowały na terenach takich jak północna Afryka (Algieria, Maroko, Tunezja, Egipt) a także Bliski Wschód (Irak, Iran, Izrael, Jordania, Syria, Libia) oraz kraje basenu Morza Śródziemnego, takie jak Włochy, Pakistan, Grecja, Francja czy Hiszpania.
Na co są dobre figi suszone?
Suszone figi to owoce, które zawierają wiele cennych składników odżywczych, w tym witaminy i mikroelementy, które pozytywnie wpływają na wiele aspektów funkcjonowania naszego organizmu. Promują zdrowie serca i układu trawiennego. Ich wysoka zawartość błonnika pomaga zapobiegać zaparciom, regulować ruchy jelit i zmniejszać poziom cholesterolu. Mogą wspomagać utratę wagi, ale ze względu na wysoką kaloryczność, powinny być spożywane z umiarem. Zawarte w figach kwasy tłuszczowe mogą zmniejszać ryzyko choroby niedokrwiennej serca, a potas zapobiegać nadciśnieniu. Tradycyjnie były używane do łagodzenia chorób wenerycznych. Spożywanie suszonych fig dostarcza znacznej ilości energii i pokrywa zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych.
Czy warto jeść suszone figi?
Tak, zdecydowanie warto. Suszone figi to jeden z tych owoców suszonych, które warto włączyć do swojej diety. Poprawiają one parametry naszego organizmu i wspierają wiele aspektów jego funkcjonowania.
Ile dziennie można zjeść suszonych fig?
Suszone figi są bardzo słodkimi i smacznymi owocami. W trakcie ich jedzenia nie możemy oprzeć się pokusie, by spożywać ich w dużych ilościach. Warto jednak pamiętać, że w tym względzie należy zachować umiar. Dietetycy przestrzegają, że zbyt duża ilość suszonych fig w diecie może wpływać na przybieranie na wadze. Z tego względu nie należy przekraczać w jednej dawce 2-3 sztuk dziennie, szczególnie gdy dbamy o swoją linię i nie chcemy doprowadzić do nadwagi.
Czy chory na cukrzycę może jeść figi?
Suszone figi mają indeks glikemiczny 65 i plasują się w grupie produktów o średnim indeksie glikemicznym. Oznacza to, że po ich spożyciu zaobserwujemy wzrost poziomu glikemii na średnim poziomie. Diabetycy mogą spożywać suszone figi, ale powinni je włączać do diety sporadycznie.
Czy figi obniżają cukier?
Z uwagi na to, że suszone figi znajdują się w grupie produktów o średnim indeksie glikemicznym, nie wpływają one na obniżenie poziomu cukru. Jednak spożywanie ich w umiarkowanych ilościach może wpłynąć na kontrolowanie poziomu cukru we krwi.
Czy figi można jeść na surowo?
Tak, zarówno figi świeże, jak i suszone, można bez obaw spożywać na surowo.
Czy suszone figi je się ze skórką?
Tak, suszone figi jemy w całości, łącznie ze skórką. W procesie suszenia skórka staje się na tyle miękka, że jej przegryzienie nie powinno stanowić żadnego problemu.
Czy figi są lekkostrawne?
Tak, figi są łatwe do trawienia. Są bogate w potas – zawierają go o 80% więcej niż banany. Dodatkowo, figi są jednym z owoców o największej zawartości żelaza i są bardzo bogate w magnez.
Czy w figach są robaki?
Charakterystyczna konsystencja rozdrobnionego miąższu figi, w którym znajdują się małe ziarenka, dla wielu jest powodem niepokoju. Niektórzy uważają, że w suszonych figach znajdują się jaja czy robaki. Wszystko za sprawą tak zwanych os figowych. Te pożyteczne owady składają jaja we wnętrzu niedojrzałej figi i jednocześnie ją zapylają. Po wykluciu się z jajek, owady opuszczają owoce. W dojrzałych figach nie znajdziemy jednak żadnych larw. Owoce te w ostatecznej fazie rozwoju zaczynają wytwarzać enzym, który zabija jakiekolwiek larwy. Niewielkie ziarenka, które znajdujemy w miąższu figi, to nic innego jak drobne nasiona.