Tandoori masala jest jedną z najpopularniejszych przypraw w Indiach. To mieszanka, która wyróżnia się pikantnym. Co wchodzi w skład przyprawy tandoori masala i dlaczego warto dodawać ją do potraw?
Co to za przyprawa tandoorii masala?
Tandoori masala to orientalna przyprawa i pikantnym, korzennym smaku, często stosowana w potrawach kuchni indyjskiej.
Słowo „tandoori”, które stanowi pierwszy człon nazwy tej mieszanki, nie odnosi się do nazwy konkretnej przyprawy, ale związane jest z metodą przygotowywania potrawy. Tandoori marsala jest przyprawą, która oryginalnie w Indiach (szczególnie północnych) wykorzystywana jest do gotowania na specjalnym glinianym piecu w kształcie dzbana używany tzw. piecu tandoor.
Gotowanie na piecu tandoor odbywa się w bardzo wysokich temperaturach. Tego typu piece mogą nagrzewać się nawet do 400-450 stopni Celsjusza.
Jeszcze do początku XX wieku piece tandoor wykorzystywane były w Indiach i Pakistanie tylko i wyłącznie do pieczenia chlebków naan. Eksperymenty kulinarne pewnego szefa kuchni sprawiły, że zaczęto je wykorzystywać również do przygotowywania drobiu.

Jak powstała mieszanka tandoori masala?
Z powstaniem tandoori masala niestety nie wiąże się żadna legenda. Sama przyprawa nie może poszczycić się wielowiekową tradycją stosowania, ale historia jej powstania jest równie ciekawa.
Kulisy skomponowania przyprawy przypominają wiele mają wspólnego z historią Kentucky Fried Chicken, czyli powstania amerykańskiej sieci KFC. W obu przypadkach kluczem do sukcesu okazała się receptura na przyprawę do kurczaka wymyślona przez przedsiębiorczego właściciela restauracji.
Przyprawa tandoori masala w formie, jaką znamy współcześnie, została wynaleziona przez szefa kuchni Kundan Lala Gujral na początku XX wieku. Gujral od 1920 roku pracował w niewielkiej restauracji w Pakistanie. Pewnego razu wpadł na pomysł zastosowania tradycyjnego pieca tandoori do przygotowywania mięsa drobiowego. Rozpoczął eksperymenty kulinarne – mieszał przyprawy w różnych proporcjach z jogurtem, marynował mięso, nabijał kawałki kurczaka i wkładał do pieca tandorii. Mięso w ten sposób doprawione i przygotowane wyróżniało się czerwonym kolorem i smaczną chrupiącą skórką.
Kurczak tandoori szybko przypadł do gustu klientom, a sam Gujral stał się popularny w tej części Pakistanu. Po II wojnie światowej i po podziale Indii Brytyjskich (rozdzielenie Indii i Pakistanu), Gujral wrócił do Indii i otworzył tam własną restaurację. Specjalnością lokalu stał się właśnie kurczak tandoori, który wkrótce zdobył niezwykłą popularność nie tylko w Indiach, ale również na całym świecie. Obecnie kurczak tandoori zaliczany jest do grona tradycyjnych potraw indyjskich i serwowany jest restauracjach na całym świecie.

Co wchodzi w skład tandoorii masala?
Skład mieszanki i proporcje poszczególnych składników różnią się w zależności od tego, w jakim regionie Indii jest przygotowana. Zazwyczaj bazą tej przyprawy jest kminek, kolendra i kurkuma. W tandoorii masala znajduje się też kozieradka, imbir i pieprz cayenne. Przyprawy te rozdrabniane są za pomocą tłuczka w moździerzu.
Tradycyjny skład tej mieszanki zawiera:
- cynamon,
- kminek,
- kurkuma,
- koper włoski,
- kozieradka,
- imbir,
- musztardę brązową,
- pieprz cayenne,
- chili,
- czarny pieprz.
Oryginalny czerwono-pomarańczowy kolor kurczaka tandoori było wynikiem barwnika wytwarzanego z nasion annato.
Jaka jest różnica między garam masala a tandoori masala?
Garam masala i tandoori masala to aromatyczne i pikantne mieszanki, które stosowane są w kuchni indyjskiej. Termin 'masala’, który pojawia się w nazwach obu przypraw, nie jest związany jednak z żadnym składnikiem przyprawy. 'Masala’ znaczy po prostu „mieszanka przypraw”.
Garam masala to przyprawa, która przede wszystkim stosowana jest do przyprawiania curry. Tandoori masala używane jest do przyprawiania drobiu i pieczeniu go w piecu glinianym zwanym tandoor.

Garam masala vs tandoori masala – porównanie
Garam masala | Tandoori masala |
---|---|
“Garam” oznacza w języku hindi ciepło. To mieszanka przypraw, które „rozgrzewają ciało”. Przypraw garam masala poprawia metabolizm, a tym samym daje więcej ciepła ciału | Tandoori masala swoją nazwę wywodzi od indyjskiego pieca glinianego zwanego tandoor. |
Garam masala stosowane jest głównie do przygotowania tradycyjnego curry, szczególnie w kuchni północnoindyjskiej. | Tandoori masala służy do wcierania i marynowania mięsa. Nigdy nie jest używana do robienia sosów. |
Garam masala ma korzenny, lekko pikantny a nawet nieco słodkawy smak. | Tandoori masala bogata i aromatyczna. Wyróżnia się korzennym i pikantnym smakiem z nutą czosnku. |
Proporcje i przyprawy różnią się w zależności od regionu. Garam masala składa się na ogół z kolendry, kminku, goździków, czarnego kardamonu, cynamonu, liścia laurowego, gałki muszkatołowej, muszkatołowca. | Skład tandoori masala może się różnić w zależności od pochodzenia. Zazwyczaj zawiera wszystkie przyprawy występujące w garam masala, a dodatkowo proszek imbirowy, proszek czosnkowy i suszone liście kozieradki. |
Garam masala dodaje się zwykle na koniec, po ugotowaniu potrawy (gdy curry jest jeszcze gorące). Przeczytaj więcej na temat przyprawy garam masala. | Nadaje potrawie czerwonawy kolor ze względu na obecność papryki, kurkumy, a czasem sztucznych barwników spożywczych. Tandoori masala jest zawsze używana w postaci sproszkowanej. |
Jak smakuje tandoori masala?
Ze względu na to, że tandoori masala przygotowana może być różny sposób nie ma jednego smaku tej mieszanki. Charakterystyczną cechą mieszanek tandoori masala jest ostry, złożony smak z silną nutą czosnku.

Do jakich dań stosować tandoori masala?
Tandoori masala to przyprawa, która przyda się wszystkim rozpoczynającym przygodę z kuchnią indyjską. To również propozycja dla tych, którzy chcą urozmaicić smak mięs egzotyczną nutą. Tradycyjnie tandoori masala stosowana jest do potraw drobiowych. Stanowi podstawę kurczaka tandoori, kurczaka maślanego i kurczaka tikka masala. W praktyce tandoori masala możemy wykorzystać wszędzie tam, gdzie potrzebujemy dodać do dania egzotycznego aromatu.
- Mieszanka tandoori masala warto wykorzystać do marynowania i nacierania różnego typu mięs, nie tylko drobiowych
- Doskonale łączy się również z niektórymi warzywami. Świetny efekt osiągniemy, jeśli zdecydujemy się przyprawić tandoori ziemniaki, kalafior lub inne warzywa grillowane np. paprykę czy cukinię.
- Wyborny smak uzyskamy, gdy zmieszamy tandoorii masala z jogurtem i polejemy nim warzywa lub mięso. P
- Przyprawa może być stosowana też do owoców morza np. krewetek, a także w kuchni wegetariańskiej jako przyprawa do tofu.
Możliwości jej zastosowania są bardzo wszechstronne – ogranicza nas jedynie wyobraźnia.
Co użyć zamiast tandoori masala?
Aby uzyskać charakterystyczny smak kurczaka tandoori, najlepiej zastosować oryginalną mieszankę przypraw. Tandoori masala jest przyprawą na tyle charakterystyczną, że nie jest zalecane zamienianie jej na inną. W żadnym wypadku nie należy zastępować tandoori masala samą garam masala. Jak wspomnieliśmy wyżej, to mieszanki, które mają zupełnie inne zastosowanie, a także smak.
W przypadku gdy nie dysponujemy oryginalną mieszanką tandoorii masala możemy przygotować ją samodzielnie. Najprostszym sposobem jest zmieszania garam masala z imbirem w proszku, sproszkowanym czosnkiem, papryką i suszonymi liśćmi kozieradki.
Jak przygotować tandoorii masala w domu?
Jeśli nie dysponujesz garam masala, wówczas możesz pokusić się o przygotowanie całej mieszanki od podstaw. Jak to zrobić?
Przepis na domową mieszankę tandoori masala
Składniki:
- 2 łyżki mielonej kolendry
- 1 ½ łyżki mielonego kminku
- 1 łyżeczka sproszkowanego czosnku
- 1 łyżeczka mielonego imbiru
- 1 łyżeczka mielonych goździków
- 1 łyżeczka buzdyganka mielonego
- 1 łyżeczka mielonej kozieradki
- 1 łyżeczka mielonego cynamonu
- 1 łyżeczka mielonego czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka mielonego kardamonu
- ½ łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
Przygotowanie:
Połącz wszystkie przyprawy w misce i dobrze wymieszaj. Przechowuj w suchym miejscu w hermetycznym pojemniku.