Każdy dietetyk prawdopodobnie doradzi włączenie orzechów do Twojego codziennego jadłospisu z różnych powodów: podnoszą one poziom dobrego cholesterolu, dostarczają wielu witamin, wzmacniają układ odpornościowy itd. Migdał jest na szczycie listy orzechów, gdy bierze się pod uwagę ich korzyści zdrowotne. Oprócz bycia obfitym źródłem składników odżywczych, takich jak magnez, mangan, witamina E, białko, błonnik itp., migdały są też pełne przeciwutleniaczy. Występują również jako płatki migdałowe.
Ale czy wiesz, że na rynku dostępne są różne rodzaje migdałów, i że każdy typ zawiera nierówne ilości składników odżywczych i korzyści zdrowotnych z nich wynikających?
Migdały kalifornijskie
Migdały kalifornijskie mają 85% udziałów w światowym rynku migdałów. Ponieważ ich produkcja jest wysoka, cena rynkowa jest niska i są one łatwo dostępne oraz chętnie konsumowane na rynkach całego świata. Migdały kalifornijskie przechodzą obróbkę chemiczną i są pasteryzowane (poddawane działaniu bardzo wysokiej temperatury). Intensywne przetwarzanie ciepła redukuje zawartość zdrowego oleju z migdałów.
Kalifornijskie migdały mają słodszy smak ze względu na obróbkę chemiczną. Ich zmieniony smak sprawia, że są one idealne do gotowania i pieczenia. Jednak wielu prawdziwych smakoszy nigdy po nie nie sięga, ponieważ są one poddawane nienaturalnemu przetwarzaniu i tracą część naturalnego smaku.
Ostatnio coraz więcej mówi się na temat zagrożeń płynących z wyboru migdałów kalifornijskich. W tym przypadku usunięcie skórki z migdała jest konieczne nie tylko ze względów smakowych, ale również z powodów zdrowotnych. Mogą być w niej bowiem zawarte substancje toksyczne używane w trakcie procesu pasteryzacji. Obecnie wszystkie migdały pochodzące ze Stanów Zjednoczonych nie są produktem naturalnym, a przemysłowo przetworzonym. Dzieje się tak za sprawą kilkudziesięciu przypadków wystąpień salmonellozy, których przyczyną były ponoć migdały. Przez to już od ponad 10 lat amerykańscy producenci są zmuszeni do pasteryzowania migdałów poprzez działanie na nie gorącą parą, wykorzystanie chemikaliów lub, rzadko, mrożenie. Tymczasem każda obróbka termiczna w wysokiej temperaturze pozbawia migdały części ich cennych substancji odżywczych.
W naszym sklepie oferujemy migdały od najlepszych amerykańskich dostawców które nie są pasteryzowane te przeznaczone na eksport. Wśród nich wyróżniamy migdały solone i prażone migdały, to doskonała przekąska, którą można jeść solo, prosto z opakowania.
Migdały australijskie
W Australii panują nieco inne zasady dotyczące uprawy migdałów. Migdały australijskie są produkowane w nowoczesny sposób, linie produkcyjne odbywają się bez chemicznej technologii i bez pasteryzacji. Dzięki temu zachowują one swój naturalny smak oraz bogactwo składników odżywczych i zdrowy wygląd. Dopiero osoba, która skosztuje migdałów australijskich, może uznać, że zna prawdziwy migdałowy smak.
Zbiór i przetwarzanie w przypadku produktów pochodzący z Australii odbywa się od lutego do kwietnia. Wytrząsarki są używane do potrząsania pniem drzewa tak, że orzechy spadają na ziemię. Następnie migdały są przetwarzane w celu usunięcia z nich skorupki i skórki. W ten sposób przygotowane są pakowane w bardzo szczelne i grube opakowania, zapobiegające rozwojowi w nich na przykład pleśni i dostarczane do odbiorców w różnych krajach. Migdały australijskie ze skórką mają nieco jaśniejszy wygląd od tych uprawianych w Kalifornii.
Kupowanie australijskiego produktu, chociaż jest nieco droższy, jest dużo lepszą inwestycją. Jak na razie migdały australijskie są stuprocentowo naturalne, pochodzą z kontrolowanych upraw i posiadają stosowne certyfikaty. Sięgając po nie, po prostu wiesz, co jesz.
Zobacz też: Migdały – właściwości i wartości odżywcze.