Słodkie, karmelowe owoce palmy daktylowej dostępne są w sklepach w wielu odmianach i formach. Aby daktyle na długo zachowały świeżość i nie uległy zepsuciu, musimy zagwarantować im odpowiednie warunki przechowywania.
Gdzie trzymać daktyle, aby przez cały czas smakowały wybornie?
Przechowywanie daktyli – od czego zależy?
Sposób przechowywania daktyli uzależniony jest od ich odmiany, a także od tego, jak długo chcemy je przechowywać. Trzeba pamiętać, że daktyle różnią się między sobą smakiem, wielkością, a także zawartością wilgoci. Im więcej wody w owocu, tym potencjalnie krótszy czas jego przechowywania.
Do grupy daktyli suchych zawierających stosunkowo najmniej wody należą między innymi daktyle irańskie. Na rynku dostępne są również daktyle półsuche i daktyle świeże (np. daktyle Ameri, Deri, Halawi , Hadrawi czy Daktyle Medjool) Świeże daktyle wyróżniają się większą wilgotnością, a to oznacza, że mają tendencję do szybszego psucia. W większości przypadków wymagają przechowywania w lodówce i charakteryzują się znacznie krótszym terminem ważności.
O rodzajach daktyli przeczytasz więcej w artykule: Daktyle i ich właściwości
Jak przechować daktyle paczkowane?
W pierwszej kolejności należy stosować się oczywiście do wytycznych podanych przez producenta. Dotyczy to tych daktyli, które kupiliśmy w opakowaniu. Producenci zobligowani są do podania informacji dotyczących terminu ważności i sposobów przechowywania owoców daktylowca przed i po otwarciu opakowania. Może się jednak zdarzyć, że kupiliśmy daktyle luzem lub chcemy daktyle przechować znacznie dłużej niż preferowane zalecenia producenta. Co wtedy zrobić?
Czy daktyle trzeba trzymać w lodówce?
Nie zawsze konieczne jest przechowywanie daktyli w lodówce, chociaż z różnych powodów jest to metoda rekomendowana. Jak wspomnieliśmy wcześniej, daktyle suszone, zawierające mniej wilgoci, mogą być z powodzeniem trzymane w temperaturze pokojowej. Bezwzględnego trzymania w lodówce wymagają z kolei daktyle miękkie i świeże.
Warto w tym miejscu podkreślić, że przechowywanie daktyli w lodówce jest zalecane też z innego powodu – pomaga zachować smak owoców. Daktyle trzymane w niższej temperaturze będą smaczniejsze niż te przechowywane w spiżarce.
Przechowywanie daktyli w temperaturze pokojowej
Odmiany suche i półsuche mogą z powodzeniem być trzymane w temperaturze pokojowej. Doskonale czują się w spiżarni lub na kuchennej półce. Musimy im tylko zapewnić suche i chłodne miejsce z dala od kuchenki i piekarnika lub innych urządzeń wytwarzających ciepło. Owoców daktylowca nie powinniśmy też wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Daktyle należy trzymać w hermetycznym pojemniku. Najlepiej do tej roli sprawdzi się plastikowe pudełko lub słoik. Alternatywnie do przechowywania daktyli możesz również użyć worków próżniowych, jeżeli masz taką możliwość. W ten sposób zabezpieczone daktyle suszone mogą być przechowywane około 6 miesięcy. Daktyle półsuche można w takich warunkach trzymać ok. 4 tygodnie. Dobrym pomysłem jest co pewien czas otwierać pudełko w celu wentylacji owoców.
Przechowywanie daktyli w lodówce
Jeżeli chcesz, aby twoje daktyle przetrwały dłużej i utrzymały swój wyjątkowy smak, najlepiej trzymaj je w lodówce. W Lodówce możesz przechowywać wszystkie odmiany daktyli, ale szczególnie rekomendowane jest trzymanie w niej daktyli miękkich i świeżych. Pozostawienie ich na zewnątrz może negatywnie wpłynąć na ich jakość i smak.
Trzymanie daktyli w lodówce jest też dobrym rozwiązaniem, gdy w mieszkaniu panuje wysoka temperatura i jest duża wilgotność powietrza.
Podobnie jak w przypadku kuchennej półki najlepiej włożyć je do szczelnego pojemnika słoiczka alternatywnie foliowego worka próżniowego. W takich warunkach chłodniczych daktyle miękkie utrzymają swoją świeżość nawet do 6 miesięcy. W przypadku daktyli suchych – nawet przez około 12 miesięcy.
Mrożenie daktyli – najlepszy sposób
Mrożenie to najlepszy sposób na utrzymanie owoców w dobrym stanie nawet przez kilka lat. Daktyle są wyjątkowo wdzięcznymi owocami do mrożenia z uwagi na wysoką zawartość cukru (50-70 % masy). Niektórzy uważają nawet, że zamrażanie faktycznie poprawia ich konsystencję, a po rozmrożeniu daktyle są bardziej miękkie i kremowe.
Prawidłowo zamrożone daktyle będą wybornie smakować jeszcze po 2 latach od zamrożenia. Nawet po tym czasie nie ulegną zepsuciu, ale zaczną tracić walory smakowe.
Jak mrozić daktyle? Krok po kroku.
Istotne jest, aby prawidłowo przygotować się do procedury mrożenia. Jeżeli wykonamy to niewłaściwie, owoce szybko się zepsują lub stracą smak i konsystencję.
- Przed zamrożeniem najpierw podziel je na mniejsze porcje. Wówczas nie będziesz musiał rozmrażać całego opakowania, a jedynie porcję potrzebną do przygotowania danego dania.
- Do mrożenia daktyli, najlepiej wykorzystaj specjalne torebki do zamrażania.
- Dokładnie usuń powietrze z woreczka, szczelnie zamknij.
- Oznacz torby do zamrażania datą i zawartością, a następnie włóż owoce do zamrażarki.
- W zamrażarce temperatura powinna wynosić -18° C.
Jak rozmrozić daktyle?
Najlepiej zamrożone owoce pozostawić na noc w lodówce. Rano powinny być już gotowe do spożycia.
Jeśli potrzebujesz daktyli ich od razu, zanurz worek z daktylami w misce z gorącą wodą. Powinny być miękkie i gotowe do użycia w ciągu 30 minut. Jeżeli chcesz zrobić to jeszcze szybciej, użyj do tego mikrofalówki. Włóż zamrożony worek na około 30 sekund przy niskiej mocy.
Po dłuższym przechowywaniu daktyli lodówce lub ich rozmrożeniu zawsze sprawdzaj jakość. Może się zdarzyć, że pomimo twoich starań daktyle nie zachowały świeżości i zaczęły się psuć. Z tego względu dokładnie obejrzyj skórki daktyli czy nie ma na nich kropek, pleśni, a także sprawdź ich zapach. Jak poznać zepsute daktyle. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czym jest biały nalot na suszonych figach i daktylach?