Właściwe używanie przypraw do potraw jest sztuką. Poznaj sprawdzone triki na dobre przyprawianie dań
1. Wszystkie produkty muszą być zawsze dobrej jakości.
Produkty stosowane do potraw muszą być zawsze świeże i najwyższej jakości. Najbardziej aromatyczne są świeże zioła z domowego ogródka. Jeśli ich nie hodujesz, to wybierz wysokiej jakości suszone odpowiedniki.
2. Rodzaje przypraw dopasuj do potraw.
Ulubione przyprawy nie będą pasowały do każdego dania. Do przyprawiania mięsa najlepsze będą zioła: estragon, bazylia, tymianek, czosnek, kminek, papryka. Idealnie dopełniają smak mięsnych potraw i korzystnie wpływają na organizm. Każda z tych przypraw ma inny wpływ na ludzkie ciało, np. bazylia stymuluje pracę układu trawiennego i zapobiega występowaniu wzdęć. Z kolei czosnek wzmaga wydzielanie soków trawiennych, a papryka ma działanie przeciwbakteryjne, jest także świetnym źródłem witaminy C. Jeśli w daniu dominują warzywa, to należy do nich dodać kolendrę, pieprz i rozmaryn. Warto dodać także pietruszkę lub koper.
3. Wędzona papryka must have do potraw na bazie warzyw.
Podczas gotowania potraw na bazie warzyw m.in. leczo, fasolki po bretońsku, ziemniaków po chłopsku dodaj do nich papryki wędzonej. Nadaje charakterystycznego dymnego posmaku i głębokiego aromatu. Sprawi także, że potrawa będzie miała rozgrzewające właściwości.
4. Pomidory zawsze z bazylią.
Jednym z najpopularniejszych połączeń warzywno-ziołowych jest pomidor z bazylią. Występują razem m.in. w sałatce caprese, czy z mozzarellą. W śródziemnomorskich daniach niezbędne jest stosowanie ziół takich jak: bazylia, oregano, tymianek i rozmaryn.
5. Wspaniały rosół bez kostki.
Gotując rosół trzeba pamiętać o właściwych przyprawach: liść laurowy, ziele angielskie i lubczyk. Do bulionu możesz wrzucić także suszone grzyby, dzięki temu wywar nabierze lepszego smaku i aromatu. Do zupy krem idealnie sprawdzi się dodatek startej gałki muszkatołowej.
6. Chude mięso dopraw wyrazistymi ziołami.
Do drobiu, królika i ryb aromatyczne zioła takie jak: estragon, rozmaryn i majeranek. Białe mięso idealnie współgra z cytrusami, dlatego warto dodać do niego sok z cytryny. Do drobiu duszonego lub pieczonego warto dodać odrobinę szałwii suszonej lub świeżej.
7. Sposób na aromatyczną rybę.
Przed pieczeniem włóż do wnętrza ryby kilka plastrów cytryny, czosnku, koperku i natki pietruszki, dzięki temu nabierze wyjątkowego smaku i wyrazistości.
8. Czerwone mięso doprawiaj dominującymi przyprawami.
Czerwone tłuste mięso najlepiej współgra z przyprawami o ostrym smaku, np. liściem laurowym i zielem angielskim oraz czarnuszką (jej mocny wyrazisty smak sprawia, że nie trzeba do potraw dodawać już pieprzu). Do pieczeni zastosuj jałowiec, kminek i cząber. Jeśli chcesz uzyskać orientalny smak potrawy, to dodaj do niej kardamon, cynamon i goździki. Do marynaty można także użyć miód i ostrą paprykę.
9. Do potraw dodaj umami.
Sos sojowy i Worcestershire oraz anchois zawierają naturalne glutaminy, które wzmacniają smak potraw. Do kurczaka polecamy dodać wymieszane wcześniej jedną lub 2 łyżeczki sosu sojowego z chili, jeśli mięso będzie duszone, to można dodać kilka zblendowanych anchois.
10. Stosuj różne rodzaje soli.
W sklepach dostępne są trzy rodzaje soli:
- koszerna – ma kryształki, które bardzo szybko się rozpuszczają, jest bardzo delikatna;
- kuchenna – warto używać jej mniej niż soli koszernej i próbować dania podczas doprawiania;
- gruboziarnista – najlepsza do sałatek oraz dekoracji potraw.
11. Posól, lecz nie przesól dania.
Jeśli nie jesteś pewien, ile soli powinieneś dodać to najpierw dodaj połowę przewidzianej porcji. Jeśli potrawa nadal będzie bez smaku, to dosypuj po odrobinie. Dzięki temu danie zawsze będzie dobrze doprawione. Jeśli dodasz za dużo soli, to zagęść jedzenie mąką – złagodzi przesolony smak.
12. Dobierz grubość pieprzu do potrawy.
Grubość zmielonego pieprzu całkowicie zmieni smak dania. Drobno mielony najlepiej sprawdzi się do sosów i zup. Grubo mielony pieprz najlepiej jest używać do wykończenia potraw i sałatek. Ma mniej pikantny smak i nie przenika tak szybko do potraw.
13. Przyprawy syp od góry.
Im z większej wysokości sypiesz przyprawę, tym lepiej doprawisz danie. Sypanie przyprawy z wysokości pomaga rozprowadzić je równomiernie. Jest to bardzo ważne w potrawach takich jak stek, które wymagają równomiernego użycia przypraw.
14. Podsmaż przyprawy, aby wydobyć głębię smaku.
Podpieczenie przypraw w całości wydobędzie ich złożony smak. Wystarczy tylko podsmażyć przyprawy na suchej (bez dodatku tłuszczu patelni). Nie mogą się przypalić. Następnie użyj ich do doprawienia dania.
15. Użyj młynka do kawy.
Aby uzyskać lepszy aromat przypraw, to zmiel je w młynku do kawy. Przed mieleniem wsyp do młynka ryż, dzięki temu oczyścisz go z pozostałości ziaren kawy.
16. Dodaj do potraw kwas.
Nie obawiaj się dodawać do potraw soku z cytryny lub octu. Możesz użyć także sosów na bazie octu. Kwaśne produkty podkreślają smak potraw. Warto zacząć od niewielkich ilości, a potem sukcesywnie je zwiększać. Jeśli Twoje danie jest mdłe, to dodaj do niego odrobinę octu lub soku z cytryny.
17. Doprawiając dania próbuj je podczas gotowania.
Choć wydaje się to oczywiste warto od początku doprawiania próbować potraw, nawet zanim będą ugotowane. Dzięki temu łatwiejsze jest dodawanie kolejnych składników i przypraw.
18. Łącz przyprawy w jedną całość.
Doprawiasz swoje danie i ciągle odczuwasz brak jakiegoś składnika. Dodaj cukier. Niewielką ilość dosyp do potraw z pomidorów, dzięki temu uzyskasz łagodniejszy i pełniejszy smak dania. Jeśli do jedzenia dodasz zmielonej papryki zamiast cukru, to danie nabiera wykwintnego charakteru. Jeśli dodasz do potrawy zbyt wiele różnych przypraw, to dodaj śmietany, masła lub oleju, dzięki temu uzyskasz nowy smak i zmianę konsystencji.
19. Chłodne i ciepłe potrawy wymagają innej ilości pieprzu.
Zimne dania wymagają większej ilości przypraw. Jednym z nich jest sałatka. Do gotowego sosu warto dodać więcej soli, dzięki temu potrawa będzie smaczniejsza.
20. Do niektórych potraw dodaj cukier.
Do przygotowania niektórych potraw z pomidorami niezbędny jest dodatek cukru. Wzmacnia on także pikantne potrawy, np. tacos oraz smak pieczonych warzyw m.in. buraków, pietruszki czy marchewki.
21. Cukier pomaga równoważyć smaki i ożywić danie.
Suszone zioła dodawaj zawsze na początku gotowania, a świeże na końcu
Suszone zioła należy dodawać zawsze na początku gotowania, duszenia lub pieczenia. Dzięki temu potrawy nabierają niezwykłego smaku. Świeże zioła mają więcej smaku i aromatu, aby podkreślić wykwintność dania dodaj je pod koniec gotowania.
22. Doprawiaj mięso wcześniej.
Doprawianie mięsa kilka godzin przed obróbką termiczną powoduje, że staje się bardziej kruche i smaczniejsze. Sól sprawia, że w mięsie występuje proces odwróconej osmozy, dzięki temu po obróbce termicznej mięso jest miękkie.
23. Zamień czerwoną paprykę na ostrzejsze przyprawy.
Pieprz cayenne i czerwona papryka nie są najlepszym sposobem na dodanie pikantności potrawom. Aby to zrobić, warto dodać do potraw pieprz Aleppo, który ma delikatnie cytrusowy smak.
24. Stosuj naturalne wzmacniacze smaku.
Przyprawami są także naturalne wzmacniacze smaku, takie jak płynne aminokwasy i odżywcze drożdże. Poprawiają one smak dań. Nie zawierają sodu, dzięki temu są bezpieczne w stosowaniu.
25. Wykończ właściwie potrawę.
Przed podaniem zupy, lasagne i innych potraw śródziemnomorskich jest gremolata, czyli mieszanka przypraw zawierającego czosnek, skórkę z cytrusów, świeże zioła bazylię i oregano. Do zup, makaronów, ryb i prawie każdego rodzaju mięsa można dodać masło ziołowe.
I na koniec: dwa proste triki ratujące potrawę.
- Gdy dodałeś zbyt dużo cukru, to możesz złagodzić smak octem lub sokiem z cytryny. Do słodkich potraw dodaj odrobinę likieru lub espresso.
- Gdy jedzenie jest za słone, to dodaj do niego kwas, np. sok z cytryny lub słodzik oraz słodzik m.in. miód, syrop klonowy, cukier albo oliwa z oliwek, śmietana, masło.