Niekiedy na suszonych figach i daktylach kupionych w sklepie pojawia się biały nalot, który bardzo często ma postać kryształków pokrywających powierzchnię owoców. Czy to oznacza, że kupione przez nas bakalie są zepsute lub spleśniałe?
Oczywiście, że nie.
„Białe kryształki cukru”, które czasami pojawiają się na suszonych figach lub daktylach, nie są pleśnią, ale naturalnym cukrem (fruktozą), który wytrąca się z owoców. Cukier wydobywa się na powierzchnię owoców i ulega tam krystalizacji. Proces ten zdarza się czasami w wyjątkowo słodkich figach i daktylach. Jego pojawienie się na owocu znaczy po prostu, że w danej odmianie/partii fig czy daktyli znajduje się wysoka zawartość naturalnych cukrów. A to z kolei oznacza, że mamy do czynienia z wyjątkowo słodkim i dojrzałym owocem. Biały osad jest zatem zjawiskiem pozytywnym i świadczy o wysokiej jakości owoców. Naturalne cukry owocowe na skórce są nie tylko jadalne, ale nadają owocom dodatkowej chrupkości.
Jeżeli nie lubisz owoców pokrytych białym, osadem, możesz go usunąć z fig czy daktyli. Najprostszym sposobem jest umycie owoców w ciepłej wodzie, która rozpuści cukier. Kryształki cukru znikną również w procesie pieczenia lub gotowania.
Zobacz też: Figi suszone i ich właściwości.
Jak usunąć biały nalot z suszonych fig i daktyli?
Biały nalot na figach i daktylach możesz też usunąć w kuchence mikrofalowej. Oto dwa sposoby na pozbycie się osadu z owoców.
FIGI
- Umieść ½ filiżanki fig w naczyniu i nawilż je łyżeczką wody.
- Przykryj i podgrzewaj w mikrofali w wyższej temperaturze przez jedną minutę.
DAKTYLE
- Zawiń daktyle w wilgotny papierowy ręcznik.
- Podgrzej w mikrofali przez 5 sekund.
W obu przypadkach owoce nabiorą miękkości i wilgotności, a sam cukier zostanie wchłonięty z powrotem do wewnątrz.
Już wiemy, że nalot na daktylach czy figach a żadnym wypadku nie jest oznaką ich zepsucia. Jak w takim razie poznać kiedy te owoce są zepsute?
Kiedy daktyle rzeczywiście są zepsute?
Daktyle, które są przechowywane w niewłaściwych warunkach, a do tego mają przekroczony termin ważności, mogą szybko ulec zepsuciu. Kiedy daktyle nie nadają się już do spożycia? Jak rozpoznać zepsute daktyle?
Data ważności daktyli różni się w zależności od odmiany daktyli oraz warunków przechowywania. Niektóre gatunki daktyli, w tym daktyle świeże (daktyle Halawi, Ameri, Hadrawi) wymagają przechowywania w lodówce, a nawet mrożenia. Po rozmrożeniu zachowują swoją świeżość od 7 do 14 dni. Daktyle suche można trzymać w szczelnym i suchym opakowaniu bez obaw od 6 do 12 miesięcy.
W jaki sposób poznać, że nasze daktyle straciły już świeżość i nie nadają się do spożycia? Oto kilka wyraźnych symptomów.
Daktyle zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach.
Świeże daktyle mają neutralny, czasami lekko słodkawym zapach. Gdy tracą swoją świeżość, zaczynają wydzielać intensywny, specyficzny i nieco „sfermentowany” zapach. Dotyczy to szczególnie daktyli miękkich, “półsuchych” takich jak daktyle Medjool. Woda zawarta w miąższu owoców może doprowadzić do ich fermentacji. Zazwyczaj te daktyle są bardzo miękkie i mają nieprzyjemny, “sfermentowany” zapach.
Daktyle zmieniły kolor lub są spleśniałe.
Gdy daktyle zmieniają swój kolor na znacznie ciemniejszy, a na ich powierzchni pojawiają białe plamy i pleśń, jest to sygnał, że nie nadają się już do jedzenia. W takiej sytuacji najlepiej jest po prostu wrzucić je do kosza.
Skórka owoców ma śliską teksturę.
Sporo informacji na temat świeżości daktyli da nam również wygląd ich skórki. Jeżeli zewnętrzna skórka daktyli stała się lepka i śliska w dotyku, to znak, że owoce się już przeterminowały i nie należy dodawać ich do posiłków.
Daktyle tracą naturalną słodycz.
Nieświeże daktyle charakteryzują się innym smakiem niż daktyle świeże. W smaku zepsutego daktyla obok naturalnej słodyczy może pojawić się dodatkowa kwasowość lub goryczka. Jeżeli poczujesz te nuty smakowe w swoich ustach, wyrzuć resztę daktyli z opakowania do kosza.
Co się stanie, jak zjemy przeterminowane daktyle?
Wiele daktyli dostępnych w sklepach, szczególnie tych paczkowanych, ma określony termin spożycia. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków te terminy są przybliżone. Nie oznaczają, że żywność z dnia na dzień staje się niejadalna.
Może się jednak okazać, że daktyle nawet po przekroczeniu terminu spożycia nie wykazują żadnych oznak zepsucia tzn. nie pojawia się na nich pleśń, nie wydzielają niepokojącego zapachu, a ich smak pozostaje nadal słodki. W takiej sytuacji zjedzenie daktyli po przekroczeniu daty ważności zawartej na opakowaniu nie powinno wywołać żadnych negatywnych skutków. Nie ma żadnych wiarygodnych badań, które wykazały, że spożywanie przeterminowanych daktyli powoduje jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia.
Sytuacja przedstawia się jednak znacznie inaczej gdy z zjemy daktyle, które są zepsute np. spleśniałe. Spożywanie owoców w tym stanie może narazić organizmu na działanie szkodliwych bakterii. Mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak biegunka czy wymioty, a także gorączka.
Zobacz też: Daktyle i ich właściwości.
Czy suszone figi się psują ?
Tak, oczywiście. Suszone figi podobnie jak daktyle mogą ulec zepsuciu, jeżeli przechowywane są w niewłaściwych warunkach lub nie są dobrze wysuszone.
Suszone figi stosunkowo długo utrzymują swoją świeżość, ale wiele zależy od warunków przechowywania. Średnio figi suszone można przechowywać od podobnie tak jak daktyle od 6 do 12 miesięcy w chłodnej przewiewnej i suchej spiżarni. Istotne jest, aby trzymane były w chłodniejszym miejscu z dala od wilgoci. Figi można trzymać w zamrażarce mogą otrzymują bardzo długo – nawet dwa-trzy lata.
Kiedy figi nie nadają się już do jedzenia?
Schemat postępowania jest bardzo podobny jak w przypadku daktyli. Podstawowymi oznakami, które pozwolą nam na ocenę świeżości owoców są:
- Pojawienie się na owocu śladów pleśni (nie mylić z krystalizacją). Jeśli znajdziesz jakieś białe plamki od razu wyrzuć owoce do śmieci.
- Jeśli figi mają dziwny, nietypowy i do tego nieprzyjemny zapach, od razu się ich pozbądź.
- Oznaką zepsucia może być wszelkiego rodzaju zmiana koloru i pojawienie się różnego typu kropek na owocach.
Zobacz też: Daktyle czy figi?