Orzechy i pestki oraz nasiona to bardzo zdrowe i niezbędne w diecie produkty. Jednak mają przy tym również poważne wady. Niektóre z nich są bogate w składniki mogące wywoływać takie przypadłości jak problemy z trawieniem, zespół jelita drażliwego i przewlekłe stany zapalne wywołujące trądzik.
Co to jest trądzik?
Trądzik to zróżnicowane zmiany na skórze o charakterze zapalnym. Warto zrozumieć podstawowe przyczyny powstawania trądziku, by móc z nim skutecznie walczyć. Trądzik jest często wynikiem braku równowagi w organizmie. Najczęstszym powodem jego występowania są hormony oraz problemy trawienne. Współcześnie te zaburzenia są niezwykle powszechne, a wszystko to za sprawą czynników środowiskowych, takich jak przetworzona żywność, stres i toksyny.
Jak dieta może pomóc w leczeniu trądziku?
Wiele orzechów i nasion może powodować trądzik, który wywołany jest stanem zapalnym z powodu dużej ilości kwasów tłuszczowych omega-6. Co więcej, nietolerancje na orzechy i nasiona, które są niezwykle powszechne, mogą powodować powstawanie trądziku.
Stan zapalny jest tym, co stosunkowo nieszkodliwą infekcję trądzikową zamienia w czerwony, wystający, bolesny zaskórnik (lub pryszcz). Bez nadmiernego stanu zapalnego infekcje trądzikowe to tylko rutynowe infekcje bakteryjne, którymi organizm może samodzielnie się zająć. W przypadku nadaktywnego układu odpornościowego lub przewlekłego stanu zapalnego, infekcja trądzikowa jest postrzegana jako zagrożenie, a organizm nadmiernie reaguje, wywołując ogromną reakcję zapalną. U niektórych osób orzechy i nasiona powodują stan zapalny z dwóch głównych powodów: wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-6 i pojawiających się u nich nietolerancji pokarmowych.
Kwasy tłuszczowe omega-3 działają przeciwzapalnie, pomagają zapobiegać stanom zapalnym, a tym samym trądzikowi zapalnemu. Są one składnikiem wielu rodzajów orzechów i nasion. Z drugiej strony kwasy tłuszczowe omega-6 są prozapalne, co oznacza, że powodują trądzik zapalny. Wiele orzechów jest wypełnionych kwasami tłuszczowymi omega-6, co sprawia, że są bardziej podatne na wywoływanie trądziku niż inne produkty spożywcze.
Orzechy i nasiona a trądzik
Orzechy oraz nasiona dzielą się na korzystne dla skóry trądzikowej i na takie, które mogą wywoływać stany zapalne skóry.
Orzechy i pestki bezpieczne dla skóry trądzikowej:
Orzechy makadamia
Maślane, słodkie i niezwykle sycące orzechy makadamia to idealna przekąska dla osób ze skłonnością do trądziku. W przeciwieństwie do innych orzechów, nie zawierają prawie żadnych kwasów tłuszczowych omega-6 i bardzo mało kwasu fitynowego.
Migdały
Migdały to odżywcza potęga. Są jednym z najlepszych źródeł witaminy E na świecie, pełne prebiotyków i wysokiej zawartości magnezu. Witamina E jest absolutnie niezbędna dla ładnej skóry bez zmian. Moczenie migdałów przez 10-12 godzin pomaga obniżyć poziom zawartego w nich kwasu fitynowego, dzięki czemu są bezpieczne dla skóry trądzikowej.
Orzechy laskowe
Orzechy laskowe są doskonałym źródłem przyjaznych dla skóry składników odżywczych, w tym witaminy E, manganu i magnezu. Są niskowęglowodanowe i dość bogate w białko. Zawierają jeszcze mniej kwasu omega-6 niż migdały i można je namoczyć w celu zmniejszenia zawartości kwasu fitynowego.
Kasztany
W przeciwieństwie do większości innych orzechów, kasztany mają niską zawartość białka i tłuszczu. Zamiast tego mają dużo węglowodanów i bardzo mało składników odżywczych. Chociaż prawdopodobnie nie spowodują żadnych poważnych problemów poza potencjalnym wzrostem poziomu cukru we krwi ze względu na zawartość węglowodanów, nie przyniosą też żadnych realnych korzyści zdrowotnych.
Nasiona lnu
Zawierają fitoestrogeny zwane lignanami. Lignany wspierają zdrową równowagę między estrogenem i progesteronem – dwoma głównymi hormonami płciowymi kontrolującymi kobiecy cykl menstruacyjny i zdrowie skóry.
Nasiona chia
Nasiona chia są bogate w błonnik. W związku z tym pomagają regulować ruchy jelit i eliminować toksyny. Niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w chia mogą pomóc uspokoić cerę.
Pestki dyni
Pestki dyni są bogate w witaminę E i cynk. Dzięki temu świetnie nadają się do zapobiegania wypryskom i ochrony skóry.
Nasiona konopi
Zawierają wszystkie 9 niezbędnych aminokwasów. Konopie są doskonałym źródłem białka roślinnego, które pomaga wspierać zdrową strukturę skóry. Są również bogate w przeciwutleniacze.
Orzechy potencjalnie problematyczne przy problemach z trądzikiem:
Orzechy brazylijskie
Orzechy brazylijskie pod względem odżywczym są jednym z niewielu dobrych źródeł selenu, ale są również niezwykle bogate w składniki antyodżywcze.
Nerkowce
Mają stosunkowo niski poziom tłuszczów omega-6, są bogate w węglowodany (nie są przyjazne dla ketonów) i sporą ilość kwasu fitynowego.
Pekan
Orzechy pekan są nie tylko pyszne, ale także często pomijane ze względu na ich właściwości zdrowotne. Z bardzo małą ilością węglowodanów, przyzwoitą ilością białka i tylko umiarkowanym poziomem kwasu fitynowego, orzechy pekan nie są wcale takie złe. Problemem jest jednak zawartość tłuszczów omega-6. Umiar jest tutaj kluczowy.
Pistacje
Pistacje nie tylko dobrze smakują, ale są również dobrym źródłem witaminy K, pełnym prebiotyków i stosunkowo ubogim w składniki antyodżywcze. Nie są tak bogate pod względem odżywczym, jak migdały ani nie mają tak mało zapalnych kwasów tłuszczowych, jak orzechy makadamia, ale przy umiarkowanym spożyciu nie powinny powodować żadnych problemów.
Orzechy piniowe
Problem z orzeszkami pinii sprowadza się do tego, że w jednej porcji zawierają one niesamowitą ilość kwasów omega-6.
Orzechy włoskie
Trzeba uważać na orzechy włoskie, ponieważ ich właściwości zdrowotne są słabe w porównaniu z ogromną ilością powodujących stany zapalne tłuszczów omega-6, które zawierają. Podobnie jak orzeszki pinii, ta zawartość kwasów omega-6 wystarcza, aby wywołać stan zapalny, który może zaostrzyć trądzik u większości osób. Mimo że orzechy włoskie zawierają dużo kwasów omega-3, sama ilość omega-6 w nich niweluje wszelkie potencjalne korzyści przeciwzapalne.
Orzechy, których należy unikać w przypadku problemów z trądzikiem:
Orzeszki ziemne
Pomimo tego, że są pyszne, orzeszki ziemne są jednym z najgorszych produktów, jakie mogą jeść osoby ze skłonnością do trądziku. Nie tylko są naładowane kwasem fitynowym i lektynami, które mogą poważnie uszkodzić układ trawienny, ale mają fatalny profil kwasów tłuszczowych omega. Dotyczy to zwłaszcza masła orzechowego, które często zawiera oleje roślinne wywołujące stany zapalne.