Mąka orzechowa jest bezglutenową alternatywą dla klasycznej mąki pszennej. Są proste w użyciu i sprawiają, że ciasta są bardzo wilgotne i smaczne. Jakie są najpopularniejsze rodzaje mąk orzechowych? Do czego można je stosować?
Jakie warto jeść mąki orzechowe?
Mąki orzechowe są bezglutenową alternatywą dla mąk zbożowych. Produkowane są z różnych gatunków orzechów. Są świetnym źródłem składników odżywczych. Które mąki orzechowe warto wprowadzić do jadłospisu?
1. Mąka migdałowa
Mąka migdałowa jest kaloryczna 579 kcal w 100 g. Jest bogata w witaminę E i cholinę oraz minerały: żelazo, magnez, fosfor i potas. Zawiera dużo białka 21,2 g w 100 g i tłuszczu 49,9 g w 100 g (w tym jednonienasycone kwasy tłuszczowe 31,6 g i wielonienasycone kwasy tłuszczowe 12,3 g), 100 g mąki migdałowej pokrywa 16% dziennego zapotrzebowania na błonnik. Ma niski indeks glikemiczny IG=15 oraz niską zawartość węglowodanów, dzięki temu reguluje poziom cukru we krwi. Zawiera witaminę E, która zapobiega uszkodzeniom układu sercowo-naczyniowego przez wolne rodniki. Zwartość dobrych tłuszczy zapobiega tworzeniu się zatorów w żyłach. Mąka migdałowa ma dużo wapnia, dzięki temu wspomaga zdrowie kości.
Mąka migdałowa najlepiej sprawdzi się do zagęszczania zup i sosów, wypieku pizzy i makaroników. Można ją stosować również do wypieku chleba oraz do przygotowania naleśników, racuchów i placków ziemniaczanych.
Czytaj więcej o mące migdałowej: Mąka migdałowa – właściwości i wartości odżywcze
2. Mąka arachidowa
Mąka arachidowa ma sporo kalorii w 100 g jest 369 kcal. Ma niski indeks glikemiczny IG=15. Zawiera 24,9 g węglowodanów (w tym 15 g cukrów) w 100 g. Ma po 14 g błonnika i tłuszczu w 100 g. W swoim składzie ma witaminy z grupy B oraz minerały: cynk, żelazo, miedź, wapń, selen, fosfor i potas. Jest świetnym źródłem wit. E, która jest przeciwutleniaczem i chroni organizm przed działaniem wolnych rodników.
Mąkę arachidową zalecamy stosować do słodkich wypieków: ciast, ciasteczek oraz muffinek. Sprawdzi się również jako dodatek do koktajli, klusek i placków.
Czytaj więcej: Mąka arachidowa: właściwości i zastosowanie
3. Mąka kokosowa
To mąka kaloryczna ma 359 kcal w 100 g. Ma niski indeks glikemiczny Ig=35, dzięki temu mogą ją jeść osoby chorujące na cukrzycę. Zawiera głównie węglowodany 22,6 g w 100 g, białko 19,2 g w 100 g oraz błonnik pokarmowy 35,2 g w 100 g. Jest cennym źródłem wapnia, potasu, sodu i żelaza. Wszystko to sprawia, że mąka kokosowa ma wiele prozdrowotnych właściwości.
Pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi, a duża zawartość błonnika pokarmowego sprawia, że ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy oraz pokarmowy. Pomaga również w zrzuceniu zbędnych kilogramów.
Mąka kokosowa stosowana jest do wypieków w diecie keto takich jak: ciasta, ciasteczka, trufle, chleb, pizza czy naleśniki. Można ją również stosować do zagęszczenia zup i sosów. Sprawdzi się również do panierowania mięsa lub ryb oraz jako zamiennik bułki tartej w pulpetach czy mięsie mielonym.
Czytaj więcej: Mąka kokosowa – właściwości i zastosowanie
4. Mąka kasztanowa
Mąka kasztanowa jest kaloryczna ma 346 kcal w 100 g. Ma wysoki indeks glikemiczny IG=65. Zawiera głównie węglowodany 70 g w 100g (w tym tylko 18 g cukrów). Jest świetnym źródłem błonnika pokarmowego 16 g w 100 g oraz białka 7g w 100g. Zawiera również składniki mineralne takie jak: fosfor, potas, sód, wapń, cynk, magnez i miedź oraz witaminy z grupy B, A i C. Dzięki zawartości powyższych składników odżywczych wzmacnia układ odpornościowy oraz poprawia pracę połączeń nerwowych w mózgu. Ma korzystny wpływ na stan skóry głowy i paznokci.
Ze względu na swoje walory smakowe stosowane jest głównie do słodkich i słonych wypieków oraz przygotowania bezglutenowego makaronu. Można ją również stosować do zagęszczenia zup, sosów. Można przygotować z niej smaczne gofry, naleśniki, omlety i placki zarówno na słodko, jak i na wytrawnie.
Czytaj więcej: Poznaj właściwości mąki kasztanowej
5. Mąka z orzechów nerkowca
Mąka z orzechów nerkowca jest bardzo kaloryczna w 100 g jest 574 kcal, która jest rekompensowane przez niski indeks glikemiczny IG=15. Zawiera głównie tłuszcze 46,7g w 100g w tym, aż 9,2 g w 100g nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera sporo węglowodanów 32,7 g w 100 g, w tym 5 g w 100 g cukru. Mąka migdałowa jest świetnym źródłem białka roślinnego 15,2 g w 100 g. Zawiera witaminy z grupy B i K oraz aminokwasy. Wszystkie te składniki odżywcze sprawiają, że mąka z orzechów nerkowca ma wiele prozdrowotnych właściwości m.in. poprawia pracę układu krążenia, ma korzystny wpływ na stan włosów, skóry i paznokci.
Mąkę z orzechów nerkowca można wykorzystywać do słonych i słodkich wypieków. Sprawdzi się również jako bezglutenowy zamiennik mąki pszennej do zagęszczania potraw, np. zup i sosów.
Czytaj więcej: Mąka z orzechów nerkowca – jak ją jeść?
6. Mąka z orzechów laskowych
Mąka z orzechów laskowych jest bardzo kaloryczna, w 100 g jest 501 kcal. Zawiera głównie węglowodany 55 g w 100 g oraz tłuszcze 30 g w 100 g. Niewiele białka tylko 7 g w 100 g. Mąka z orzechów laskowych jest świetnym źródłem składników mineralnych takich jak: potas i magnez oraz witaminy z grupy B i E. W swoim składzie ma również aminokwasy. Wszystko to sprawia, że mąka z orzechów laskowych ma wiele prozdrowotnych właściwości m.in. wspomaga działanie układu sercowo-naczyniowego i układu nerwowego. Naturalnie poprawia potencję.
Mąka z orzechów laskowych najczęściej stosowana jest do słodkich wypieków oraz wykwintnych dań. Można ją stosować jako dodatek do płatków śniadaniowych, jogurtu, a nawet lodów.
Czytaj więcej: Jak stosować mąkę z orzechów laskowych?
Dlaczego warto stosować mąki orzechowe?
Dodatek mąki orzechowej sprawia, że wypieki są bardziej wilgotne i kruche. Orzechy są bogate w białko i tłuszcze, dlatego stosowane są w kuchnię ze względu na swoje wartości odżywcze. Nie zawierają glutenu, dzięki temu mogą je stosować osoby uczulone na gluten.
Jak stosować mąki orzechowe do wypieków?
Mąkę orzechową najlepiej jest stosować w połączeniu z innymi mąkami. Jeśli chcesz zamienić mąkę pszenną na orzechowa, to nie można jej zamieniać w proporcji 1:1 – mąka orzechowa ma dużą zawartość białka i tłuszczów, dlatego wypieki są bardzo kruche.
Jeśli chcesz zamienić mąkę pszenną na bezglutenową, to ilość mąki w przepisie zastąp w ½ mąką orzechową, a w ½ inną mąką bezglutenową, np. ryżową.
Jak zrobić mąkę orzechową w domu?
Mąka z orzechów bardzo szybko jełczeje, dlatego potrzebną ilość możesz wykonać samodzielnie w domu. Pamiętaj, aby nie mielić więcej niż 150 g orzechów na raz. Jeśli chcesz, aby mąką była delikatniejsza, to dodaj do orzechów kilka łyżek cukru z przepisu na ciasto.
- Odważ tyle orzechów, ile potrzebujesz mąki.
- Orzechy wsyp do blendera. Blenduj w 10 s seriach. Pamiętaj, aby po każdej serii zeskrobać pozostałości orzechów z brzegów robota kuchennego.
- Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu mąka orzechowa jest nietrwała, dlatego zalecamy przechowywać ten produkt w lodówce lub zamrażarce.
Gdzie kupić mąkę orzechową?
Mąkę orzechową możesz kupić w niemal każdym super i hipermarkecie. Zachęcamy do zakupu tych produktów wyłącznie w sklepach ze zdrową żywnością. Dzięki temu możesz być pewien, że produkt jest wysokiej jakości.
Do czego mąka orzechowa?
Mąka orzechowa jest bezglutenową alternatywą dla mąki pszennej. Najlepiej sprawdzi się w wypiekach, np. mąkę migdałową polecamy stosować do naleśników, burgerów, do wypieku pieczywa, a nawet do panierowania mięsa i ryb. Natomiast mąka z orzechów pekan ma delikatnie klonowy smak, dlatego najlepiej pasuje do słodkich wypieków m.in. babeczek, ciasteczek czy kruszonki na ciasto. Z mąki orzechowej można wykonać również smaczne domowe masło orzechowe. Sprawdzi się również jako dodatek do koktajli, müsli i jogurtów, a nawet do zagęszczenia sosów i zup.
Mąka orzechowa jest bezglutenową alternatywą mąki pszennej. Ma uniwersalne zastosowanie, można ją stosować zarówno do wypieków, jak i do zagęszczania zup i sosów. Ma wiele korzyści dla naszego zdrowia.