Pochodzące z Algierii Deglet Nour są jedną z najczęstszych odmian daktyli spożywanych w całym regionie Afryki Północnej. Mają kolor bursztynu i charakteryzują się prawie półprzezroczystym miąższem oraz słodkim, orzechowym i karmelowym smakiem.
Jak wyglądają daktyle Deglet Nour?
Daktyli Deglet Nour nie sposób pomylić z innymi odmianami daktyli. Ich nazwa oznacza „palec światła”, co jest nawiązaniem do półprzezroczystego miąższu i gładkiej struktury. Deglet Nour to średniej wielkości daktyle o wąskim, wydłużonym owalnym kształcie. Ich kolor jest zróżnicowany — od słomkowego do bursztynowego z lekko półprzezroczystym miąższem. Należą do typu półsuchego. Są nieco chrupiące, ale wciąż miękkie. W porównaniu do Medjool zawierają mniej cukru, ale oferują złożoną słodycz z orzechowym finiszem porównywalnym do brązowego masła i orzechów nerkowca. Deglet Nour są odmianą najbardziej docenianą za najwyższą jakość i wyjątkowy smak.
Jak uprawia się daktyle Deglet Nour?
Daktyle Deglet Nour pochodzą z palmy daktylowej znanej botanicznie jako Phoenix dactylifera. Ta odmiana jest uprawiana głównie w Afryce Północnej Algierii (Tolga, Oued Righ), w Tunezji (na obszarach Jérid i Nefzaoua), a także Izraelu i w Stanach Zjednoczonych (w Kalifornii, Arizonie i Teksasie), gdzie została sprowadzona na początku XX wieku.
Algieria, która jest niewątpliwie kolebką tej odmiany palmy daktylowej, należy do czołowych producentów daktyli Deglet Nour na świecie. Palmy rosnące w gaju palmowym Tolga, mają optymalne warunki do rozwoju, a same daktyle Deglet Nour zbierane z tamtego gaju cenione są ze względu na niezwykły smak i aromat.
Palmy daktylowe osiągają zazwyczaj 15 do 20 metrów wysokości i pierwsze owoce wydają dopiero po około 10 latach, za to owocują nawet przez sto lat.
Owoce suszą się w gorącym upale pustynnego słońca, jeszcze na gałęziach. Po zakończeniu fazy suszenia daktyle są zbierane ręcznie, a następnie transportowane w skrzyniach do zakładu przetwórczego. Tam są najpierw sortowane według wielkości, stopnia suszenia i dalszych kryteriów, zanim zostaną umyte i zraszane wodą, aż do osiągnięcia pożądanej zawartości wilgoci. W kolejnym etapie daktyle są drylowane.
Taka metoda przetwarzania, a zwłaszcza nawilżanie nadaje daktylom Deglet Nour ich wyjątkowo miękką konsystencję.
Dlaczego warto jeść daktyle Deglet Nour?
Daktyle Deglet Nour są bogatym źródłem błonnika, żelaza, potasu, witamin z grupy B, flawonoidów i przeciwutleniaczy.
Jedna porcja daktyli Deglet Nour (ok. 35 g) zawiera około 240 miligramów potasu, co stanowi około 7% zalecanej dziennej wartości. Pod względem zawartości tego składnika daktyle prześcigają inne owoce i warzywa – mają w sobie aż trzy razy więcej potasu niż banany! Ponadto potas zawarty w daktylach pomaga obniżyć ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko udaru mózgu, a także innych problemów związanych z sercem.
Deglet Nour to również cenne źródło błonnika. W 100 gramach znajduje się 8 gramów błonnika. Błonnik w zawarty daktylach korzystnie wpływa na układ trawienny, minimalizuje ryzyko zaparć. Błonnik wspiera także leczenie różnych schorzeń, takich jak choroba refleksowa przełyku, hemoroidy czy zapalenie uchyłków jelita.
Deglet Nour dostarczają również przeciwutleniaczy. Antyoksydanty pomagają chronić organizm przed wolnymi rodnikami, które mogą powodować szkodliwe reakcje w organizmie prowadzące do chorób. W porównaniu do innych rodzajów owoców daktyle mają najwyższy poziom przeciwutleniaczy w stosunku do objętości.
Do najważniejszych przeciwutleniaczy w daktylach należą:
- Flawonoidy – mają działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i antywirusowe oraz przeciwmiażdżycowe;
- Karotenoidy – sprzyjają zdrowiu serca, a także pomagają zmniejszyć ryzyko chorób oczu;
- Kwas fenolowy – może pomóc obniżyć ryzyko raka i chorób serca.
Daktyle Deglet Nour zawierają fruktozę, naturalnie występujący cukier w owocach. Stanowią doskonałą i zdrową alternatywę dla rafinowanego cukru ze względu na ich składniki odżywcze, błonnik i przeciwutleniacze.
Jaka jest różnica między daktylami Deglet Nour z Algierii a kalifornijskimi?
Oprócz Afryki ta odmiana daktyli uprawiana jest również w USA, w Kalifornii. Palmy Phoenix dactylifera zostały przywiezione do USA z Algierii francuskiej w 1900 r. Z tego względu daktyle pochodzące z obu tych kontynentów są do siebie podobne. Jednak mikroklimat regionu, w którym uprawiane są daktyle Deglet Nour w Algierii, przyczynił się do uczynienia ich wyjątkowymi. Biskra „słodkie miasto” słynie z uprawy wysokiej jakości daktyli. Klimat charakteryzuje się ciepłym powietrzem i mokrą glebą. W rezultacie daktyle z tego regionu mają charakterystyczną wielkość, teksturę, kolor i smak i są wyjątkowe w skali globalnej.
Czym różnią się daktyle Deglet Nour od daktyli Medjool?
Daktyle Medjool często nazywane są “królami daktyli”. Są wyjątkowo duże, zawierają dużą ilość miąższu i są wyjątkowo słodkie. Z drugiej strony daktyle Deglet Nour są mniejsze, średnio słodkie o półprzezroczystym bursztynowym kolorze i delikatnym karmelowym smaku.
Jak jeść daktyle Deglet Nour?
Daktyle Deglet Nour są jednymi z tych odmian daktyli, które doskonale nadają się do wszelkiego rodzaju wypieków ze względu na mniejszą zawartość cukru i twardą konsystencję. Można je łatwo posiekać i pokroić w kostkę, nie stają się papkowate. Można przygotowywać z ich dodatkiem wypieki, ciastka i ciasta. Są również preferowaną odmianą do produkcji cukru daktylowego, alternatywnego środka słodzącego.
Doskonale komponują się z orzechami, czekoladą, kawą, śmietaną, syropem klonowym, cynamonem, kokosem, pomarańczą, bananami, morelami, brandy, rumem, a także z serem i boczkiem, wieprzowiną i drobiem.
Zobacz też: Daktyle i ich właściwości.