Ryż jest podstawowym pożywieniem w większości krajów azjatyckich. Jest to złożony węglowodan, zbudowany z cząsteczek cukru, które są połączone w długie, złożone łańcuchy, które dostarczają witamin, minerałów i błonnika istotnych dla zdrowia.
Podobnie jak wszystkie pełne ziarna, ryż ma trzy jadalne części – otręby, zarodki i bielmo.
W zależności od odmiany ryż może mieć wiele różnych kolorów – brązowy, czerwony, czarny itd. – chociaż większość z nich po zmieleniu w celu usunięcia otrębów i zarodków wygląda podobnie jak biała.
Każde ziarno ryżu brązowego jest żywym nasionem ryżu, z zachowaniem otrębów i zarodków. Łatwo kiełkuje przy pomocy odpowiedniej wilgoci i tlenu. Natomiast biały ryż stracił otręby i zarodki w procesie polerowania i wybielania. Nie może kiełkować i gnije po moczeniu w wodzie przez kilka dni.
Wartości odżywcze ryżu naturalnego
Wartości odżywcze na 100 gram suchego ryżu naturalnego:
- kalorie (wartość energetyczna): 370 kcal / 1549 kJ;
- białko: 7,94 g;
- tłuszcz ogółem: 2,92 g;
- kwasy tłuszczowe nasycone: 0,584 g;
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone: 1,056 g;
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone: 1,044 g;
- kwasy tłuszczowe omega-3: 0,040 g;
- kwasy tłuszczowe omega-6: 1,004 g;
- węglowodany: 77,24 g;
- błonnik pokarmowy: 3,5 g.
Witaminy:
- witamina E: 0,59 mg;
- witamina K1: 1,9 µg;
- witamina B1: 0,401 mg;
- witamina B2: 0,093 mg;
- witamina B3 (PP): 5,091 mg;
- witamina B6: 0,353 mg;
- witamina B9 (kwas foliowy): 20 µg;
- witamina B5: 1,493 mg.
Minerały:
- wapń: 23 mg;
- żelazo: 1,47 mg;
- magnez: 143 mg;
- fosfor: 333 mg;
- potas: 223 mg;
- sód: 7 mg;
- cynk: 2,02 mg;
- miedź: 0,28 mg;
- mangan: 3,74 mg;
- selen: 23,4 µg.
Właściwości ryżu naturalnego
W porównaniu z białym ryżem, naturalny ryż ma wyższą zawartość protein, lipidów, błonnika pokarmowego, witamin i minerałów.
Lipidy w ryżu naturalnym składają się głównie z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do utrzymania zdrowej błony komórkowej. Rozpuszczalny błonnik pokarmowy w brązowym ryżu jest o 200% wyższy niż w przypadku białego ryżu i działa jako skuteczny magnes oczyszczający dla układu trawiennego.
Zawartość witamin i minerałów
Naturalny ryż zawiera o wiele więcej kompleksowej witaminy B i E niż biały ryż. Zawartość minerałów w naturalnym ryżu obejmuje wapń, magnez, cynk i chrom. Wapń jest niezbędnym pierwiastkiem dla silnych zębów i kości. Magnez jest ważny dla tworzenia DNA. Cynk jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania gruczołów płciowych. Chrom ułatwia absorpcję glukozy przez komórki. Dlatego niezbędne jest regulowanie poziomu cukru we krwi i kontrola cukrzycy.
Naturalny ryż zawiera również związki fitochemiczne, takie jak inozytol, oryzanol i fitosterole. Inozytol jest niezbędny w metabolizmie lipidów i cholesterolu. Oryzanol może obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi i wolnych rodnikach, które mogą być rakotwórcze (powodując raka). Fitosterole mogą hamować syntezę złych cholesteroli. Wykazuje także działanie przeciwzapalne i dlatego jest niezbędny do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu.
Zastosowanie ryżu brązowego naturalnego
Ryż brązowy naturalny wymaga nieco dłuższej obróbki cieplnej niż wersja biała. Okres przydatności do spożycia w przypadku ryżu naturalnego wynosi około pół roku. W celu przedłużenia jego przechowywania należy go włożyć do hermetycznego pojemnika.
Ryż naturalny sprawdzi się jako dodatek do klasycznych potraw podawanych z ryżem białym. Jest istotnym elementem diety wegetariańskiej.