Depresja staje się niestety powoli chorobą cywilizacyjną dręczącą coraz więcej osób. Czasami jej objawy nie są widoczne na pierwszy rzut oka i rozwija się ona przez lata w ukryciu, mylona z chandrą czy obniżonym nastrojem. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i szczególna dbałość o odpowiednią dietę, która może zapobiec rozwojowi depresji. W tym pomóc mogą orzechy nerkowca. Jak?
Orzechy nerkowca są dość miękkie, w smaku delikatne, lekko migdałowe. Z pewnością są to najbardziej subtelne spośród wszystkich orzechów. Dodatkowo mają one naprawdę bogaty zasób wszelkiego typu składników odżywczych. Zawierają wiele białka, fosforu, magnezu, cynku i żelaza. W składzie mają również tryptofan i to właśnie on działać ma najsilniej antydepresyjnie.
Siła tryptofanu
Już w kilku zaledwie garściach orzechów nerkowca zawartych jest nawet 2000 mg tryptofanu. Jego oddziaływanie na ludzki organizm przypomina działanie leków przeciwdepresyjnych, takich jak Prozac. Orzechy nerkowca są jednym z najlepszych źródeł tryptofanu. To aminokwas, który ma kluczowe znaczenie dla poprawy wychwytu serotoniny w mózgu i działa jako bezpośredni prekursor samego hormonu antydepresyjnego. Bez tryptofanu w diecie organizm nie tylko nie jest w stanie produkować serotoniny dość skutecznie, ale również nie może wykorzystać serotoniny, która jest w nim zgromadzona. Zbyt niski jej poziom może wywoływać niepokój, stres i wręcz smutek.
Tryptofan jest bardzo ważny także przy okazji innych czynności organizmu, takich jak zmniejszenie apetytu dzięki regulacji przemiany materii, zwiększenie odporności, wpływa również na poziom neuroprzekaźników takich jak dopamina, noradrenalina i beta-endorfiny. Nie może bez niego dojść do wytworzenia melatoniny, a więc zachowania równowagi dnia i nocy.
Potęga magnezu
Orzechy nerkowca są również bogatsze w magnez niż bardziej popularne migdały. Magnez ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia i działania układu nerwowego, pomagając w ten sposób leczyć lęk i depresję. Magnez zwalcza również niski poziom cukru we krwi, który może przyczyniać się do lęku. Nerkowce zawierają go około 83 miligramów na porcję.
Uspokajająca witamina B6
Witamina B6 w nerkowcach pomaga w wychwycie serotoniny w organizmie. Zarówno witamina B6, jak i tryptofan działają wspólnie w celu uzyskania stanu relaksu. Witamina B6 zmniejsza również depresję i poprawia ogólną kondycję zdrowotną mózgu, pomagając magnezowi w skuteczniejszym docieraniu do komórek ciała. Orzechy nerkowca są jednym z jej najlepszych źródeł, wraz z awokado, pestkami dyni, bananami, chia i słodkimi ziemniakami.
Tłuszcze wzmacniające mózg
Zdrowe tłuszcze zawarte w orzechach nerkowca są również ważne dla zrównoważonego samopoczucia i zapobiegania depresji. Osoby mające problemy ze zdrowiem serca na ogół unikają tłuszczy w diecie, ale należy pamiętać, że jednonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w orzechach i nasionach są bardzo ważne dla każdego. Orzechy nerkowca są jednym z najlepszych ich źródeł, co w rezultacie może pomóc w utrzymaniu zdrowia mózgu, w naturalny sposób chroniąc go przed depresją.
Depresja to bardzo poważny problem zdrowotny, którego nie należy lekceważyć. Dlatego absolutnie nie można zakładać, że jedzenie orzechów nerkowca samo w sobie wyleczy tę chorobę. Może jednak działać z jednej strony profilaktycznie, a z drugiej – również wspomagająco już w trakcie podjętej terapii. W końcu spożywanie określonych produktów spożywczych ma duży wpływ na zdrowie układu nerwowego.
Zobacz też: Orzechy nerkowca – właściwości i zastosowanie.