Curry jest popularnym daniem w kuchni azjatyckiej. Obowiązkowym dodatkiem do tej potrawy jest ryż. Który rodzaj ryżu będzie najlepszy do curry? Czy do tego dania można wyłącznie stosować ryż basmati?
Co to jest curry (danie)?
Słowo curry pochodzi z języka tamilskiego kaṟi i oznacza sos. Danie curry pochodzi z subkontynentu indyjskiego, ale cenione jest również w Wielkiej Brytanii. Niezależnie od regionu występowania danie to składa się z ryżu oraz sosu z mięsem, rybami, owocami morza, warzywami lub tofu. Na zachodzie słowem curry określa się mieszankę przypraw i gotowe pasty o aromatycznym smaku.
Czytaj więcej: Przyprawa curry w proszku – wszystko, co chcesz o niej wiedzieć
Jakie są rodzaje curry?
W Azji w zależności od regionu można znaleźć różnorodne odmiany curry. Różnią się konsystencją, intensywnością smaku, stopniem ostrości oraz dodatkiem składników i przypraw. Wszystko to sprawia, że każda wariacja curry ma niepowtarzalny smak i różnorodne znaczenie kulturowe.
Najczęstszym podziałem tego dania, jest to na mięsne i wegetariańskie oraz suche i mokre. Suche curry pochodzi z Indii. Danie przyrządzane jest w niewielkiej ilości płynu, np. bulionu, mleczka kokosowego, czy sosu pomidorowego. Suche curry gotowane jest na niewielkim ogniu przez długi czas, dzięki temu sos jest bardzo gęsty. Mokre curry gotowane jest głównie w Tajlandii. Przygotowywane jest z dużą ilością płynów m.in. bulionu warzywnego lub mięsnego, mleczka kokosowego, czy jogurtu.
Jakie są typowe składniki curry?
W subkontynencie indyjskim do tego dania używa się: świeżego korzenia imbiru, mięsa i roślin strączkowych, papryki, pomidorów, cebuli, mleczka kokosowego i odpowiedniej mieszanki przypraw. Japończycy mają również swoją odmianę curry – Kare Risu, który ma łagodny smak i „europejskie składniki” takie jak ziemianki, cebulę, czosnek i mięso. W Azji wschodniej do curry dodaje się ryby, owoce morza, mięso (drób), mleczko kokosowe, pastę curry i chili. Natomiast do tradycyjnego curry w Wielkiej Brytanii stosuje się mięso, różnorodne rośliny strączkowe, świeży imbir, jogurt, śmietanę, mleczko kokosowe i mieszanki przypraw.
Jaki ryż najlepszy jest do curry?
Panuje powszechne przekonanie, że najlepszy ryż do curry to basmati lub jaśminowy. Z tym daniem świetnie komponują się również inne rodzaje ryżu takie jak: brązowy, biały i parzony. Czym charakteryzują się najlepsze ryże do curry?
1. Ryż basmati
Stosowany jest w tradycyjnej kuchni azjatyckiej głównie indyjskiej. Jest długoziarnisty, dzięki temu idealnie podkreśla smak curry. Istnieje kilka podgatunków ryżu basmatii, które uprawiane są w różnych regionach Indii. Do curry możesz wybrać dowolny rodzaj ryżu basmati. Od innych odmian ryżu wyróżnia się niezwykłą puszystością i lekkością po ugotowaniu. Ziarna ryżu basmati mają wydłużony kształt i biały kolor.
Ryż basmati możesz używać do dowolnego rodzaju tej potrawy. Sprawdzi się zarówno do suchego, jak i mokrego curry.
2. Ryż jaśminowy
Jest bardziej aromatyczny niż ryż basmati. Jest popularny w wielu krajach azjatyckich m.in. w Tajlandii. Bardzo często stosowany jest w kuchni chińskiej. Ryż jaśminowy nazywany jest również długoziarnistym. Jest wilgotniejszy i bardziej lepki niż ryż basmati, dlatego należy uważać podczas gotowania, aby się nie sklejał. Ryż jaśminowy ma kilka odmian, każda z nich nadaje się do curry.
3. Brązowy ryż
Ma zastosowanie w wielu kuchniach ze względu na swoje walory smakowe i wartości odżywcze. Brązowy ryż cieszy się niesłabnącą popularnością od lat 60. XX wieku. Obecnie postrzegany jest jako zdrowsza alternatywa dla białego ryżu. Brązowy ryż polecamy stosować zwłaszcza do warzywnego curry.
4. Ryż biały
W sprzedaży dostępne są odmiany krótko i długoziarniste. Ziarna białego ryżu są nieco bardziej wilgotne i klejące niż ryż brązowy. Ma podobną teksturę do ryżu jaśminowego i basmati. Świetnie komponuje się z każdym rodzajem curry. Stosowany jest głównie w kuchni indyjskiej lub azjatyckiej.
5. Ryż paraboiled
Podobnie jak ryż brązowy jest świetnym źródłem wielu składników odżywczych. Sprawdzi się do wszystkich dań typu curry. Proces produkcji sprawia, że ziarna mają lekko żółtawy odcień i są bardziej puszyste i mniej lepkie niż biały ryż. Jest bardziej puszysty niż brązowy ryż. Ryż parzony można stosować do każdego rodzaju curry.
Curry jest smacznym i rozgrzewającym daniem. Jako dodatek polecamy stosowanie jednego z pięciu rodzajów ryżu: basmati, jaśminowego, brązowego, białego i parzonego. Sam wybierz jaki ryż będzie najlepszym dodatkiem do Twojego curry.