Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, która nieleczona doprowadza do wzrostu poziomu cukru we krwi z powodu niezdolności trzustki do wytwarzania wystarczającej ilości insuliny lub niemożności jej efektywnego wykorzystania. Cukier jest paliwem organizmu, z którego pozyskuje on energię. Czerpie się go z jedzenia. Rolą insuliny jest przechowywanie i uwalnianie glukozy w momencie, kiedy jest to jemu najbardziej potrzebne.
Co powoduje powstawanie cukrzycy?
Cukrzyca jest jedną z chorób uważanych za cywilizacyjne. Co istotne, znacznie wpływa ona na styl życia, wprowadzając liczne ograniczenia dotyczące diety i aktywności fizycznej. Dotyczy ona ludzi na całym świecie. Tylko w Indiach jest tych osób aż 69,2 miliona, a według szacunków do 2030 roku populacja osób z cukrzycą typu drugiego osiągnie tam poziom 98 milionów. Również w Polsce regularnie rośnie liczba osób chorujących albo zagrożonych tę chorobą, szczególnie w wersji 2.
W tej chorobie, jak w niewielu innych, istotna jest ścisła kontrola nad spożywanymi produktami. Przynosi to bardzo dobre rezultaty. Jak stwierdzono, herbaty ziołowe skutecznie pomagają w regulowaniu poziomu cukru we krwi. Herbata jest napojem najchętniej spożywanym na całym świecie, bardzo lubianym, a jednocześnie przynieść ona może korzyści zdrowotne, w tym poprawiać wrażliwość na insulinę.
Herbata w wersji niesłodzonej ma bardzo dobry smak, a jednocześnie nie wpływa negatywnie na poziom cukru we krwi. Może być pozbawionym węglowodanów sposobem na zapewnienie nawodnienia organizmowi i dostarczenie mu cennych przeciwutleniaczy. Dlatego nie tylko nie trzeba z niej rezygnować, a wręcz powinno się ją spożywać.
Czy picie herbaty może pomóc w obniżeniu cukru we krwi?
Herbata jest napojem o licznych korzyściach zdrowotnych:
- Zwiększa wrażliwość na insulinę;
- Reguluje ciśnienie krwi;
- Zapobiega zakrzepom krwi;
- Obniża ryzyko chorób układu krążenia;
- Zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2;
- Obniża ryzyko zachorowania na raka.
Już tych kilka atutów wystarczy do stwierdzenia, że jest po prostu bardzo potrzebna w diecie nie tylko chorujących przewlekle osób.
Ważne jest jednak, by wybierać „prawdziwe” herbaty, bez sztucznych dodatków i aromatów. W takiej wersji ten produkt posiada naprawdę duży zasób bioaktywnych związków pochodzenia roślinnego. Zgodnie z licznie przeprowadzonymi badaniami można stwierdzić, że potencjał herbaty wykorzystać mogą także chorzy na cukrzycę. W tej chorobie kluczowe jest ścisłe kontrolowanie poziomu cukru, w czym herbata jest w stanie pomóc.
Niesłodzona herbata nie przynosi organizmowi dodatkowych kalorii. Jednocześnie jest to napój dający wysoki poziom nawodnienia. Dzięki temu cukier we krwi łatwiej może być utrzymywany na właściwym poziomie. Zawartość polifenoli wpływa na aktywność insuliny, czyli na to, jak dobrze hormon ten radzi sobie z regulowaniem stanu organizmowi. Poza tym herbaty są również nasycone flawonoidami teaniną, która pomaga kontrolować ciśnienie krwi i pokonać stres, pośrednio wpływające także na cukrzycę.
Przegląd herbat, które obniżają poziom cukru we krwi
Czy wszystkie herbaty są tak samo wskazane w przypadku cukrzycy? Różnią się one między sobą. Oto rodzajów herbat i naparów ziołowych, które szczególnie uwzględnić w swojej diecie
Zielona herbata
Zielona herbata generalnie jest bardzo zalecana z uwagi na jej liczne właściwości zdrowotne. Cukrzyca nie jest tutaj wyjątkiem. Regularne picie zielonej herbaty jest w stanie nawet zmniejszyć uszkodzenia komórek, zmniejszyć stan zapalny i kontrolować skoki cukru we krwi. W zielonej herbacie znajduje się ponadprzeciętnie wiele bioaktywnego związku galusanu epigallokatechiny (EGCG). Jego działanie doprowadza do wyzwolenia wychwyt glukozy do komórek mięśni szkieletowych, obniżając w ten sposób poziom cukru we krwi. Jak wynika z badań, dzięki piciu zielonej herbaty u pacjentów z cukrzycą dochodzi do obniżenia poziomu cukru we krwi na czczo, a także do obniżenia poziomu HbA1C. Są to wskaźniki kontroli poziomu glukozy w perspektywie długoterminowej. Powinno się pić 2-3 filiżanki tej herbaty dziennie, aby w pełni skorzystać z jej korzyści zdrowotnych.
Czarna herbata
W czarnej herbacie znaleźć można związki takie jak teflawiny i tearubiginy. Ich działanie jest przeciwutleniające, przeciwzapalne i obniżające poziom cukru we krwi. Dzięki regularnemu piciu czarnej herbaty dochodzi do wydzielania insuliny. Co ważne, najlepsza jest czysta herbata, bez dodatków. Zalecane jest jej picie w ilości 3 filiżanek dziennie. Wówczas przynosi to najlepsze rezultaty.
Herbata rooibos
Ten krzew uprawiany w Afryce Południowej i wytwarzana z niego herbata jest badana pod kątem przydatności w zakresie utraty wagi. Zmniejszenie masy ciała jest podstawowym czynnikiem zapobiegającym lub opóźniającym pojawienie się cukrzycy u osób w stanie przedcukrzycowym. Jednocześnie w przypadku osób już chorujących na cukrzycę typu drugiego, zmniejszenie tkanki tłuszczowej pomaga w lepszym kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i zmniejszyć postęp tej choroby. W herbacie rooibos znajduje się roślinny związek –
aspalatyna. Wpływa ona na obniżenie poziomu glukozy we krwi. W warunkach laboratoryjnych potwierdziło się, że związek ten może pomóc w odwróceniu powikłań związanych z chorobami metabolicznymi. Badania na myszach z kolei zaobserwowały, że dzięki aspalatynie poprawiła się nietolerancja glukozy i związek ten jest przydatny w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi w przypadku cukrzycy typu 2. W trakcie badania na ludziach stwierdzono, że ten napój jest przydatny do obniżenia poziomu cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Trzeba jednak zaznaczyć, że w trakcie tego badania jego uczestnicy wypijali mało rozsądną liczbę sześciu filiżanek herbaty dziennie.
Herbata z hibiskusa
Herbata z hibiskusa technicznie rzecz biorąc nie jest herbatą, a naparem, ponieważ parzy się ją z płatków rośliny Hibiscus sabdariffa. Ma mocne zabarwienie i dość intensywny smak. Poza tymi walorami w hibiskusie znajdują się również polifenole, takie jak kwasy organiczne oraz antocyjany. Regularne sięganie po nią pomaga w regulowaniu ciśnienia krwi, zmniejszanie stanu zapalnego, insulinooporność i kontrolowanie poziomu glukozy we krwi.
Czytaj więcej o herbacie z hibiskusa
Herbata cynamonowa
Zwykła herbata z dodatkiem cynamonu zamienia się w cenny ze względów zdrowotnych koktajl. Przyprawa ta ma udowodnione właściwości przeciwcukrzycowe. Dzięki jej regularnemu piciu można doprowadzić do wyregulowania skoków poziomu cukru we krwi. Działanie cynamonu to przede wszystkim rozłożenie w czasie przedostawania się cukru do krwioobiegu. Komórki lepiej wychwytują glukozę i poprawiona zostaje ich wrażliwość na insulinę.
Herbata rumiankowa
Napar z rumianku ma wiele korzyści zdrowotnych, wśród których znajduje się także regulacja poziomu cukru we krwi. Zioło to ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Dzięki temu optymalizują one kontrolę poziomu cukru we krwi i obniżają ryzyko stresu oksydacyjnego. Poza tym napój ten poprawia metabolizm, co także jest bardzo istotne w przypadku osób chorujących na cukrzycę.
Herbata z imbirem
Jak wynika z badań, dodatek imbiru w herbacie to nie tylko świetny sposób na walkę z sezonowymi infekcjami. Jest także jednym z dodatków najlepszych w przypadku problemów z poziomem cukru we krwi. Imbir może wpływać na kontrolę glikemii w organizmie poprzez hamowanie enzymów biorących udział w procesie metabolizmu węglowodanów, a także zwiększać wrażliwość na insulinę. W ten sposób stwierdzono, że glukoza jest lepiej wchłaniana do tkanki tłuszczowej oraz do mięśni szkieletowych.
Jak więc wyraźnie widać, picie różnych rodzajów herbat i naparów faktycznie może pomóc osobom chorującym na cukrzycę typu 2 lub zagrożonych pojawianiem się tej choroby. W przypadku osób z cukrzycą najważniejsze jest, aby w napoju nie było dodatkowego cukru. Najlepiej jest wybierać herbatę zieloną, ziołową lub czarną. Trzeba także sprawdzać, o której godzinie pije się ostatnią filiżankę, aby z powodu nadmiaru kofeiny nie pojawiły się problemy ze snem.