Zioła na laktację stosowane są od wieków przez matki na całym świecie, dlatego dla tak wielu z nich jest to naturalny sposób na zwiększenie ilości mleka. Jakie zioła można pić na laktację?
Jakie są przyczyny problemów z laktacją?
Największe zmiany hormonalne zachodzą w ciele kobiety do 6 miesięcy po porodzie. Może to razem z innymi czynnikami spowodować zmniejszenie ilości mleka, a tym samym doprowadzić do dokarmiania sztucznym odpowiednikiem. Najczęstszymi przyczynami problemów z laktacją są:
- powrót do pracy,
- zmiana harmonogramu dnia,
- lęk przed zrobieniem dziecku krzywdy,
- stres.
Chwilowe problemy z laktacją mogą pojawić się w niedługim czasie po porodzie, z powodu niedostatecznego pobudzenia piersią. W takiej sytuacji należy jak najczęściej przystawiać dziecko lub laktator do piersi.
Jak można pobudzić laktację?
Jeśli nie lubisz pić herbaty lub po jej stosowaniu nie masz oczekiwanych efektów, to powinnaś wypróbować inne domowe metody:
- Jeść produkty z pełnego ziarna pszenicy lub owsa. Warto także do diety wprowadzić siemię lniane.
- Jak najczęściej utrzymać z dzieckiem kontakt skóra do skóry. Dzięki temu stymulowany jest napływ mleka.
- Unikania stosowania leków, obcisłych biustonoszy oraz palenia papierosów.
- Dbania o regularność oraz rozmaitość posiłków.
- Wypijania min. 2 l wody dziennie. Jest to niezbędne do utrzymania prawidłowego nawodnienia.
- Odpoczynku i relaksu, dzięki temu zwiększona zostaje produkcja hormonów odpowiedzialnych za napływ mleka.
- Przystawiania częściej dziecka do piersi lub stymulowania produkcji mleka laktatorem. Im więcej mleka zostaje odciągnięte, tym większy jest jego napływ.
Co to jest herbata laktacyjna?
Herbata laktacyjna zawiera zioła pobudzające laktację – galaktogogi, które wypijane kilka razy dziennie pomagają w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia. Najpopularniejszymi ziołami stosowanymi na pobudzenie laktacji są:
Kozieradka
Ma smak podobny do syropu klonowego. Niektóre badania [1] sugerują, że kozieradka jest pomocna w zwiększeniu produkcji mleka. Nie wolno pić tego zioła podczas ciąży, ponieważ powoduje skurcze macicy.
Liść czerwonej maliny
Jest świetnym źródłem witamin z grupy B oraz magnezu. Ma działanie wspomagające kobiecy układ rozrodczy.
Werbena cytrynowa
Ma działanie kojące i chłodzące. Ma słodką cytrynową nutę. Likwiduje stres, który może być przyczyną obniżenia laktacji.
Błogosławiony oset
Stosowany jest jako zioło na problemy trawienne oraz składnik herbatek laktacyjnych. Istnieją nikłe dowody naukowe [2] potwierdzające jego skuteczność w zwiększeniu produkcji mleka.
Koper
Stosowany jest w tradycyjnej medycynie jako zioło stymulujące laktację. Przeprowadzone do tej pory niewielkie ekspertyzy naukowe[3] wykazały, że koper może pomóc w zwiększeniu ilości produkowanego mleka.
Pokrzywa
Zawiera bardzo wiele cennych składników odżywczych (m.in. wit. A, z grupy B i C oraz minerały, np. wapń, żelazo, magnez) i przeciwutleniacze. Zmniejsza stany zapalne oraz obniża ciśnienie krwi. W medycynie ludowej była stosowana na pobudzenie laktacji. Nie jest zalecana dla kobiet w ciąży, ponieważ może powodować skurcze macicy doprowadzające do poronienia.
Ruta kozia
Wspomaga wątrobę, nadnercza oraz trawienie. Ma również korzyści w laktacji. Nie ma dowodów naukowych, które potwierdzają jej działanie zgodne z medycyną naturalną.
Jęczmień
Zawiera polisacharydy, które stymulują wytwarzanie prolaktyny.
Anyż
Zawiera anetol związek organiczny uważany za słabo estrogenny, lecz pobudzający wydzielani prolaktyny.
Moringa
Roślina stosowana na całym świecie w medycynie naturalnej. Ma wiele składników odżywczych. Wykazuje działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Nie ma przeprowadzonych badań na ludziach, które potwierdzałyby tę teorię.
Ostropest plamisty
Zioło uznawane za dobre dla wątroby, kości oraz mózgu. Nie ma wystarczających badań naukowych, które potwierdzałyby skuteczność w stosowaniu na laktację. Ze względu na brak jakichkolwiek badań nie zaleca się stosowania tego zioła przez kobiety w ciąży.
Herbatka laktacyjna jak można ją zrobić samemu?
W sklepach są gotowe mieszanki herbat (najczęściej w torebkach), które można zakupić. Ich skład może się różnić, co powoduje zróżnicowane działanie. Jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie ziołowej mieszanki lub udanie się do certyfikowanego zielarza, który dopasuje ilość i dawki ziół do indywidualnych potrzeb.
Możesz również samodzielnie wymieszać zioła, aby otrzymać herbatkę na laktację. Najbezpieczniej jest dodać do herbaty koper włoski i/lub anyż.
Najprostszy przepis na herbatę na laktację
Składniki:
- 2 łyżki liści malin,
- 2 łyżki kozieradki,
- 1 łyżka kopru włoskiego.
Sposób przygotowania:
- Wszystkie składniki wymieszaj. Przesyp do szczelnie zamykanego słoja.
- Stosuj 1 łyżeczkę mieszanki na każde 0,5 l wody. Parz przez 5 min.
- Pij przez cały dzień.
Herbatka na laktację z dwóch składników
Zarówno kozieradka, jak i koper włoski to dwa składniki mające właściwości lecznicze. Wspomagają laktację i koją nerwy.
Składniki:
- 2/3 nasion kopru włoskiego
- 1/3 nasion kozieradki
Sposób przygotowania mieszanki:
Nasiona przełóż do pojemnika i dokładnie wymieszaj.
Sposób przygotowania herbaty:
- 1 łyżeczkę nasion wsyp do garnka zalej 8 szklankami wody. Gotuj przez około 10 min. Odcedź.
- Popijaj ciepłą herbatę przez cały dzień.
Czy są przeciwwskazania do stosowania ziół na laktację?
Nie ma, ale nie należy ich przyjmować w nadmiernej ilości, ponieważ mogą powodować problemy z układem trawiennym.
Przypisy:
- Fenugreek, https://www.nccih.nih.gov/health/fenugreek
- Bazzano, A. N., Hofer, R., Thibeau, S., Gillispie, V., Jacobs, M., & Theall, K. P. (2016). A Review of Herbal and Pharmaceutical Galactagogues for Breast-Feeding. The Ochsner journal, 16(4), 511–524.
- Drugs and Lactation Database (LactMed), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501793/