Coraz więcej osób sięga po świeże daktyle jako formę przekąski, a nawet pewną alternatywę dla klasycznych słodyczy. Nic dziwnego, to pyszne, zdrowe, słodkie owoce o wielu wartościach odżywczych. Które jednak wybrać: suszone czy świeże?
Podstawowe różnice
Wybór rodzaju daktyli jest w dużej mierze kwestią preferencji. Daktyle suszone zawierają dużo więcej skoncentrowanych witamin i minerałów niż świeże, ale ostateczny wybór zależy od Ciebie i tego, co najlepiej sprawdzi się w przypadku Twoich potrzeb.
W rzeczywistości istnieją trzy różne rodzaje świeżych daktyli: miękkie, pół-miękkie i suche. Wiele osób wpada w pułapkę, ponieważ uważa, że suche, świeże daktyle są tym samym, co suszone daktyle. Tak jednak nie jest. Suche daktyle świeże zawierają mniej wilgoci, ale nie są całkowicie wysuszone. Można je przechowywać przez jakiś czas w lodówce lub zamrażarce, ale nie tak długo, jak suszone daktyle. Suszone owoce zostały pozbawione wody w pełniejszy sposób, dzięki czemu utrzymają przydatność do spożycia o wiele dłużej.
Wartości odżywcze daktyli
Spojrzenie na mikro- i makroskładnikową zawartość składników odżywczych w tych dwóch rodzajach daktyli może zobrazować nieco różnic, podobnie jak spojrzenie na ich kaloryczność. Suszone daktyle wydają się bardziej wszechstronnym źródłem żelaza i wapnia, natomiast jeśli szukasz dobrych źródeł witaminy C, to świeże daktyle są najlepszym wyborem. Jedna porcja suszonych daktyli, która wynosi w przybliżeniu 3-4 sztuki, zawiera około 8 mg żelaza i 81 mg wapnia, podczas gdy ta sama porcja świeżych daktyli to około 30 mg witaminy C, 6 g żelaza i 34 mg wapnia. Jest tak dlatego, że witamina C nie jest bardzo stabilnym składnikiem odżywczym i może zostać utracona w wyniku ich przetwarzania. Jeśli chodzi o błonnik, węglowodany, białka i tłuszcze, tylko pod względem jednej wartości różnią się one między sobą. Suszone daktyle zawierają około dwa razy więcej węglowodanów niż świeże, ale na ogół nie ma dużej różnicy w ich zawartości białka, błonnika i tłuszczu.
Warto pamiętać o tym, że nawet świeży daktyl zawiera mało wody, a więc proces suszenia jest w tym wypadku krótki. Dzięki temu, chociaż nieco się różnią, świeże i suszone owoce mają podobną zawartość cennych witamin oraz składników mineralnych.
Suszone daktyle mają wyższą wartość kaloryczną niż świeże, co może wpłynąć na Twoją decyzję. Jeśli szukasz przekąski o niższej kaloryczności, świeże daktyle będą lepszą opcją. Suszone daktyle pomogą Ci jednak bardziej ograniczyć apetyt, ze względu na ich wyższą kaloryczność. 100 g świeżych daktyli to około 142 kcal, a taka sama porcja suszonych – 277 kcal, jednak energia w nich zawarta jest bardziej skumulowana i zjesz ich mniej. Tych owoców nie trzeba dosładzać, także w wersji suszonej, co tylko wyjdzie Ci na zdrowie.
Suszone daktyle są naturalnie brązowe, dlatego w celu ich konserwacji nie dodaje się do nich na przykład dwutlenku siarki, którego rolą ma być zapobieganie ciemnieniu żółtych owoców.
Suszone daktyle zawsze można mieć pod ręką. Ich czas przechowywania w odpowiednich warunkach jest długi, a cena – przystępna. Daktyle w czekoladzie idealnie sprawdzą się jako zdrowy zamiennik słodyczy. Co więcej, jeżeli lubisz gotować i piec wybieraj raczej suszone daktyle. Znawcy często wskazują, że moczenie daktyli suszonych pozytywnie wpływa na wypieki. Ich świeże i suszone owoce dodawać można do wielu potraw.
Zobacz też: Daktyle i ich właściwości.
Czy daktyle trzeba moczyć?
Moczyć czy nie moczyć? To pytanie, które często pewnie zadajemy sobie w przypadku daktyli. Daktyle, bez względu na to czy są suszone czy świeże, można jeść zaraz po wyciągnięciu z torebki czy pudełka bez konieczności moczenia. W przepisach kulinarnych dość często zalecane jest wcześniejsze namoczenie daktyli. Czy faktycznie jest ono potrzebne? Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od tego, z jakim gatunkiem daktyli mamy do czynienia i co z nimi dalej chcemy robić. Moczenie daktyli rekomendowane jest w przypadku odmian suchych i półsuchych jak daktyle Medjool i Deglet Nour.
Moczenie daktyli szczególnie polecane jest wówczas, gdy chcemy je dodatkowo przetwarzać np. zblendować do koktajli lub wykorzystać do wypieków. Moczenie daktyli ma kilka zalet: przywraca utraconą wilgoć owocom zmiękcza miąższ, nadając im ten sam super słodki smak. Poświęcenie kilku minut na zmiękczenie daktyli sprawi, że łatwiej będzie je żuć, komponować z napojami i sosami a także zblendować na gładką masę.
Jak moczyć daktyle?
- Umieść w misce odpowiednią porcję daktyli.
- Zalej je wrzącą wodą w ten sposób, żeby wszystkie daktyle były w całości zanurzone.
- Będziesz wiedzieć kiedy daktyle są gotowe do użycia, gdy staną się miękkie i zaczną lekko się rozpadać.
Jak długo moczyć daktyle?
Dużo zależy od tego, z jaką odmianą daktyli mamy do czynienia. Jeżeli daktyle są świeże i dość miękkie w większości przypadków wystarczy szybkie namoczenie, które trwa 20-30 minut. Daktyle Medjool mogą być gotowe nawet po 10 minutach. Jeżeli nasze owoce należą do gatunków suchych i są wyjątkowo twarde, wówczas moczenie może trwać kilka godzin a nawet całą noc.