Komosa ryżowa (quinoa) jeszcze kilka lat temu był stosunkowo trudno dostępnym produktem. Obecnie znajdziemy ją w większości sklepów spożywczych, super- i hipermarketów, a także w sieciach dyskontów. Pomimo tego, nie zawsze jest dostępna. Co zrobić, gdy znaleźliśmy przepis na świetne danie, ale jednym ze składników jest właśnie komosa? Czy istnieje alternatywa dla komosy ryżowej w daniach? Jakie są zamienniki quinoa przepisach?
W poszukiwaniu zamienników dla komosy ryżowej ważne jest to, jakie kryterium wyboru obierzemy.
- Czy zależy nam, aby zamiennik był tak samo bezglutenowy jak quinoa?
- A może wystarczy, że będzie miał podobną konsystencję i strukturę?
W zależności od odpowiedzi możemy wybierać z kilku alternatywnych zamienników dla komosy ryżowej.
Zamienniki dla quinoa bezglutenowe
Jeżeli szukamy zamiennika, który tak samo jak quinoa naturalnie nie zawiera glutenu, mamy do wyboru kilka alternatyw. Należą do nich:
1. Brązowy ryż
Brązowy ryż (nie biały) prawdopodobnie najbliższym bezglutenowym zamiennikiem, który przypomina komosę ryżową pod względem wartości odżywczych i smaku. Szczególnie dobrze sprawdza się w daniach wytrawnych, połączony z delikatnymi mięsami piersią z kurczaka czy rybą. Jest mniej kaloryczny niż komosa ryżowa i zawiera mniej błonnika.
2. Ciecierzyca gotowana / puszkowana
Ziarna ciecierzycy, co prawda znacznie różnią się pod względem wielkości i konsystencji od quinoa, ale zawierają podobne wartości odżywcze. To doskonała alternatywa, kiedy potrzebujesz przygotować szybko bezglutenowe danie, które będzie zawierać podobną zawartość białka i błonnika jak komosa ryżowa. Możesz z powodzeniem wykorzystać tutaj gotowaną ciecierzycę lub ciecierzycę z puszki. Podobnie jak quinoa możesz ją łączyć z mięsem i warzywami lub przygotować na jej bazie sycący hummus.
3. Kasza jaglana
Kaszę jaglaną możesz wykorzystać w potrawie zamiast komosy ryżowej wówczas kiedy zależy się przede wszystkim na smaku i charakterystycznej konsystencji. Kasza jaglana jak quinoa ma drobne małe ziarenka, które mają trochę gorzkawy, orzechowy smak. Kaszę jaglaną możemy wykorzystać do różnego typu sałatek, a także łączyć z mięsem i drobiem i sosami. Gotowana kasza jaglana i komosa ryżowa zawierają praktycznie tyle samo kalorii. Kasza jaglana, choć nie tak bogata w składniki jak „złoto Inków”, jest bardzo cennym i wartościowym składnikiem potraw.
Czytaj więcej kaszy jaglana właściwości.
4. Kalafior
Zaskakuje cię obecność kalafiora w tym zestawieniu? Okazuje się, że kalafior bardzo dobrze radzi sobie w roli zamiennika dla komosy ryżowej, szczególnie dla osób, które z różnych powodów muszą stosować się do diety bezglutenowej. W tej opcji kalafior gotujemy podobnie jak ryż, a na koniec przygotowujemy z niego wyśmienite purée.
5. Amarantus
Na diecie bezglutenowej jako zamiennik dla quinoa warto rozważyć też amarantus. To roślina, która tak jak komosa ryżowa pochodzi z Ameryki Południowej. Cechuje się podobną konsystencją, wielkością ziaren, a także zbliżonym czasem gotowania. Szarłat różni się zdecydowanie smakiem. Podczas gdy komosa ryżowa jest bardziej łagodna i orzechowa, szarłat jest bardziej wyrazisty słodki orzechowy i trawiasty. To, czy użyjesz go zamiast komosy ryżowej zależy wyłącznie od twoich preferencji. Warto pamiętać, że ziarna amarantusa cechuje również wyższa kaloryczność a także wyższa zawartość tłuszczu i węglowodanów.
Kasze glutenowe jako zamienniki dla quinoa
6. Kasza jęczmienna
Jęczmień to jedno z najstarszych zbóż, które uprawiane były przez i spożywane były przez człowieka od stuleci. Różnią się konsystencją i orzechowym posmakiem. Ziarna kaszy jęczmiennej są znacznie większe od quinoa, ale są równie cennym źródłem błonnika i białka. To również kasza lekkostrawna, dlatego bardzo często zalecana jest jako alternatywa dla komosy ryżowej. Znakomicie je łączy się z warzywami a szczególnie z pikantnym mięsem i drobiem.
7. Kuskus
Po kuskus święgaj wówczas, gdy w pierwszej kolejności zależy ci na podobnej strukturze i konsystencji. Pod względem wyglądu i smaku to właśnie kuskus najbardziej zbliżony jest do komosy i podobnie zachowuje się w potrawach. Sypki kuskus szczególnie dobrze będzie zastępować quinoa w różnego typu sałatkach warzywnych, ale atrakcyjną kompozycję stworzy również w daniach wytrawnych z pikantnymi w sosach mięsnych czy w towarzystwie drobiu.