Białko z pestek dyni to doskonały suplement diety dla wszystkich, którzy są wzbogacić swoje menu o smaczne i pełne wartości odżywcze białko roślinne. Czym wyróżnia się białko z pestek dyni i jakie ma właściwości?
W jaki sposób powstaje białko z pestek dyni?
Białko dyniowe to roślinne, wegańskie białko. Wytwarzane jest z pestek dyni, które są krojone, zmiękczone w wodzie, podgrzewane, a następnie tłoczone. Gdy z pestek dyni zostanie wyciśnięty olej, są one delikatnie osuszane, a następnie bardzo drobno zmielone. W ten sposób powstaje proszek o drobnej konsystencji, który zawiera ponad 50% białka roślinnego. W białku dyniowym zawarte są cenne aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Ze względu na to, że przy jego produkcji nie zostają wykorzystywane żadne produkty pochodzenia zwierzęcego, białko to może być bez obaw spożywane przez osoby na diecie wegańskiej. Nie zawiera również cukru ani glutenu.
Czy wegańskie białko z pestek dyni jest białkiem kompletnym?
Przyjęło się, że za białka kompletne uznaje się proteiny, które w swoim składzie zawierają 9 niezbędnych aminokwasów. Do grupy niezbędnych aminokwasów zaliczają się: L-leucyna, L-lizyna, L-fenyloalanina, L-walina, L-treonina, L-izoleucyna, L-metionina, L-histydyna oraz L-tryptofan.
Białka, które nie mają odpowiedniej ilości aminokwasów lub posiadają ich niewłaściwe proporcje, to białka niekompletne. W tym kontekście białko z pestek dyni nie jest białkiem kompletnym. W jego składzie znajduje się za niski poziom dwóch niezbędnych aminokwasów – lizyny i treoniny.
Warto jednak pamiętać, że białko z pestek dyni zawiera aż 18 aminokwasów, w tym 8 niezbędnych, które nasz organizm musi pozyskać z pożywienia. Aminokwasy zawarte w białku dyniowym są doskonałym budulcem i biorą udział w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie, szczególnie związanych ze wzrostem mięśni i komórek.
Wartości odżywcze białka z pestek dyni
Białko zachowuje wiele wartości odżywczych pestek z dyni – jest źródłem minerałów takich jak żelazo i fosfor, a także witaminy B i K.
To wegańskie białko jest też wartościowym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy te pomagają organizmowi w utrzymaniu zdrowego poziomu cholesterolu.
- Atutem białka z dyni jest również stosunkowo niska zawartość cukru – tylko 2,2 g cukru na 100 g produktu.
W ten sposób może ono być spożywane przez osoby, które muszą ograniczać spożycie cukru w swojej diecie, a także chore na cukrzycę. - Białko dyniowe wyróżnia się przede wszystkim wysoką zawartością błonnika roślinnego. Błonnik korzystnie wpływa na organizm w wielu aspektach. Przede wszystkim stymuluje działanie układu trawiennego oraz funkcjonowanie naszych jelit. Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik poprawia ich perystaltykę, a także minimalizuje ryzyko zaparć.
- Proteiny zawarte w przetworzonych pestkach z dyni są doskonałym suplementem diety dla osób aktywnych i sportowców. Pozwalają one zwiększyć i utrzymać masę mięśniową, a także dbają o rozwój kości.
Z tego względu posiłki zawierające białko rekomendowane są jako uzupełnienie diety w trakcie budowania i rozwijania masy mięśniowej i po kontuzji. - Magnez, który znajduje się w białku, korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszych mięśni, a także układu krwionośnego. Fosfor z kolei odgrywa ważną rolę w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Pomaga w prawidłowym rozwoju kości, mięśni i wspiera działanie układu nerwowego.
- Jednym z największych atutów białka z pestek z dyni jest duża ilość L-tryptofanu w składzie. Aminokwas ten bierze udział procesie wytwarzania serotoniny, która jest odpowiedzialna za dobry nastrój oraz regulację snu.
- Warto również wspomnieć, że białko dyniowe ma właściwości przeciwzapalne. Z tego względu jego spożywanie jest rekomendowane wszystkim, którzy cierpią na schorzenia powodujące obrzęki np. zapalenie stawów.
Zobacz też: Pestki dyni i jej właściwości.
Jak stosować białko dyniowe w kuchni?
Białko z pestek dyni należy bez wątpienia do jednych ze smaczniejszych białek roślinnych. Wyróżnia się dyniowo-orzechowym smakiem. To sprawia, że dobrze komponuje się z większością posiłków dietetycznych. Doskonale sprawdza się w połączeniu z wszelkiego rodzaju owocowymi koktajlami, smoothie, a także naturalnym jogurtem. Z tego białka można przygotować doskonałe naleśniki proteinowe czy shake’i. Świetnie komponuje się również z wszelkiego rodzaju wypiekami, muffinkami czy ciasteczkami.
Możliwości wykorzystania białka dyniowego są bardzo szerokie. Jeżeli tylko lubisz smak dyni, możesz go stosować w wielu potrawach – zarówno na słodkich, jak i wytrawnych.
Białko doskonale nadaje się jako substytut białka zwierzęcego i może być spokojnie stosowane w diecie sportowców i osób aktywnych.
Białko z pestek z dyni można wykorzystać do:
- przygotowywania koktajli proteinowego lub smoothie
- jako dodatek do jogurtów naturalnych
- składnik porannej owsianki lub do musli
- do panierowania mięsa, ryb, serów i warzyw
- do wypieku chleba
- do uszlachetniania sosów i dipów