Problemy trawienne to zmora naszych czasów. Pośpiech i spożywanie wysoko przetworzonego jedzenia sprzyja problemom z układem pokarmowym, m.in. wzdęciami oraz zgagą. Jakie herbaty warto pić na trawienie?
1. Herbata z trawy cytrynowej
Herbata z trawy cytrynowej wspiera procesy trawienne i jest pomocna w budowaniu mikroflory jelitowej. Jest bogata w związki antyseptyczne, które zabijają chorobotwórcze bakterie i pasożyty żyjące wewnątrz układu pokarmowego. Herbata z trawy cytrynowej zalecana jest także przy rozstroju i skurczach żołądka. Niektóre badania wykazały, że jest pomocna również przy leczeniu wrzodów żołądka.
Badania wykazały również, że związki zawarte w trawie cytrynowej przyspieszają metabolizm. Co powoduje przyspieszenie trawienia i wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej.
Sposób przygotowania:
- Weź 1- 3 łyżeczek liści trawy cytrynowej.
- Umieść je w szklance
- Zalej wrzątkiem.
- Pozostaw do zaparzenia na czas 5-7 minut.
Przeczytaj również: Jak przyrządzić herbatę z trawy cytrynowej? Właściwości i dawkowanie.
2. Herbata z kopru włoskiego
Herbata z kopru włoskiego (Foeniculum vulgare) jest ziołem stosowanym od wieków na problemy trawienne. Smakuje podobnie do lukrecji. Można go spożywać na surowo lub gotować. Przeprowadzone badania wykazały, że koper włoski zapobiega wrzodom żołądka. Jest to spowodowane przeciwutleniaczami, które można w nim znaleźć. Koper włoski łagodzi zaparcia i wspomaga pracę jelit. Ma działanie lekko przeczyszczające.
Sposób przygotowania:
- Herbatę można przygotować z nasion.
- Weź 1 łyżeczkę nasion do szklanki.
- Wsyp do szklanki.
- Zalej wrzącej wody.
- Pozostaw do zaparzenia na około 5- 10 min.
W ten sam sposób można zaparzyć herbatę z kopru włoskiego w torebkach.
3. Herbata imbirowa
Imbir (Zingiber officinale) jest rośliną pochodzącą z Azji. Korzenie tej rośliny używane są jako przyprawa na całym świecie. Jest bogaty w gingerole i shogaole, związki chemiczne, które stymulują pracę żołądka. Herbata z imbiru jest pomocna przy takich dolegliwościach jak:
- nudności,
- skurcze,
- wzdęcia,
- gazy.
Herbata imbirowa jest zalecana zwłaszcza ciężarnym, które cierpią z powodu nudności.
Może być przygotowywana ze świeżego korzenia lub zaparzenie torebki z herbatą imbirową. Trzeba ją parzyć przez kilka minut. Można również użyć imbiru mielonego lub syropu imbirowego z cytryną.
Sposób przygotowania:
Do przygotowania herbaty z imbiru będzie potrzebne: 2 łyżki drobno pokrojonego korzenia imbiru oraz 500 ml wody.
Imbir włóż do garnka.
- Zalej wodą.
- Zagotuj.
- Gotuj na mniejszym ogniu przez 10- 20 min.
- Ostudź i odcedź.
4. Herbata miętowa
Herbata miętowa (Mentha piperita) znana jest ze swoich właściwości łagodzących ból brzucha, poprzez zmniejszanie stanu zapalnego. Badania wykazały, że zawarty w niej mentol poprawia trawienie. Herbata ma podobne właściwości do olejku miętowego: łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego oraz stanu zapalnego występującego głównie w jelicie grubym. Objawami tej choroby są najczęściej: wzdęcia i gazy.
Herbata z mięty ma właściwości antybakteryjne, zwalcza chorobotwórcze bakterie powodujące m.in. owrzodzenie układu pokarmowego.
Sposób przygotowania:
- Weź 7-10 liści lub jedną torebkę herbaty miętowej.
- Wsyp je do szklanki.
- Zalej wodą o temp. 100°.
- Parzyć pod przykryciem przez 10 min.
Przeczytaj również: Mięta w kuchni. Właściwości i zastosowanie.
5. Korzeń arcydzięgla
Arcydzięgiel (Angelica) występuje na całym świecie. Ma ziemisty, lekko selerowaty smak. Jego korzeń ma właściwości wspomagające trawienie. Znajdują się w nim polisacharydy, które zwiększają liczbę zdrowych komórek oraz naczyń krwionośnych w układzie pokarmowym. Dzięki temu herbata z korzenia arcydzięgla jest pomocna w leczeniu uszkodzonego jelita grubego, które jest spowodowane m.in. stresem oksydacyjnym lub stanem zapalnym wywołującym rany w okrężnicy.
Herbata z korzenia arcydzięgla stymuluje wydzielanie kwasów jelitowych, co zapewnia łatwiejsze wypróżnianie się.
Sposób przygotowania:
- Weź 1 łyżkę świeżego lub suszonego korzenia arcydzięgla.
- Wsyp do szklanki.
- Zalej wrzącą wodą.
- Pozostaw na 5-10 min do zaparzenia.
6. Mniszek lekarski
Mniszek lekarski popularnie zwany mleczem. Jest chwastem występującym na całym świecie. Badania wykazały, że herbata z mniszka zawiera substancje stymulujące skurcze mięśni przewodu pokarmowego, co ułatwia przemieszczanie się treści z żołądka do jelita cienkiego.
Herbata z mniszka lekarskiego wzmacnia układ odpornościowy. Zapobiegając występowaniu problemów trawiennych wywołanych przez bakterie. Badania wykazały również, że herbata jest skuteczna w zwalczaniu bakterii E. coli oraz innych szkodliwych bakterii jelitowych. Jednocześnie zwiększa ilość białych krwinek i poprawia ogólny stan zdrowia organizmu.
Badania wykazały, że herbata z mniszka pomaga chronić żołądek przed wrzodami. Zmniejszając stany zapalne i zwiększa produkcję soków żołądkowych. Badania wykazały także, że herbata z mniszka lekarskiego pomaga wydajniej trawić węglowodany złożone.
Sposób przygotowywania:
W garnku wymieszaj 2 szklanki świeżych kwiatów mniszka i 4 szklanki wody.
- Zagotuj.
- Zdejmij z ognia i pozostaw na 5-10 min.
- Przecedź przez sitko.
7. Herbata z korzenia lukrecji
Herbata z korzenia lukrecji od wieków stosowana jest w Azji na problemy trawienne. Zapobiega występowaniu wrzodów żołądka i chroni przed nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego. Herbata z korzenia lukrecji zawiera również flawonoidy, które zwalczają bakterie H. pylori, powodującą wrzody.
Sposób przygotowywania:
W garnku wymieszaj 1-2 łyżeczek suszonego korzenia lukrecji z 1 szklanką wody.
- Zagotuj.
- Gotuj 5- 15 min.
- Wyłącz.
- Pozostaw na 30 -40 min do zaparzenia.
8. Czarna herbata
Czarna herbata pochodzi z rośliny Camellia sinensis. Można w niej znaleźć prozdrowotny związek tearubiginy, który poprawiają trawienie oraz teaflawiny, które mają działania podobne do przeciwutleniaczy i pomagają chronić przed wrzodami żołądka.
Regularne picie czarnej herbaty zmniejsza zaburzenia układu trawiennego i usprawnia pracę jelit.
Sposób przygotowania:
- Torebkę czarnej herbaty umieść w szklance.
- Zalej wrzątkiem.
- Parzyć 5-10 min.
- Zamiast gotowych torebek można użyć liści herbaty. Sposób przygotowania jest ten sam.
9. Herbata Pu-erh
Herbata Pu-erh wzmacnia pracę układu pokarmowego. Jest utleniana specjalną metodą polegającą na wysuszeniu liści, które następnie są moczone w wodzie i suszone w wilgotnym materiale w ciepłym pomieszczeniu. Dzięki temu procesowi wytwarzane są mikrobakterie, które zmniejszają ból i minimalizują stan zapalny. Ma również właściwości antybakteryjne, zwalczające bakterie mogące wywołać choroby żołądka. Herbata Pu-erh obniża poziom złego cholesterolu i jest pomocna w odchudzaniu – powoduje utratę wagi. Zalecana się picie herbaty Pu-erh po śniadaniu i po obiedzie.
Sposób przygotowania:
Przepłukanie liści. Zalanie liści umieszczonych w szklance małą ilością wrzącej wody, a następnie jej wylanie.
Na jedną porcję używa się 4-5 g wrzącej wody. Pierwsze parzenie powinno zająć 1- 3minut. Tę samą porcję herbaty można parzyć kilka razy.