To najpopularniejsza przekąska, którą kupujemy przed seansem w kinie. Jak przygotować zdrowy popcorn i jakie ma właściwości?
Skąd się wziął popcorn?
Współcześnie popcorn kojarzy nam się przede wszystkim z przysmakiem, który kupujemy przed wejściem na salę kinową. Tymczasem spożywanie pulchnych ziaren popcornu jest znacznie starsze, niż nam się wydaje. Wiele wskazuje na to, że prażona kukurydza jedzona była już długo przed rozwojem starożytnych cywilizacji. W 1948 r. ślady popcornu datowane na ok. 3600 p.n.e. zostały znalezione w jaskiniach Nowego Meksyku. Odkrycie z 2020 roku z Peru sugeruje natomiast, że kukurydzę po raz pierwszy upieczono znacznie wcześniej, bo około 6700 p.n.e. [1]
W Peru kultury przedinkaskie wytwarzały popcorn na długo przed przybyciem Hiszpanów. Dowodem na to jest zawartość grobowców, w których odnaleziono pozostałości po popcornie datowane na 1000 lat. Archeolodzy znaleźli również naczynia do popcornu należące do kultury Mochica z 300 r. n.e. Popcorn był stałym elementem diety Indian z Ameryki Południowej, a także Indian Ameryki Północnej. Irokezi z popcornu przyrządzali nie tylko chrupiącą przekąskę, ale również zupę. Zwyczaj jedzenia popcornu przejęli wcześniej osadnicy amerykańscy, którzy jadali go głównie na śniadanie z cukrem i śmietaną.
Być może popcorn nie stałby się tak znany, gdyby nie cukiernik Charles Cretors z Chicago. W 1885 roku zaprezentował on i opatentował pierwszą automatyczną maszynę do popcornu. Zaraz przed wybuchem I wojny światowej popcorn zaczął zdobywać popularność jako ulubiona przekąska bywalców kin.
Co to jest popcorn?
Popcorn to po prostu ziarna kukurydzy, które po podgrzaniu pękają. Do przygotowania popcornu używa się specjalnej odmiany ziarno kukurydzy pękającej, która produkowana jest głównie w Ameryce Południowej w tym Argentynie i Meksyku, a także w Stanach Zjednoczonych. Ziarna popcornu zazwyczaj są mniejsze niż klasyczne ziarna kukurydzy i mają okrągły kształt. Mają różny kolor w zależności od odmiany: od żółtego po pomarańczowy.
Istnieje wiele odmian popcornu. Wśród ziaren możemy wyróżnić popcorn biały, żółty, czerwony, a nawet niebieski. Wyróżnia się też dwa typy popcornu określane jako Mushroom popcorn i Butterfly popcorn. Nazwy te odnoszą się do kształtu popcornu po wyprażeniu. Mushroom popcorn po pęknięciu daje ziarna, które są duże i okrągłe, podczas gdy ziarna typu motyla pękają w nieregularnych kształtach ze skrzydełkami, które ułożone są w różnych kierunkach.
Jaki popcorn jest najlepszy? Parametry jakościowe.
Z pewnością zauważyliście, że nie każdy popcorn pęka w taki sam sposób. Czasami z jednej porcji popcornu uda nam się stworzyć więcej puszystych pianek z innych mniej (nie wszystkie ziarna pękają). Oczywiście wiele tutaj zależy od sposobu przygotowania Popcornu, ale równie ważnym parametrem jest jego jakość.
Jakość ziarna popcornu mierzona jest według kilku kryteriów. Do najważniejszych kryteriów należy:
Szybkość ekspansji: Szybkość ekspansji mierzy liczbę porcji prażonej kukurydzy wyprodukowanej z określonej ilości nieopakowanych ziaren. Na przykład 1 filiżanka ziaren popcornu o tempie ekspansji 38 da 38 filiżanek popcornu. Im wyższy współczynnik ekspansji, tym większa objętość prażonej kukurydzy. Uważa się, że współczynnik ekspansji między 35-40 oznacza popcorn dobrej jakości. Ekspansję mierzy się za pomocą specjalnej maszyny CRETORS znanej jako MVWT (metryczny tester masy objętościowej).
Wybuch (Explosion): odnosi się do liczby ziaren zdolnych do ekspansji. Minimum przyjęta wartość to 97%.
Rozmiar jądra: wielkość jądra mierzy się w K / 10 g (liczba ziaren na 10 gramów). Aby określić wielkość ziaren popcornu, odmierza się 10 gramów popcornu i zlicza liczbę ziaren. Im większa liczba jąder, tym mniejszy rozmiar jądra. Rozmiar jądra odnosi się po prostu do wielkości – nie wpływa bezpośrednio na to, jak rozszerza się popcorn.
Dlaczego popcorn wybucha?
Ziarna podobno popcorn kukurydzy podobnie jak inne ziarna mają w środku bielmo. Bielmo, z kolei zawiera mikroskopijne cząsteczki wody. Ze względu na to, że skorupa kukurydzy jest bardzo gruba, nie przepuszcza wody. Gdy ziarno jest podgrzewane powyżej punktu wrzenia (100 C), do 175 ° C, woda wewnątrz ziarna zaczyna zamieniać się w parę, wytwarzając wewnętrzne ciśnienie do około 9 atmosfer. Ciśnienie, które rozsadza powłokę i w ten sposób powstaje ziarenko popcornu.
Wartości odżywcze popcornu.
Popcorn jest przede wszystkim produktem pełnoziarnistym, a zawartość błonnika jest jedna z najwyższych spośród wszystkich produktów. W 100 gramach popcornu znajduje się 15 g błonnika. To jednak nie wszystkie zalety tej przekąski.
Jedząc popcorn, dostarczasz swojemu organizmowi wielu cennych składników. W ziarenka popcornu znajduje się wiele witamin i mikroelementów. Ziarna popcornu, że są łatwo przyswajalne i zawierają węglowodany, które dostarczają energii.
Zawartość składników odżywczych w 100 g popcornu:
Witamina B1 (tiamina): 7% RDI.
Witamina B3 (niacyna): 12% RDI.
Witamina B6 (pirydoksyna): 8% RDI.
Żelazo: 18% wskaźnika RDI.
Magnez: 36% RDI.
Fosfor: 36% RDI.
Potas: 9% RDI.
Cynk: 21% RDI.
Miedź: 13% RDI.
Mangan: 56% RDI.
Czy jednak popcorn jest zdrowy?
Popcorn należy do przekąsek, których jedzenie ma zdecydowanie więcej korzyści niż wad. To, czy jest zdrowy, w dużej mierze zależy od sposobu jego przygotowania – czy jest prażony w mikrofalówce, maszynie do popcornu czy w garnku.
- Błonnik zawarty popcornie wspiera układ trawienny i zdrowie naszych jelit i reguluje pasaż jelitowy. W ten sposób nie mamy problemu z wypróżnianiem.
- Zawarte popcornie przeciwutleniacze redukują ryzyko stresu oksydacyjnego komórek i w ten sposób zapobiegają występowaniu i ryzyku poważniejszych chorób.
- Popcorn ma naturalnie niską zawartość tłuszczu i kalorii. Dzięki czemu przyczyniają się do utraty wagi. Oczywiście chodzi to tylko i wyłącznie o popcorn, który jest przygotowywany np. w maszynce do popcornu nie na oleju.
- Magnez zawarty w popcornie korzystnie wpływa na działanie naszego układu nerwowego, serca, a także mięśni.
- Spożywanie popcornu może przyczynić się do poprawy naszego wzroku za sprawą beta-karoten, luteiny i zeaksantyny zawartej w ziarnach.
Jak zrobić zdrowy popcorn?
Popcorn jest niezwykle zdrową przekąską, pod warunkiem, że jest przygotowany w odpowiedni sposób. Najlepiej popcorn przygotować w garnku na oleju lub w specjalnym urządzeniu do popcornu (napowietrzacz, air-popper).
Jak zrobić popcorn w garnku?
Przygotowanie popcornu w garnku jest jednym z najzdrowszych metod. Ważne jest przede wszystkim, jakich składników używamy.
- 3 łyżki oliwy z oliwek (do przyrządzania popcornu na płycie kuchennej najlepsze są: oliwa z orzechów włoskich, awokado lub oliwa extra vergine)
- 1/2 szklanki ziaren popcornu.
- 1/2 łyżeczki soli.
Przygotowanie:
- Umieść olej i ziarna w dużym garnku i przykryj. Alternatywnie można użyć dużej patelni z pokrywką.
- Gotuj na średnim ogniu przez około 3 minuty lub do prawie całkowitego zatrzymania się wyprażania.
- Zdejmij z ognia i wsyp do miski
- Przypraw popcorn w zdrowy sposób (np. posyp ziołami).
- Unikaj masła – lub używaj go oszczędnie.
Co zrobić z ziarenkami, które nie wybuchły?
Po przygotowywaniu popcornu w garnku zawsze zdarza się, że pozostaje kilka lub kilkanaście ziarenek, które nie wybuchły. Co z nimi zrobić? Jeżeli chcemy je jeszcze wykorzystać, najlepiej zebrać wszystkie i włożyć do szczelnego pojemnika, do którego dołożymy łyżkę wody. Pojemnik trzeba zamknąć i pozostawić ręka na kilka dni. Po tym czasie wyjmij ziarenka z pojemnika i ponownie upraż.
Materiały źrodłowe:
- https://www.smithsonianmag.com/smithsonian-institution/ancient-popcorn-unearthed-in-peru-81304339/