Wiórki kokosowe to popularny dodatek do deserów i słodkich wypieków. Wzbogacają je o smak i aromat egzotycznego, słodkiego owocu. Wiórki kokosowe oprócz smaku dostarczają też organizmowi wielu cennych składników.
Co to są wiórki kokosowe i jak powstają?
Wiórki kokosowe otrzymuje się z wysuszonego (max. 3% wilgotności) miąższu dojrzałego kokosa, czyli białej i mięsistej masy znajdującej się pod twardą skorupą orzecha.
Produkcja wiórek kokosowych ma kilka etapów. Na początku miąższ orzecha kokosowego po wyciągnięciu ze skorupy zostaje dokładnie wyczyszczony. W kolejnym kroku wrzucany jest do gorącej wody i poddany procesowi blanszowania. Ten proces ma na celu ograniczenie liczby mikroorganizmów do bezpiecznego poziomu nadającego się do spożycia przez ludzi. Po blanszowaniu w specjalnej maszynie dokonuje się cięcia miąższu kokosowego na żądany rozmiar. W ten sposób powstałe wiórki kokosowe są suszone gorącym powietrzem do maksymalnej wilgotności 3% i schładzane.
W końcowym etapie wiórki kokosowe są przesiewanie i sortowanie wg wielkości. Posortowany w ten sposób produkt jest pakowany i przygotowywany na eksport.
Czołowymi producentami wiórek kokosowych są Indie, Meksyk, Sri Lanka, Indonezja i Filipiny.
Jak rozpoznać dobrej jakości wiórki kokosowe?
Wiórki kokosowe dobrej jakości powinny być koloru białego, pozbawione żółtych, brązowych plamek i innych przebarwień. Powinny mieć słodki i łagodny kokosowy aromat, charakterystyczny dla orzecha kokosowego. Mydlany aromat i smak wiórek kokosowych oznacza, że są zjełczałe.
Wiórki kokosowe – rodzaje
Na półkach sklepowych zazwyczaj możemy spotkać się z jednym rodzajem wiórek kokosowych — drobno zmielonych, które służą nam zazwyczaj do posypywania ciast, deserów czy ciasteczek. W rzeczywistości z wysuszonego miąższu kokosa wytwarzany jest nie jeden, ale kilka produktów. Wśród nich są wiórki i płatki o różnych rozmiarach i zawartości tłuszczu.
Wiórki kokosowe
Wiórki kokosowe to coś, o czym większość z nas myśli, kupując kokos do pieczenia. Wiórki kokosowe mają postać sypkich, białych małych rozrobionych pasków. Ze względu na delikatną konsystencję wyglądają prawie jak świeży śnieg.
Wiórki produkowane w różnych rozmiarach (drobnych, średnich i bardzo drobnych) są szeroko stosowane w cukiernictwie i piekarnictwie jako dodatki do ciast i ciastek, wypełniacze do batoników, czekoladek itp. W wielu gospodarstwach domowych wiórki są również stosowane do przyrządzania dań wytrawnych.
Suszony kokos jest również dostępny w różnych fantazyjnych kawałkach, takich jak chipsy, płatki i nitki.
Wstążki, paski kokosowe
W tej wersji kokos jest pocięty w grubsze paski, które swoim wyglądem przypominają nieco makaron. Jego smak jest naturalny i łagodny. Suszony kokos w tej postaci jest często stosowany w produktach piekarniczych i jako dodatek dekoracyjny.
Chipsy/płatki kokosowe
To kokos pocięty na długie, szerokie płatki. Chipsy są doskonałą opcją, gdy potrzebujemy większej obecności kokosa w potrawie. Stosowany jako ozdobne dodatki i elementy teksturalne, posiada naturalny i nieco bardziej wyrazisty kokosowy smak i aromat.
Wiórki kokosowe a zawartość tłuszczu
Wiórki kokosowe rozróżnia się również ze względu na zawartość tłuszczu.
Kokos suszony dzieli się na wiórki pełnotłuste (wysokotłuszczowe) lub wiórki o obniżonej zawartości tłuszczu (niskotłuszczowe). Pełnotłuste wiórki kokosowe zawierają minimum 60% tłuszczu. Zawartość tłuszczu w wiórkach niskotłuszczowych może się zmieniać, ale zwykle mieści się w zakresie 45% – 55%.
Wiórki kokosowe — właściwości i korzyści zdrowotne
Wiórki to w rzeczywistości drobno zmielony czysty miąższ orzecha kokosowego. Z tego względu są nie tylko aromatycznym dodatkiem do potraw i napojów, ale także dostarczają zdrową dawkę niezbędnych witamin i minerałów. 100g wiórków w przybliżeniu zawiera:
- 280 kalorii
- 3g białka
- 10g węglowodanów
- 27g tłuszczów
- 5g naturalnych cukrów
- 6g błonnika
- 60% zalecanej dziennej dawki manganu
- 44% zalecanej dziennej dawki miedzi
- 15% zalecanej dziennej dawki i selenu
- 13% zalecanej dziennej dawki fosforu
- 11% zalecanej dziennej dawki żelaza
- 10% zalecanej dziennej dawki cynku
- 6% zalecanej dziennej dawki potasu.
Błonnik z kokosa może odgrywać ważną rolę w ograniczaniu chorób serca, a także korzystnie wpływa na funkcjonowanie jelit. Obecny w jelitach błonnik absorbuje cholesterol LDL, który jest niepożądanym typem cholesterolu prowadzącym do odkładania się blaszki miażdżycowej w tętnicach. W ten sposób jedzenie wiórek kokosowych prowadzi do zmniejszenia ryzyka miażdżycy, chorób serca i udaru.
Suszony orzech kokosowy dostarcza również minerałów potrzebnych do utrzymania silnych tkanek łącznych – grupy tkanek obejmującej skórę, ścięgna, więzadła, kości i zęby. Tkanka łączna zawiera duże ilości kolagenu, mocnych i sprężystych włókien białkowych. Zarówno miedź, jak i mangan zawarte w kokosie wspierają zdrową produkcję kolagenu, dzięki czemu utrzymują mocne tkanki.
Miedź zawarta w wiórkach kokosowych pomaga w utrzymaniu zdrowego mózgu. Aktywuje enzymy odpowiedzialne za produkcję neuroprzekaźników – substancji chemicznych, których komórki mózgowe używają do przekazywania informacji.
Żelazo, które znajduje się w miąższu kokosa, pomaga wytwarzać ATP – źródło energii – a także czerwone krwinki potrzebne do transportu tlenu.
Kokos ma też niski indeks glikemiczny, a to oznacza, że powoli uwalnia dostępne węglowodany do krwi. W ten sposób do wchłaniania cukrów do komórek wymagane są mniejsze ilości insuliny, co jest szczególnie korzystne dla chorujących na cukrzycę typu 2.
Jak stosować wiórki kokosowe?
Wiórki kokosowe pomagają nadać potrawom tropikalny smak.
Najczęściej stosowane są jako dodatek do deserów i wypieków. Delikatna słodycz wiórków kokosowych wzbogaca ciasteczka i ciasta zarówno pod względem smaku, jak i dodatkowej konsystencji. Najpopularniejsze wypieki z wiórkami kokosowymi to: tort kokosowy, bezy kokosowe, ciasto rafaello czy sernik z wiórkami kokosowymi.
Wiórki, wstążki czy płatki często dodawane są do koktajli, posypuje się nimi też sałatki lub smażone warzywa.
Jak zrobić mleko kokosowe z wiórków?
Wiórki kokosowe są również idealne do zrobienia domowego mleka kokosowego. Przygotowanie mleka na bazie wiórków jest bardzo proste.
Składniki
1 szklanka wiórków kokosowych
2 szklanki wody
szczypta soli
woreczek do wyciskania mleka roślinnego (NUT MILK BAG)
Przygotowanie
- Dodaj wiórki kokosowe, wodę i szczyptę soli do blendera lub robota kuchennego i miksuj przez 45-60 sekund.
- Przecedź napój przez specjalny woreczek, aby usunąć włóknistą teksturę.
Po przygotowaniu mleka pozostają nam jeszcze na materiale resztki wiórek. W żadnym wypadku nie należy ich wyrzucać. Wiórki kokosowe po zrobieniu mleka można wykorzystać jako:
- dodatek do owsianki
- dodatek do ciasteczek i wypieków
- element wzbogacający koktajle czy shaki.
Przepisy z wiórkami kokosowymi
Zapraszamy do naszego działu PRZEPISY, gdzie znajdziecie pomysły na dania i wypieki z dodatkiem płatków i wiórek kokosowych.