Mąka z komosy ryżowej nie jest powszechnym produktem — nie znajdziemy go raczej w supermarketach, a jedynie w sklepach ze zdrową żywnością, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Z jej udziałem możemy przyrządzić wiele ciekawych potraw, dodatkowo mąka ta okazuje się mieć niezwykle cenne właściwości zdrowotne. Jak wygląda produkcja mąki z komosy ryżowej? Jakie składniki zawiera ten produkt oraz dlaczego warto włączyć go do codziennej diety?
Czym jest mąka z komosy ryżowej i jak powstaje?
Komosa ryżowa (quinoa) przywędrowała do Europy z dalekich And. Dokładnie w Ameryce Południowej była uprawiana przed 5 tysiącami lat. Jest to cenna roślina, wykazująca dobroczynne właściwości zdrowotne. Mąka z komosy ryżowej jest z kolei niczym innym, jak surowymi, zmielonymi ziarnami quinoa.
Sama komosa jest bezglutenowa, jednak w procesie produkcji mąki może dojść do jej zanieczyszczenia – na rynku możemy więc zakupić mąki z komosy ryżowej z niewielką zawartością glutenu, jak i takie, które są całkowicie pozbawione tego białka.
Produkcja mąki jest prosta. Nasiona tej rośliny są na tyle małe, że wystarczy zmielić je w całości, by uzyskać pełnoziarnistą mąkę. Najczęściej proces mielenia poprzedza usuwanie związków o nieprzyjemnych smak i właściwościach toksycznych — mowa tu konkretnie o saponinach. Następnie nasiona poddaje się procesowi suszenia (w temp. ok. 60 stopni Celsjusza) i mieli.
Jakie właściwości zdrowotne wykazuje mąka z komosy ryżowej?
Mąka z komosy ryżowej jest naturalnym źródłem:
- magnezu — usprawnia on pracę szarych komórek, redukuje zmęczenie oraz bierze udział w przemianie tłuszczów, węglowodanów i białek,
- cynku — pozwala utrzymać optymalne stężenie witaminy A, odpowiada za kurczliwość mięśni, dodatkowo pozwala zachować zdrowe paznokcie, włosy, skórę oraz prawidłowy wzrok,
- fosforu — odpowiada m.in. za zdrowe kości oraz zęby, a także jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego człowieka,
- flawonoidów (m.in. kampferol i kwercetyna) — to naturalne związki, które występują w roślinach, wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, antyoksydacyjne oraz detoksujące,
- nienasyconych kwasów tłuszczowych — regulują pracę układu sercowo-naczyniowego, zapobiegają zawałom serca czy miażdżycy, hamują rozwój guzów, dbają o prawidłowe funkcjonowanie mózgu.
Dlaczego warto jeść mąkę z komosy ryżowej?
Po mąkę z komosy ryżowej warto sięgać chociażby ze względu na zawartość minerałów, aminokwasów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są to niezbędne składniki, mające ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka.
Co ciekawe, średnio mąka z komosy ryżowej zawiera więcej kalorii niż np. mąka pszenna, jednak kalorie te uważa się za bardziej wartościowe. Dodatkowo ważną rolę grają tutaj proporcje — dodając ją do słodkich i słonych wypieków, mąka z komosy powinna stanowić nie więcej niż ⅕ mąki tradycyjnej. Automatycznie dostarczamy więc mniej kalorii.
Mąka z komosy ryżowej w 100 g zawiera:
ok. 368 kcal (dla porównania mąka pszenna ok. 345 kcal),
ok. 14 g białka,
ok. 6,07 k tłuszczu,
ok. 64 g węglowodanów,
ok. 7 g błonnika.
Mąka z komosy ryżowej jest również dostępna w wersjach bezglutenowych, dzięki czemu mogą z niej korzystać osoby cierpiące na alergię na gluten lub celiakię (nietolerancję). Mąkę tą pod względem wartości porównuje się do mąk z amarantusa czy mąki gryczanej, jednak uznaje się, że jej smak jest przyjemniejszy, zatem lepiej sprawdzi się w przypadku słodkich wypieków.
Produkt ten za sprawą węglowodanów złożonych charakteryzuje niski indeks glikemiczny (IG 35), co jest jego kolejną zaletą. Nie podnosi poziomu cukry we krwi i może być spożywany przez cukrzyków.
Mąka z komosy ryżowej jest więc naprawdę wartościowym produktem, który warto włączyć do codziennej diety! Urozmaici ją i dostarczy nam wiele cennych składników odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka
Jak ją stosować? Czy możemy używać jej zamiast mąki pszennej?
W jakich przepisach sprawdzi się mąka z komosy ryżowej? Z powodzeniem przygotujemy z jej udziałem ciasto na naleśniki lub pancakes, kruche ciastka, chleby, ciasto na pizzę, muffinki, dodatkowo z jej pomocą zagęścimy sosy i zupy, a nawet przygotujemy panierki do mięs i warzyw. Zastosowanie mąki z komosy ryżowej jest więc naprawdę szerokie. Jeśli chodzi o przechowywanie, produkt ten należy trzymać w suchym i chłodnym miejscu.
Mąka z komosy ryżowej może być wykorzystywana samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi mąkami. Bez problemu zastąpi również tradycyjną mąkę pszenną, jednak najczęściej zaleca się łączyć ją z innymi rodzajami. Dzięki temu odciążymy konsystencję, zachowamy puszystość wypieku i nie zmienimy znacznie jego smaku. Niektórym osobom smak komosy ryżowej może zwyczajnie nie odpowiadać lub nie pasować do danego wypieku. Warta uwagi jest również mąka migdałowa.