Jeśli szukasz bezglutenowego substytutu mąki pszennej, koniecznie zwróć uwagę na mąką arachidową. Ma wspaniały smak i aromat, dzięki czemu każde danie nabierze wyjątkowego charakteru. Zawiera dużo białka, wspiera pracę serca i obniża poziom złego cholesterolu LDL, jednocześnie podwyższa poziom dobrego cholesterolu HDL. Możesz ją włączyć zarówno do diety bezglutenowej, jak i wegańskiej.
Mąka z orzechów ziemnych – właściwości
Mąka arachidowa jest niskowęglowodanowa, bezglutenowa i wegańska. Powstaje w wyniku zmielenia częściowo odtłuszczonych, prażonych i blanszowanych orzechów ziemnych. Następnie pakowana jest w szczelne i wytrzymałe woreczki z zapięciem strunowym, aby zachować świeżość, idealną konsystencję i właściwości. Mąkę z orzechów arachidowych trzymaj w szczelnym pojemniku i postaw w suchym, ciemnym miejscu. Chroń przed słońcem, aby nie straciła swoich właściwości.
Możesz ją śmiało dodać do koktajli, gofrów lub naleśników. Mąka arachidowa zawiera jednonienasycone i wielonienasycone tłuszcze, dzięki czemu zmniejsza ryzyko chorób serca. Pomaga obniżyć cholesterol i wzmocnić serce. Postaraj się więc przygotowywać na jej bazie różne potrawy i przekąski.
Wartości odżywcze mąki arachidowej
Na każde 100 g mąki orzechowej przypada:
- 369 kalorii,
- 24,9 g węglowodanów (w tym 15 g cukrów),
- 14 g błonnika,
- 14 g tłuszczów (w tym 2 g kwasów tłuszczowych nasyconych).
- Orzeszki ziemne są pełne białka, zdrowych tłuszczów i błonnika, dzięki czemu nasycą Cię na dłużej. To doskonała przekąska, jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy lub utrzymać prawidłową wagę.
- Mąka z orzeszków ziemnych jest dobrym źródłem witamin z grupy B (zwłaszcza niacyny) i przeciwutleniaczy.
- Zawiera też dużo minerałów: cynku, żelaza, miedzi, magnezu, wapnia, potasu i selenu. Możesz ją zmieszać z mąką ryżowa lub tapioki i użyć do pieczenia ciastek, pieczywa, gofrów, a nawet pierogów.
Bezglutenowa mąka arachidowa
W ¼ szklanki mąki arachidowej znajduje się 11-17 gramów białka, natomiast w mące pszennej tylko 3 gramy. Wyższa zawartość białka jest zrównoważona obniżoną ilością węglowodanów. Mąka orzechowa zawiera 9-11 gramów węglowodanów na ¼ szklanki, podczas gdy w mące pszennej znajdują się 24 gramy. Gluten to rodzaj białka występujący w pszenicy, jęczmieniu, życie, a czasem w owsie. Może powodować problemy zdrowotne u osób z nietolerancją glutenu, celiakią lub alergią na pszenicę. Mąka arachidowa nie zawiera tego białka, dlatego można ją śmiało włączyć do diety bezglutenowej. Warta uwagi jest również mąka migdałowa.
Mąka z orzechów arachidowych – przeciwwskazania
Mąka arachidowa jest produkowana z orzeszków ziemnych, dlatego jeśli masz alergię na orzeszki, lepiej jej nie unikaj. W przeciwnym razie mogą pojawić się reakcje alergiczne, takie jak obrzęk, pokrzywka, nudności, mrowienie w ustach, biegunki, duszność i ból. Mąka arachidowa może również powodować anafilaksję, objawiającą się szybkim pulsem, zawrotami głowy, obrzękiem gardła i kłopotami z oddychaniem. Jeśli nie masz alergii na orzeszki arachidowe, możesz spokojnie włączyć ją do swojej diety.
Mąka arachidowa – do czego jej używać?
Podobnie jak masło orzechowe, mąka arachidowa jest niezwykle wszechstronna. Możesz ją dodać do napojów, wypieków, płatków zbożowych, słodyczy i sosów. Sprawdzi się również wyśmienicie jako posypka. Jeśli znudził Ci się już tradycyjny zielony koktajl dodaj do niego kilka łyżek mąki z orzeszków ziemnych.
Szukasz pomysłu na oryginalny sos? Połącz 1 łyżkę mąki arachidowej, ½ łyżeczki sosu sojowego, ½ łyżeczki tajskiej pasty chili i 1 łyżkę wody. Dokładnie wymieszaj i polej posiłek. W ten sposób zyska niesamowity smak: słony, ostry i bajecznie orzechowy.
Mąka arachidowa sprawdzi się doskonale jako dodatek do płatków owsianych, musli lub jogurtu. Zyskasz niesamowity smak orzeszków ziemnych, a pudrowa konsystencja wspaniale współgra z kremowym jogurtem naturalnym.
Niezależnie od tego, czy szukasz pomysłu na chrupiącą panierkę do kurczaka lub owoców morza, czy zamierzasz przygotować koktajl lub zupę z dodatkiem białka, mąka arachidowa wzbogaci każdą potrawę i przekąskę. Oprócz tego dostarczy niezbędnych składników odżywczych.
Przepis na naleśniki z mąki arachidowej
Prezentowane naleśniki mają nie tylko fantastyczną konsystencję i smak, ale też są sycące i pełne białka.
Składniki:
- 6 łyżek (25 gramów) mąki z orzechów arachidowych,
- 2 jajka,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- 2 łyżki mleka kokosowego,
- 2 łyżki cukru,
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego,
- ¼ łyżeczki soli,
- masło/olej do smażenia.
- Wsyp do miski mąkę orzechową, proszek do pieczenia i sól, a następnie dokładnie wymieszaj.
- Teraz dodaj jajka, mleko kokosowe, ekstrakt waniliowy lub cukier (albo inny słodzik) i ponownie wymieszaj, dopóki nie powstanie gęsta masa.
- Rozgrzej olej lub masło na patelni na średnim ogniu.
- Przełóż delikatnie na patelnię ¼ szklanki ciasta na naleśniki i smaż, aż pojawią się bąbelki (około 2-3 minuty).
- Odwróć na drugą stronę i smaż przez kolejne 2-3 minuty. Smacznego!
Kilka pomysłów na zdrowe przekąski
Szukasz pomysłu na zdrową i pyszną przekąskę? Wymieszaj mąkę arachidową z odrobiną mąki z siemienia lnianego, a następnie posyp nią płatki zbożowe. Możesz również pokroić jabłko i zanurzyć je bezpośrednio w mące z orzeszków ziemnych.
Używając mąki arachidowej zamiast migdałowej, zaoszczędzisz 50 kalorii, 10 gramów tłuszczu i dodasz 10 gramów białka na ¼ filiżanki. To naturalny zagęszczacz i dodatek do gulaszów i sosów. W mgnieniu oka może stać się substytutem masła orzechowego.
Aby otrzymać gładki, gęsty i kremowy sos, wymieszaj ją z 1 łyżką masła orzechowego i 1 łyżką wody. Możesz w nim maczać owoce, precle, daktyle, seler lub marchewkę
Jak zrobić masło orzechowe?
Zastanawiasz się, jak zrobić domowe masło orzechowe?
Przygotuj: 2 łyżki mąki arachidowej, cukier do smaku (zacznij od ¼ łyżeczki), ⅛ łyżeczki soli morskiej i odrobinę oleju roślinnego. Taka porcja wystarczy na jedną kanapkę. Eksperymentuj z ilością cukru, możesz zamienić go na stewię lub miód. Wsyp mąkę, sól i słodzik do słoika lub miski, a następnie dokładnie wymieszaj. Powoli dodawaj olej roślinny, aż masło osiągnie pożądaną konsystencję.