Liść laurowy to przyprawa, która dodaje aromatu sosom, gulaszom i tradycyjnego rosołowi. Czy ma jeszcze dodatkowe właściwości lecznicze? Poznajmy sekrety liścia laurowego.
Historia liścia laurowego jest bardzo długa. Z pewnością większość z was pamięta z lekcji historii wieniec z liści laurowych, którym zdobiono głowy zwycięzców Igrzysk w starożytnej Grecji. Starożytni Rzymianie, podobnie jak Grecy, robili korony z prawdziwych liści laurowych (Laurus Nobilis, Lauraceae), aby ukoronować wielkich i zasłużonych ludzi, takich jak bohaterowie wojenni czy poeci.
Skąd pochodzi liść laurowy?
Drzewo laurowe (Laurus nobilis), to zimozielone drzewo z rodziny Lauraceae. Wywodzi się z Azji Mniejszej, skąd rozprzestrzeniło się na tereny Morza Śródziemnego, a następnie do innych krajów o zbliżonym klimacie.
Liść laurowy ma owalny, lekko spiczasty kształt i gładką powierzchnię. Jego wielkość oscyluje w granicach długości 2,5 – 8 cm. Świeże liście są błyszczące i ciemnozielone na górze z jaśniejszym spodem. Po wysuszeniu liść laurowy staje się matowy i przybiera oliwkowozieloną barwę.
Świeży liść laurowy wyróżnia się intensywnym aromatem. Gdy przełamiemy go wydziela aromatyczne olejki. W smaku jest lekko gorzki i mocno aromatyczny.
Obecnie liście laurowe uprawiane są nie tylko w basenie Morza Śródziemnego, ale w innych regionach o podobnym klimacie. Do liczących się producentów liści laurowych należą: Algieria, Francja, Włochy Meksyk, Maroko, Portugalia, Hiszpania i Turcja.
Liść laurowy wartości odżywcze
Wartości odżywcze na 100 gram
- wartość energetyczna: 313 kcal;
- białko ogółem: 7,61 g;
- tłuszcz: 8,36 g;
- węglowodany: 74,97 g;
- błonnik: 26,3 g.
Witaminy
- witamina B1 (tiamina): 0,009 mg;
- witamina B2 (ryboflawina): 0,421 mg;
- witamina B3 (niacyna): 2,005 mg;
- witamina B6: 1,740 mg;
- kwas foliowy: 180 µg;
- witamina A: 6185 IU;
- witamina C: 46.5 mg.
Minerały
- wapń: 834 mg;
- żelazo: 43 mg;
- magnez: 129 mg;
- fosfor: 113 mg;
- potas: 529 mg;
- sód: 23 mg;
- cynk: 3.70 mg.
Liście laurowe właściwości zdrowotne
Liście laurowe zawierają olejki eteryczne. Są one źródłem flawonoidów. Oprócz tego w jego składzie nie brakuje garbników, goryczy, pektyn, żywicy, witamin A i C oraz tych z grupy B, a także minerałów, w tym potasu, manganu, wapnia, selenu, żelaza, magnezu i cynku. Liście laurowe to źródło antyoksydantów, które wiążą wolne rodniki, a więc także wpływają na ograniczenie ryzyka zapadnięcia na nowotwór.
Skutecznie zwalcza toksyny w organizmie
Napar z liści laurowych już dawno znalazł swoje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek, który oczyszcza organizm z zalegających w nim toksyn. Wspomaga on również pracę wątroby i ma działanie moczopędne. Z tego powodu jednak nie można stosować wewnętrznie zbyt wiele naparu z liści laurowych, ponieważ przez swoje moczopędne działanie może on doprowadzić do wypłukiwania się minerałów z organizmu. Jego jedzenie powoduje wzrost wydzielania kwasu żołądkowego, a tym samym poprawia on trawienie. Dodatkowo zapobiega on powstawaniu kamieni nerkowych. W tym celu najlepiej jest również pić napar przygotowany na bazie tej rośliny.
Na problemy z reumatyzmem i artretyzmem
W zielarstwie tę przyprawę poleca się stosować w przypadku reumatyzmu i artretyzmu. Przede wszystkim olejki eteryczne mają działanie rozgrzewające. Prawdopodobnie również potrafią one oczyszczać stawy z niepotrzebnych elementów, tym samym wpływając na poprawę ich kondycji.
Wspomoże cukrzyków
Liść bobkowy przyda się osobom chorym na cukrzycę typu 2, ponieważ reguluje on poziom cukru we krwi i poprawia profil lipidowy. Przyczynia się on do spadku poziomu glukozy.
Piękny uśmiech dzięki laurowi
Liście laurowe pomagają w wybielaniu zębów. Wystarczy je skruszyć na pył i nacierać nimi zęby. Liście mogą być stosowne także miejscowo na rany, podrażnienia, po ukąszeniu owadów.
Ma działanie przeciwzapalne
Liście laurowe mogą zmniejszać stan zapalny w organizmie za sprawą fitoskładnika zwanego partenolidem. Ulgę można uzyskać przykładając liście laurowe na bolące stawy lub obszary dotknięte zapaleniem stawów. Korzystny przeciwzapalny efekt uzyskać można też przez regularne spożywanie przyprawy z liści laurowych.
Ma korzystny wpływ na zdrowie serca
Kwas kawowy i rutyna to ważne związki organiczne występujące w liściach laurowych. Mają zbawienny wpływ na kondycję naszego serca. Rutyna wzmacnia ściany naczyń włosowatych w sercu. Kwas kawowy z kolei może pomóc w obniżaniu i cholesterolu HDL (złego) z układu sercowo-naczyniowego.
Poprawia samopoczucie i zmniejsza stres
Linalol zawarty w liściach laurowych może pomóc obniżyć poziom hormonów stresu w organizmie, szczególnie w aromaterapii. Z tego powodu herbaty z liści laurowych pomogą się ukoić nerwy.
Pomaga w gorączce
Napar z liści laurowych sprzyja poceniu się, obniżeniu gorączki i objawom grypy.
Na kaszel i przeziębienie
Umieszczenie ściereczki namoczonej w wodzie, w której gotowano liście laurowe, przynosi ulgę przy kaszlu, przeziębieniu, zapaleniu oskrzeli i infekcjach klatki piersiowej.
Czy liść laurowy jest jadalny?
Liście laurowe to dość popularna przyprawa. Zazwyczaj wrzucamy je do zupy czy sosu podczas gotowania, a potem usuwamy. Robimy to jednak nie dlatego, że są toksyczne. W istocie liście laurowe stosowane w przyprawie nie zawierają toksycznych elementów, mogą być niebezpieczne pod innym względem.
Suszone liście są bardzo sztywne, skórzaste i nie miękną podczas gotowania, a ich krawędzie mogą być nawet ostre. Z tego stwarzają ryzyko zadławienia. Dość często pojawia się sytuacja, w której liść laurowy utknął w gardle lub przełyku. U niektórych ludzi liście laurowe mogą też powodować perforację jelit.
Reasumując, odpowiedź na pytanie, czy liść laurowy jest trujący, brzmi – nie jest trujący. Liście laurowe nie są jednak rekomendowane do spożywania, ponieważ mogą powodować inne dolegliwości.
Liście laurowe – jak stosować w kuchni?
Liście laurowe to popularna przyprawa w wielu kuchniach, szczególnie w basenie Morza Śródziemnego (kuchnia francuska, włoska, hiszpańska i kreolska). Stosowne są często jako przyprawa do zup, sosów i marynat. W Polsce suszone liście z drzewa laurowego są nieodłącznym składnikiem tradycyjnego rosołu. Nadają potrawie bogaty, ziołowy, drzewny smak i aromat.
- Liście laurowe należy dodawać na początku gotowania, ponieważ im dłużej gotują się na wolnym ogniu, tym więcej aromatu oddają dla gotowanej potrawy.
- Liście są usuwane przed podaniem, ponieważ są ostre, mogą skaleczyć usta, a nawet (jak wspominaliśmy wcześniej) spowodować zadławienie.
- Liście laurowe świetnie nadają się do nadziewania kurczaka, a także można je dodawać do wody podczas gotowania ryżu.
- Suszone liście są doskonałym środkiem do odstraszania moli. Wystarczy włożyć kilka liści laurowych do szafy i można być spokojnym o swoje ubrania.
- Po zmieleniu na proszek z liści laurowych jest używany podobnie do przyprawy.
To jednak nie koniec jego zastosowań. Może być bowiem użyty również do przygotowania leczniczego wywaru, płukanki poprawiającej stan włosów, można także na bazie tej przyprawy przygotowywać nalewkę. Płukanka do włosów ma działanie łagodzące, a przy tym pomóc może w walce z łupieżem. Syryjskie mydło Alep z Aleppo powstaje dzięki połączeniu oleju laurowego i oliwy z oliwek.
Herbata z liści laurowych – przepisy
Herbata z liści laurowych na uspokojenie
Jedną z form spożywania liści laurowych jest parzenie ich w formie herbaty. Na co pomaga herbata z liści laurowych? Herbatka ziołowa, przygotowana z suszonych liści laurowych wykazuje wiele cennych właściwości, o których pisaliśmy wyżej. Jest również skuteczna w leczeniu zaburzeń trawienia.
Liście laurowe są bogatym źródłem witaminy A, witaminy C, żelaza, potasu, wapnia i magnezu. Ponadto mogą być pomocne w leczeniu migreny, a także łagodzą problemy z niestrawnością, w tym wzdęcia.
Składniki:
- 500 ml wody
- 3 liście laurowe
- wyciśnięty sok z 3 cytryn
Przygotowanie
- Wszystkie składniki umieść w garnku i doprowadź do wrzenia.
- Ściągnij garnek z palnika i odstaw na bok do ostygnięcia.
Gorąca filiżanka herbaty z liści laurowych działa bardzo wyciszająco na nerwy. Aromatyczny zapach, który uwalniają liście, działa uspokajająco, a esencja korzennej herbaty sprawia, że herbata z liści laurowych jest pyszna.
Herbata z liścia laurowych i cynamonu na odchudzanie
Liście laurowe mogą wspierać proces odchudzania. W tym pomoże wywar z liści laurowych oraz cynamonu. Jak zrobić taki napój odchudzający?
Składniki:
- litr wody
- cynamon cejloński w laskach – 1 szt.
- kilka liści laurowych
Przygotowanie:
- W rondelku podgrzej 1 litr wody.
- Gdy się zagotuje, dodaj liście laurowe i cynamon.
- Przykryj wodę i gotuj przez 15 minut.
- Wyłącz gaz.
- Przefiltruj wodę w szklanej butelce i dobrze zakręcić.
Tak przygotowaną wodę pić trzy razy dziennie. Raz rano na czczo, drugi raz krótko przed obiadem i trzeci raz po półgodzinnej kolacji. Przed wypiciem wody lekko ją podgrzać.
Jedzenie liści laurowych – przeciwwskazania
Co prawda, jest to niezwykle rzadkie, ale niektórzy ludzie mają alergię na laur laurowy. Jeśli po zjedzeniu potrawy doprawianej liściem laurowym, pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne (wysypka, swędzenie ust lub obrzęk języka), natychmiast przestań jeść to zioło i unikaj go w przyszłości. Unikaj też liści laurowych zawartych w kosmetykach czy innych mieszankach ziołowych.
Jak kupować liście laurowe?
Przy zakupie liści laurowych zwracaj uwagę na ich jakość i kraj pochodzenia. Jedne z najlepszych liści laurowych pochodzą z Turcji. Zwłaszcza liście laurowe w wersji premium wyróżniają się intensywnym aromatem, który od razu poczujemy w potrawie.
Kupując to zioło, szukaj suszonych liści laurowych, które są wolne od skazy, upewniając się, że nie ma pęknięć ani innych mankamentów. Jeśli chcesz kupić świeże liście laurowe, poszukaj tych, które są jasnozielone, mają lekki połysk i są elastyczne przy wyginaniu.
Liść laurowy – czym go zastąpić?
Aromat liścia laurowego jest na tyle wyróżniający, że dość ciężko jest zastąpić go w potrawach. Co jednak zrobić, gdy nie masz akurat liścia laurowego w swojej szafce z przyprawami?
- Dobrym rozwiązaniem jest zastąpić liść laurowy innymi przyprawami, które stosowane są w kuchni śródziemnomorskiej. Zamiennikami liści laurowych mogą być przyprawy takie jak tymianek czy oregano.
- Jeśli gotujemy z kolei potrawy z dodatkiem pomidorów, które również zawierają liście laurowe, możemy wrzucić zamiast nich do potrawy bazylię. Co prawda, ma nieco słodszy smak, ale również dobrze doda aromatu potrawie.
- Interesującym zamiennikiem dla liścia laurowego mogą również być jagody jałowca. Mają również intensywny, żywiczny smak, który kojarzy się z dżinem.
Alternatywa dla liści laurowych
- 1/4 łyżeczki suszonego tymianku lub oregano, na każdy liść laurowy lub 1/4 łyżeczki zmiażdżonych liść laurowych wymagany w przepisie.
- 1 łyżeczka suszonej bazylii na każdy liść laurowy wymagany w przepisie.
FAQ – najczęstsze pytania o liście laurowe
Na co pomaga napar z liści laurowych i goździków?
Napar z liści laurowych i goździków ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dlatego w medycynie naturalnej stosowany jest do leczenia różnorodnych chorób stawów. Ma działanie antybakteryjne, więc używany jest pomocniczo w różnych dolegliwościach układu oddechowego. Nie zaleca się stosowania tego naparu w nadmiarze.
Co daje liść laurowy w zupie?
Liście laurowe należą do grupy śródziemnomorskich przypraw stosowanych do wielu polskich potraw. Wzbogacają smak potraw i nadają im ziołowego aromatu. Aby podkreślić smak dań, warto dodać liście laurowe 5-10 min. przed końcem gotowania. Jeśli przyprawa będzie gotowana dłużej, to może spowodować gorzki posmak.
Kiedy dodajemy liść laurowy?
Większość kucharzy dodaje liść laurowy na początku gotowania dań. Choć nie jest to rażący błąd kulinarny, to może wpływać na smak potraw. Większość szefów kuchni zaleca, aby liście laurowe dodawać na sam koniec gotowania (około 5-10 minut przed wyłączeniem).
Czy liście laurowe pomagają na stawy?
Liście laurowe mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ponadto pobudzają krążenie krwi. Mają również działanie rozkurczowe, więc łagodzą napięcie mięśniowe. Wszystko to sprawia, że napary z liści laurowych stosowane są w medycynie naturalnej do leczenia obolałych, a nawet zesztywniałych stawów.
Kto nie powinien pić napar z liści laurowych?
Napar z liści laurowych mimo tak wielu cennych właściwości prozdrowotnych nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie zaleca się również stosowania tego napoju przez dzieci oraz osoby w podeszłym wieku.
Jak zrobić napar z liści laurowych na stawy?
Jeśli chcesz skorzystać z dobroczynnych właściwości liści laurowych, to przygotuj z nich napar. Garść liści laurowych zalej wodą (tak, aby przykryły liście). Zagotuj. Ostudź napar do około 40°C, a następnie mocz w nim kompresy u nakładaj na stawy.
Jak często można pić herbatę z liści laurowych?
Zaleca się picie 1 herbatki z liści laurowych dziennie. Napar należy spożywać małymi łykami 4-5 razy dziennie. Kurację z naparu z liści laurowych można stosować nie dłużej niż 3 dni. Po upływie tego czasu należy zrobić przerwę 7-dniową, a potem można ponownie rozpocząć kurację.
Czy do rosołu wrzuca się liść laurowy? Kiedy liść laurowy do rosołu?
Jednym z obowiązkowych przypraw do rosołu. Wielu kucharzy zaleca, aby liście laurowe dodawać do rosołu od razu wraz z mięsem. Nie jest błędem wrzucenie liści laurowych około 10 min. przed końcem gotowania.
Czy można jeść mielony liść laurowy?
Oczywiście, że tak! Mielone liście laurowe stosuje się tak samo, jak całe liście laurowe. Pamiętaj, aby nie dawać zbyt dużej ilości tej przyprawy, ponieważ nada daniu gorzkiego smaku. Przyprawa ta świetnie sprawdzi się do pasztetów i sosów.
Czy liść laurowy rozpuści się w żołądku?
Jeśli przypadkowo połkniesz liść laurowy, to nie obawiaj się, zioło to powinno być bez problemu strawione przez układ pokarmowy. Jeśli po zjedzeniu liścia laurowego będziesz odczuwać jakikolwiek dolegliwości ze strony układu pokarmowego, to należy skonsultować się z lekarzem POZ.
Czy liść laurowy przynosi szczęście?
Już w starożytności wierzono, że liść laurowy przynosi szczęście i bogactwo. Okadzanie domu dymem z liści laurowych pomaga pozbyć się złej energii. Liść laurowy stosowany jest w białej magii do różnorodnych rytuałów na bogactwo. Jeśli chcesz, aby gotówka była w Twoim portfelu, to w wigilijny wieczór włóż parę liści do portfela. Wg praktyków białej magii, aby zapewnić stały przypływ gotówki, to liście laurowe należy wkładać do portfela podczas nowiu, spalić podczas pełni i wtedy wymienić na nowe.