Suszone morele zawierają wiele cennych składników odżywczych, dlatego warto je spożywać codziennie. Owoce najlepiej jeść rano jako dodatek do śniadań np. płatków owsianych. Świetnie sprawdzą się również jako przekąska po treningu. Poza tym suszone morele można dodawać do kompotu. Sprawdzają się również w przypisach bardziej wytrawnych jako dodatek do mięs czy sałatek.
Suszone owoce zachowują wiele wartości odżywczych, które znajdują się w owocach świeżych. Zawartość niektórych związków jest nawet bardziej skoncentrowana. Morele suszone są wartościowym źródłem witaminy A, która ma działanie antynowotworowe. Zawierają również dużo fosforu, wapnia i witaminy B2.
Ile suszonych moreli dziennie?
Zalecana dzienna dawka suszonych moreli zależy od zapotrzebowania konkretnego organizmu, które z kolei wynika z diety, a także codziennych aktywności. Specjaliści rekomendują, aby średnia dawka moreli suszonych nie przekraczała 30-40 g dziennie, o ile morele są jednymi suszonymi owocami, które spożywamy w ciągu dnia. Międzynarodowe wytyczne rekomendują bowiem spożywanie około 40 g suszonych owoców. W praktyce jest to od 3 do 5 kawałków suszonych moreli. O to jak przedstawia się średnia dawka suszonych moreli wg gatunków dostępnych w sklepie Go4taste.pl.
Gatunek moreli | Wielkość/Waga | Dzienna porcja |
Morele suszone niesiarkowane – medium | 24-32 mm średnicy, ok.7g | 5-6 sztuk |
Duże morele suszone – jumbo | średnica 30-36mm waga ok.10 g | 4 sztuki |
Morele suszone na słońcu niesiarkowane – Jumbo | 30-36 mm średnicy, ok.10g, | 4 sztuki |
Innymi słowy, możemy zjeść nawet 40 g suszonych moreli, pod warunkiem że w naszej dziennej porcji nie znajdują się również inne owoce suszone. Wówczas wielkość porcji moreli ustalamy proporcjonalnie.
Pamiętajmy, że moreli nie należy jeść ich w nadmiarze, ponieważ nadmierna ilość suszonych moreli może działać na nasz organizm przeczyszczająco.
Więcej o właściwościach moreli dowiesz się z artykułu: Morele i ich właściwości.
Kiedy najlepiej jeść morele?
Nie ma określonych wytycznych dotyczących najlepszej pory dnia na jedzenie suszonych moreli. W praktyce możesz jeść je zawsze, kiedy masz ochotę zdrowo zjeść. Doskonale nadają się na popołudniową przekąskę zmieszane np. naturalnym jogurtem. Suszone morele zawierają również melatoninę (hormon snu), dlatego często zaleca się spożywanie ich pod wieczór szczególnie przez osoby, które mają problemy z zaśnięciem i cierpią na zaburzenia snu.
Z czym smakują suszone morele?
Suszone morele są owocami bardzo uniwersalnymi. Można łączyć je w wielu wariacjach smakowych zarówno w potrawach wytrawnych (np. w połączeniu z mięsem) czy też w daniach na słodko jak ciastka ciasteczka czy desery. Możliwości połączeń z morelami jest naprawdę wiele. Oto najczęstsze produkty, z którymi suszone morele zestawiane są w różnych przepisach:
- Owoce suszone: żurawina, suszone wiśnie, daktyle, figi suszone, rodzynki sułtanki;
- Orzechy: migdały, orzeszki piniowe, orzechy nerkowca, orzechy włoskie, pistacje;
- Świeże owoce: pomarańcze, gruszki, jabłka, śliwki, porzeczki, wiśnie, maliny, truskawki, nektarynki, brzoskwinie;
- Mięso: kurczak, wieprzowina, polędwica, jagnięcina;
- Ziarna i zboża: płatki owsiane, kuskus, ryż (basmati, brązowy, dziki), ziarna słonecznika, ciecierzyca, quinoa, pestki dyni, kiełki pszenicy, płatki ryżowe;
- Syropy: miód, sok pomarańczowy, syrop klonowy;
- Przyprawy: świeżo starta gałka muszkatołowa, imbir mielony, cynamon, ziele angielskie i kardamon, mięta, meksykański estragon;
- Nabiał: jogurt naturalny, jogurt grecki
- Alkohole: brandy, likier pomarańczowy Cointreau, Grand Marnier, Kirsch
Jak jeść suszone morele?
Solo
Suszone morele, szczególnie te naturalnie suszone na słońcu, smakują wybornie jedzone prosto z opakowania. Nie trzeba ich łączyć z niczym – po prostu chrupać jako przekąskę, kiedy najdzie nas ochota na coś słodkiego. Dodadzą energii przed treningiem i doskonale uzupełnią pokłady kalorii po wysiłku fizycznym.
Dodaj do musli
Świetnie doskonale mieszają się z innymi bakaliami, a także orzechami. Taką mieszankę z morelami możemy potem dodawać do śniadaniowej owsianki.
Przygotuj ciasta, ciastka, batony energetyczne
Suszone morele doskonale pasują do ciast: do masy lub jako element dekoracyjny. Nadają wyśmienitego smaku wszystkim batonom energetycznym na bazie orzechów i bakalii.
Podawaj do talerza serów
Suszone morele wprowadzą wiele orzeźwienia do tradycyjnego talerza serów. Warto je zaserwować razem z serem brie i serem pleśniowym czy serem kozim. Można je podać bezpośrednio na kanapce lub położyć obok jako przekąskę.
Zrób kompot owocowy
Suszone morele są jednym z ulubionych składników wykorzystywanych do przygotowania tak zwanych zimowych kompotów. Uzupełnią smak i dodadzą wielu wartości odżywczych.
Desery i lody
Słodkie i pożywne morele są wymarzonym dodatkiem do różnego typu deserów owocowych czy też lodów. Można je kroić w połówki, siekać i dekorować gałki owocowych lodów.
Połącz z ryżem i ziarnami
Suszone morele bardzo często łączone są ryżem szczególnie w kuchni bliskowschodniej, gdzie są składnikiem pilawu. Aby uzyskać owocowy pilaw, wymieszaj ryż z suszoną żurawiną, pokrojonymi w kostkę suszonymi morelami, rodzynkami, smażonym czosnkiem i posiekanymi migdałami.
Przygotuj farsz
Suszone morele często są łączone z mięsem i drobiem. Kurczak, jagnięcina i wieprzowina uwielbiają nadzienie z suszonymi morelami.