Orzeszki ziemne są doskonałym źródłem białka, błonnika oraz wielu kluczowych witamin i minerałów. Występują w wielu postaciach, w tym surowe, prażone, solone i jako masło orzechowe. Sprawdź, czy warto wzbogacić o nie swoją dietę!
Orzechy ziemne: ile dziennie?
Możesz bezpiecznie zjeść garść orzechów ziemnych w ciągu dnia. Jeśli lubisz masło orzechowe, możesz spożyć 1,5 łyżki stołowej. Dzięki temu nie musisz się martwić, że przytyjesz po orzeszkach ziemnych. Jeżeli próbujesz schudnąć, możesz jeść orzeszki ziemne, ponieważ zmniejszają apetyt. Pamiętaj jednak, by spożywać je z umiarem.
Surowe czy prażone – które są lepsze?
Orzeszki ziemne są pełne składników odżywczych, dlatego warto włączyć je do swojej diety. Możesz je potraktować jako smaczną i zdrową przekąskę, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Pozwolą Ci pokonać napady głodu między posiłkami. Możesz je również dodać do batoników proteinowych, musli lub granoli. Świetnie smakują z rodzynkami, kokosem, malutkimi kawałkami czekolady i płatkami owsianymi. Zdrową i słodką przekąską są również orzeszki arachidowe w czekoladzie.
Prażone orzeszki ziemne nie tylko pochlebiają naszym kubkom smakowym, lecz także oferują wiele korzyści zdrowotnych. Pomogą utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Zwróć jednak uwagę, w jakiej formie je jesz. Zrezygnuj ze smażonych orzechów ziemnych. Wybierz prażone orzeszki, ale nie dodawaj do nich soli. Aby utrzymać prawidłową dietę, unikaj słodzonych orzechów.
Orzechy prażone na oleju zawierają więcej kalorii niż surowy odpowiednik, ale różnica nie jest znacząca. W obu wersjach znajduje się podobna ilość witamin i minerałów. Badania wykazały, że prażone orzeszki jest lepszym źródłem tłuszczu jednonienasyconego. Warto przypomnieć, że tłuszcze jednonienasycone są zdrowe dla serca, ponieważ obniżają poziom cholesterolu we krwi. Z drugiej strony surowe orzechy ziemne zawierają aminokwasy, których brakuje w wersji pieczonej. Ponadto mają więcej tłuszczów wielonienasyconych i mniej węglowodanów.
Orzeszki ziemne do ciasta
Marzysz o tym, by upiec pyszne ciasto orzechowe? Przygotowaliśmy dla Ciebie wyjątkową propozycję na ciasto orzechowe z orzeszkami ziemnymi.
Ciasto z orzechami arachidowymi – przepis
Składniki:
Ciasto
- 4 jajka,
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego,
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 1 szklanka mleka,
- 1 ¾ szklanki cukru,
- 1 ¾ szklanki mąki pszennej,
- ½ łyżeczki soli,
- ¼ szklanki stopionego masła.
Lukier
- 7 ½ szklanki cukru pudru,
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego,
- 6 filiżanek drobno posiekanych orzeszków ziemnych,
- ⅔ szklanki mleka,
- ⅛ łyżeczki soli.
Przygotowanie:
- W dużej misce ubij jajka z ekstraktem waniliowym i cukrem, aż uzyskasz gęstą konsystencję, czyli około 4 minuty. Wymieszaj proszek do pieczenia, sól i mąkę.
- Następnie dodaj miksturę do jajek i dobrze wymieszaj. Teraz ubij mleko i masło. Wlej ciasto do nasmarowanej blachy do pieczenia. Piecz w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 30-35 minut.
- Poczekaj, aż ciasto orzechowe się ochłodzi i wyjmij je z piekarnika. Pokrój w kwadraty, przykryj, a następnie włóż na noc do lodówki.
- Aby przygotować lukier, wymieszaj cukier puder, wanilię, mleko i sól na gładką masę. Posyp ciasto orzeszkami ziemnymi. Ułóż go na kratce do studzenia i lakierowania. Kiedy kwadraty ciasta ostygną, udekoruj je lukrem.
Orzeszki ziemne do sałatki
Proponowana sałatka jest lekka, pyszna i zdrowa. Możesz zjeść ją samą lub podać do obiadu.
Tajska sałatka z dressingiem orzechowym – przepis
Składniki:
Dressing orzechowy
- ⅓ filiżanka kremowego masła orzechowego,
- 3 łyżki miodu wielokwiatowego lub syropu klonowego,
- 1 łyżeczka oleju sezamowego,
- 1 łyżka wody,
- 2 łyżki soku z cytryny,
- 1 ½ łyżki octu ryżowego,
- ½ łyżeczki mielonego imbiru,
- 1 ząbek czosnku, grubo posiekany,
- 1 ½ łyżki sosu sojowego,
- 1 łyżeczka pokruszonych płatków czerwonej papryki.
Sałatka tajska
- 1 ½ szklanki czerwonej kapusty,
- 2 szklanki jarmużu,
- 1 ½ szklanki kapusty pekińskiej,
- ¼ szklanki kolendry,
- ¼ szklanki prażonych, grubo posiekanych orzeszków ziemnych,
- ½ szklanki marchwi,
- 1 mango,
- 8 listków mięty,
- ½ szklanki czerwonej papryki,
- 1 łyżka zielonej cebuli.
Przygotowanie:
- Wsyp do dużej miski kolendrę, miętę, zieloną cebulę, mango, jarmuż, paprykę, kapustę i marchewkę. Odłóż na bok i przygotuj sos.
- Włóż do blendera wszystkie składniki do dressingu. Zmiksuj je, aż uzyskasz gładką mieszankę. Jeśli nie masz blendera, możesz ubić składniki w dużej misce. W razie potrzeby dodaj trochę wody lub dopraw pieprzem i solą.
- Stopniowo wlewaj sos do sałatki, a później dobrze wymieszaj. Jeśli zostało Ci trochę dressingu, możesz go teraz dodać. Posyp sałatkę świeżo zmielonym czarnym pieprzem i posiekanymi orzechami ziemnymi.
Masło orzechowe z orzechów ziemnych – domowy przepis
Szukasz prostego przepisu na masło orzechowe? Skorzystaj z naszej propozycji!
Składniki:
- 1 szklanka łuskanych orzeszków ziemnych,
- odrobina soli,
- 1 łyżka miodu,
- 1 łyżka oleju.
Zmiksuj wszystkie składniki w blenderze lub robocie kuchennym. Smacznego!
Jak uprażyć orzeszki ziemne?
Przepis na prażone orzeszki z miodem
Przygotuj: wodę, sól, miód i łuskane orzechy ziemne. W naczyniu żaroodpornym wymieszaj wodę, sól i miód. Ustaw kuchenkę mikrofalową na dwie minuty. Włóż orzeszki ziemne do żaroodpornego naczynia i piecz w mikrofalówce przez dwie minuty. Odcedź orzechy i wylej wodę. Rozłóż na talerzu jedną warstwę orzeszków. Piecz w kuchence mikrofalowej przez 2 minuty, bez przykrycia. Wymieszaj orzeszki i praż w mikrofalówce przez kolejne 2 minuty. Ponownie je wymieszaj i piecz w kuchence mikrofalowej przez 30 sekund. Sprawdź, czy orzeszki są złotobrązowe. Jeśli orzechy nadal są blade, kontynuuj w 30-sekundowych odstępach, aż staną się złocistobrązowe. Na koniec schłodź je na blasze przez 20 minut. Kiedy orzeszki ostygną, staną się chrupiące.
Prażenie orzechów ziemnych w piekarniku
Czy próbowałeś kiedyś sam uprażyć orzeszki ziemne? Potrzebujesz do tego następujących składników i akcesoriów:
- surowe, niełuskane orzeszki ziemne,
- sól (opcjonalnie),
- ręcznik papierowy,
- forma do pieczenia,
- szpachelka do ciasta.
Przygotowanie:
- Na początek rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Oczyść surowe orzeszki, a następnie wymyj je pod bieżącą wodą.
- Połóż je na ręczniku papierowym i osusz innym ręcznikiem. Wyłóż blachę papierem do pieczenia i posmaruj olejem, ułóż orzeszki ziemne w jednej warstwie.
- Włóż blachę do piekarnika i piecz orzechy przez 15 minut. Potrząśnij blachą i odwróć. Wymieszaj orzechy i piecz przez 15 minut.
- Wyjmij blachę, dodaj sól i poczekaj, aż orzeszki ostygną.
Orzeszki ziemne – skutki uboczne
Niekiedy orzeszki ziemne wywołują reakcję alergiczną, która objawia się świądem, pokrzywką, obrzękiem lub zaczerwienieniem. Czasami towarzyszą im problemy trawienne, w tym nudności, biegunka i wymioty. Niektóre osoby skarżą się na ucisk w gardle, mrowienie w ustach i gardle, katar, świszczący oddech lub duszność. W przypadku ciężkiej reakcji alergicznej może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, który wymaga podania adrenaliny lub natychmiastowego zgłoszenia się do szpitala.
Zobacz też: Orzeszki ziemne i ich właściwości.