Suszone śliwki to smaczna i pożywna przekąska, która dostarcza naszemu organizmowi wielu cennych składników. W jaki sposób przechowywać te suszone owoce, aby móc cieszyć się z ich niepowtarzalnego smaku i właściwości odżywczych? Poznaj najlepsze sposoby na przechowywanie suszonych śliwek.
Okres trwałości — jak długo śliwki suszone są świeże?
Świeżość suszonych śliwek i ich zdatność do spożycia w dużej mierze zależy od sposobu ich przechowywania i terminu przydatności do spożycia podanego przez producenta. Suszone śliwki, które przechowywane są w odpowiedni sposób w temperaturze pokojowej i suchym miejscu powinny być zdatne do spożycia od 6 do 12 miesięcy. Okres trwałości suszonych śliwek znacznie wydłuży się, jeżeli zdecydujemy się je zamrozić. Owoce trzymane w zamrażarce utrzymają swoje najlepsze walory smakowe i właściwości od 12 do 18 miesięcy.
Nie oznacza to jednak, że po tym czasie śliwki suszone przestaną być zdatne do spożycia. Właściwe przechowywanie, szczelnie zapakowane i zamrożone w hermetycznej torebce praktycznie mogą być mrożone przez czas nieograniczony. Z biegiem czasu jednak mogą tracić swoje walory smakowe i właściwości.
Jeżeli zatem będziemy utrzymywać stałą temperaturę mrożenia, możemy suszone śliwki przechowywać przez długi czas.
Suszone śliwki – miejsce przechowywania a przydatność do spożycia (tabela)
Miejsce przechowywania | Przydatność do spożycia |
---|---|
Spiżarnia | 9-12 miesięcy |
Lodówka (tylko fabrycznie zapakowane owoce) | 9-12 miesięcy |
Zamrażalnik | 12-18 miesięcy * |
* Czas przydatności zamrożonych śliwek suszonych dotyczy tylko ich najlepszej jakości. Owoce, które były stale przechowywane w temperaturze -18 ° C, będą zdatne do spożycia przez czas nieokreślony.
Jakie są najlepsze warunki do przechowywania suszonych śliwek?
Śliwki suszone bez konserwantów kupione na wagę lub też w zamkniętym opakowaniu warto przesypać do hermetycznie zamykanego słoika czy pojemnika. Przechowywać je należy w ciemnym i suchym miejscu, gdzie nie będą narażone na wilgoć i nadmiar światła. Takie warunki zapewnią, że śliwki nie stracą na właściwościach i zachowają świeżość nawet przez okres kilku miesięcy. Dla pewności warto również zapisać datę przydatności spożywczej.
- Umyj i dokładnie osusz suszone śliwki.
- Umieść owoce w hermetycznym pojemniku lub plastikowej torebce z zapięciem strunowym.
- Postaw pojemnik w ciemnym miejscu lub chłodnych miejscu, takich jak szafka kuchenna, półka w spiżarni lub szuflada.
Czy można przechowywać suszone śliwki w lodówce?
Wbrew pozorom lodówka nie jest najlepszym miejscem do trzymania suszonych śliwek pomimo wystarczająco niskiej temperatury. Minusem lodówki jest wilgoć, która nie działa korzystnie na suszone owoce. Śliwki trzymane w takich warunkach mogą stać się rozmoczone, spleśniałe i stracą swoje walory smakowe. To owoce, które smakują najlepiej, gdy są chrupiące i słodkie z tego powodu najlepszym sposobem na zachowanie ich właściwości jest trzymanie z dala od wilgoci.
W lodówce można przechowywać śliwki pakowane fabrycznie. Wówczas mamy pewność, że nie dostanie się do nich wilgoć. W innym przypadku bezpieczniej je trzymać w suchej spiżarce lub zamrażalniku.
Przechowywanie suszonych śliwek- jak mrozić i rozmrażać?
O ile lodówka nie jest najlepszym miejscem do przechowywania suszonych śliwek to zamrażarka już tak. Zamrożenie z suszonych śliwek jest doskonałym sposobem na utrzymanie przez długi czas ich świeżości i wysokich walorów smakowych. Suszone śliwki warto zamrozić, wtedy gdy mamy zamiar, gdy chcemy przechować je przez długi czas np. kilka miesięcy.
Suszone śliwki najlepiej włożyć do szczelnej hermetycznej torebki lub plastikowego pojemnika. Istotne jest, aby nie przedostawała się wilgoć do środka. Najlepszym sposobem jest mrożenie w torebkach posiadających szczelne zapięcie strunowe. W takich warunkach mogą być przechowywane przez długi czas a swoje najlepszy smak i właściwości utrzymują nawet przed 18 miesięcy.
Aby rozmrozić śliwki suszone, należy wyjąć je z zamrażarki i wyciągnąć z pojemnika. Po rozmrożeniu trzeba śliwki dokładnie wysuszyć, by zapobiec ich pleśnieniu i zepsuciu.
Jak sprawdzić czy suszone śliwki są już nieświeże lub zepsute?
Śliwki przechowywane w nieodpowiednich warunkach nie tylko stracą swoje właściwości, ale również mogą ulec zepsuciu. Dzieje się tak, gdy do opakowania, w którym są przechowywane, dostanie się wilgoć lub śliwki będą narażone na oddziaływanie ciepła i światła słonecznego. W jaki sposób sprawdzić, czy nadal nadają się do spożycia? Najlepiej zaufać swoim zmysłom. Oznakami zepsucia i nieświeżości owoców będą:
- nieprzyjemny zapach
- pojawienie się pleśni.
- gąbczasta konsystencja
Zobacz też: Śliwki kalifornijskie suszone i ich właściwości.