Estragon świeży i suszony to przyprawa o słodkim, lukrecjowym smaku i orzeźwiającym aromacie. Poza walorami smakowymi odznacza się również bogactwem składników odżywczych i przeciwutleniaczy a jego spożywanie daje organizmowi wiele korzyści.
Estragon– co to za przyprawa?
Estragon lub Artemisia dracunculus to roślina zielna należąca do Compositae, dokładniej nazywanej rodziną Asteraceae (astrowate). Uważa się, że ta krzaczasta, wieloletnia roślina o długich, cienkich liściach pochodzi z Azji Środkowej (głównie Syberii). Estragon może osiągać wysokość od 40 do 150 cm.
Istnieje kilka odmian estragonu. Ten, który najczęściej stosujemy w kuchni to tzw. estragon francuski (Artemisia dracunculus). Uprawiany jest głównie w Europie (głównie we Francji i Hiszpanii) oraz w Ameryce Północnej. Podobny, ale intensywniejszy lukrecjowy smak, ma estragon meksykański/hiszpański zwany także miętą nagietka meksykańskiego. Oprócz niego spotykany jest jeszcze estragon rosyjski (Artemisia dracunculoides) – odporniejszy, ale gorzkawy w smaku.
Estragon – krótka historia
Estragon lub Artemisia dracunculus ma długą historię stosowania jako przyprawa i lekarstwo. Nie trudno w w jej łacińskiej nazwie dojrzeć podobieństwo do imienia greckiej bogini Artemidy, opiekunki przyrody i zwierząt.
Nazwa estragon nawiązuje od francuskiego słowa estragon lub arabskiego tarkhum oraz łacińskiego słowa dracunculus, które oznaczają „mały smok”. Ziele to często nazywano „małym smokiem” ze względu na włóknisty system korzeni przypominający ogon smoka.
W starożytnej Grecji estragon był stosowany już 500 roku p.n.e. Leczono nim drobne dolegliwości, takie jak niestrawność, wzdęcia, reumatyzm, bóle zębów i brzucha. Arabowie uważali estragon za silny afrodyzjak i używali go do przygotowywania eliksirów miłosnych.
W Europie pojawił się za sprawą krzyżowców, ale jako przyprawa zaczął być używany dopiero w XVI wieku.
Estragon – wartości odżywcze
Estragon to przyprawa, która oprócz niezapomnianego aromatów prowadzona do naszego organizmu wiele cennych składników odżywczych i przeciwutleniaczy. Jak wynika z danych, tylko 1 łyżeczka suszonego estragonu zawiera
Kalorie: 5 kalorii kcal
Węglowodany: 0,9 grama
Białko: 0,4 grama białka
Tłuszcz: 0,1 grama tłuszczu
Błonnik: 0,1 grama błonnika
Mangan: 0,1 miligrama (7%)
Żelazo: 0,6 miligrama (3 %)
Wapń: 19,9 miligrama (2 %)
Magnez: 6,1 miligrama (2 %)
Estragon – jakie ma właściwości?
Ma właściwości przeciwutleniające
Estragon zawiera w sobie wiele naturalnych antyoksydantów, które mogą pomóc zneutralizować działanie wolnych rodników w całym organizmie, a przez to ograniczyć i zminimalizować ryzyko poważnych przewlekłych chorób, w tym nowotworów.
Stymuluje apetyt
Olejek pozyskiwany z liści estragonu działa doskonale jako środek stymulujący apetyt a tym samym zapobiega wystąpieniu anoreksji. Oprócz tego wspiera procesy trawienne zachodzące w organizmie poprzez pobudzanie wydzielania soków trawiennych. Zapobiega w ten sposób zaparciom, niestrawności i wzdęciom.
Uśmierza na ból zęba
Świeży estragon podobnie jak goździki zawiera eugenol, który może pomagać w uśmierzaniu bólu. Udowodniono również, że estragon może również pomóc zmniejszyć ból dziąseł, który często towarzyszy bólom zębów.
Pomaga w bólach stawów
Reumatyzm i artretyzm są powszechne wśród osób starszych i mogą powodować silny ból i dyskomfort. Właściwości przeciwzapalne estragonu sprawiają, że jest to doskonały środek przeciwbólowy. Czyni to poprzez łagodzenie obrzęku, sztywności, bólu i zaczerwienienia wokół stawów.
Zmniejsza poziom cukru we krwi
Z badań wynika, że wyciąg z estragonu może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi u zwierząt i ludzi z wrażliwością na insulinę. Pomaga tym samym w normalizacji poziomu cukru we krwi.
Reguluję gospodarkę hormonalną
Jak wynika z badań, regularne spożywanie estragonu w umiarkowanych ilościach może regulować cykle miesiączkowe.
Orzeźwia umysł
Regularne wdychanie olejku eterycznego z estragonu jest doskonałym remedium na zmęczenie i stres. Związki zawarte w tym ziołach, takie jak cineol, stymulują układ nerwowy i poprawiają samopoczucie i dodają energii.
Korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy
Zawarty w przyprawie potas odgrywa też istotną rolę w obniżaniu ciśnienia krwi i zmniejszaniu ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Dieta bogata w potas chroni również nerki przed chorobami nerek.
Pomaga na bezsenność
Chociaż nie przeprowadzono jeszcze szczegółowych badań na ten temat, estragon może pomóc w problemach ze snem, takich jak bezsenność. Picie herbaty ze świeżych liści estragonu przed snem pomaga się wyciszyć, uspokoić układ nerwowy i zachęcić do spokojnego snu. We Francji herbata z estragonu od wielu stosowana była jako lekarstwo na bezsenność.
Estragon – jak go stosować?
Świeży estragon to zioło, które chętnie stosowane jest w kuchni francuskiej, szczególnie jako składnik mieszanki ziół, w sosie béarnaise, a także z kurczakiem, rybami i warzywami. Ze świeżego estragonu można również zrobić ocet estragonowy, który można dodać do winegret.
Suszony estragon najlepiej stosować w połączeniu z innymi ziołami i przyprawami do wzbogacania smaku potraw i sosów. Doskonale nadaje się do przyprawiania zup, sałatek, omletów, ratatouille, dań mięsnych i rybnych. Dodaje wyjątkowego aromatu krewetkom. używaj suszonego estragonu. Można go również wykorzystać jako składnik do wszelkiego rodzaju dipów i sosów sałatkowych.
Jak przygotować napar/herbatę z estragonu?
Składniki:
1 łyżka suszonego estragonu lub świeżego
Przygotowanie:
- Susz lub liście wsypujemy do kubka i zalewamy 200 ml wrzącej wody.
- Parzymy pod przykryciem około 15 minut.
- Po tym czasie przecedzamy.
W taki sposób przygotowany napar pijemy 2 razy dwa razy dziennie. Herbata poprawia trawienie, pomaga we wzdęciach i działa jako środek moczopędny.
Czym zastąpić estragon?
A zrobić, jeśli akurat nie mamy pod ręką estragonu, a przepis go tego wymaga?
Świeży estragon można zastąpić, trybulą, bazylią, a także nasionami kopru włoskiego.
W roli zamienników do suszonego estragonu dobrze sprawdzi się suszony majeranek, bazylia lub koperek. Nie mają one tego intensywnego lukrecjowego aromatu, ale godnie zastąpią estragon w potrawie. Każdą z tych alternatyw można dodać do przepisu w równych częściach żądanej ilości suszonego estragonu.
Suszony estragon można też zastąpić nasionami kopru lub anyżu. W tym przypadku stosujemy proporcję 1/8 łyżeczki na każdą łyżeczkę estragonu. Przyprawa ta powinna oddać gorzkie nuty estragonu.