Zarówno chili, jak i papryka mielona są obowiązkowymi przyprawami w każdej kuchni. Ich nazwy są czasami stosowane zamiennie. Jaka jest różnica między chili a papryką? Czy można te przyprawy stosować zamiennie?
Co to jest chili w proszku?
Chili powstaje ze zmielenia jednej lub kilku odmian papryczek chili. Odmiany, które są uprawiane przemysłowo to cayenne, chipotle, pasilla, Piri Piri i papryczki jalapeno.
Pochodzi z Meksyku. Gdzie jest „przyprawą narodową”, ponieważ stosowana jest od wielu wieków w kuchni meksykańskiej. Ma wiele prozdrowotnych właściwości, które były wykorzystywane w tradycyjnej medycynie meksykańskiej. Obecnie uprawiana jest na całym świecie.
Co to jest papryka w proszku?
Papryka w proszku to zmielone papryczki należące do rodziny Capsicum maximum. W sprzedaży można znaleźć paprykę mieloną słodką, wędzoną i ostrą. Pierwotnie stosowane były tylko w Meksyku. Obecnie uprawiane są niemal na całym świecie.
Papryka spożywana jest na całym świecie od ponad 3 tys. lat. Niektóre z popularnych gatunków papryki znane były już w starożytnym Egipcie i w czasach imperium rzymskiego. W tym czasie arabscy handlarze ukrywali pochodzenie papryk. Handlowano nimi wzdłuż jedwabnego szlaku. Krzysztof Kolumb szukał „wyspy przypraw” a odkrył Nowy Ląd. Dlatego bardzo wiele osób uważa, że papryka jest tym samym co chili.
Najważniejsze różnice między papryką i chili
Choć obie przyprawy wyglądają podobnie, ponieważ mają ten sam intensywny czerwony kolor, to różnią się między sobą. Największymi różnicami są smak i produkty użyte do mieszanki. Najczęściej proszek chili to zmielone ancho lub papryczki cayenne, do których dodawane są inne przyprawy. Papryka mielona zrobiona jest z bazy, czyli papryki pimento, do której dodana zostaje odrobina chili. Dzięki temu ma słodki, lekko pikantny smak.
Ostrość
Chili jest pikantne w zależności od odmiany jej ostrość wynosi od 1000-1500 SHU, dla porównania mielona papryka ma od 100-500 SHU.
Smak
Chili ma smak ziemisty, który w zależności od zmielonych odmian jest lekko pikantny do bardzo ostry. Papryka mielona ma dymny, lekko słodkawy smak, który różni się ostrością w zależności od ilości dodanego chili.
Czy powinienem kupić paprykę czy chili?
Wybór między papryką i chili zależy od preferencji smakowych i przygotowywanej potrawy. Jeśli lubisz naprawdę ostre jedzenie, to kup chili. Jeśli preferujesz łagodniejszy smak potraw, to kup paprykę. Doda smaku m.in. potrawą z kuchni meksykańskiej, bez niepotrzebnego uczucia palenia.
Czy paprykę można zastąpić chili?
Można, ale zastąpienie papryki chili powoduje, że potrawa nabiera ostrego i wyrazistego smaku. Taka zamiana najlepiej sprawdzi się w daniach kuchni meksykańskiej, tajskiej i wietnamskiej. Jeśli zastępujesz paprykę chili, to dodawaj jej tylko odrobinę.
Taką zamianę możesz wykonać również w drugą stronę, czyli zastąpić w przepisie chili papryką w proszku. Potrawa nabierze wtedy delikatnie słodkiego smaku i będzie mniej ostra. Zanim dokonasz zmiany, zastanów się, czy nie spowoduje to zmiany smaku potrawy.