Spożywanie wartościowych składników odżywczych owoców daktylowca właściwego, nie zawsze może być korzystne dla naszego zdrowia. Przeciwwskazaniem do spożywania daktyli jest między innymi astma i uczulenie na siarczany. Kto jeszcze nie powinien spożywać daktyli i dla kogo mogą być szkodliwe?
Pyszne, karmelowe i rozpływające się w ustach owoce daktylowca to nie tylko wyjątkowo smaczna przekąska, ale również skarbnica wartościowych składników odżywczych. Wiemy o tym doskonale. Daktyle Daktyle Medjool, Deglet Noor, czy też inne odmiany, są skoncentrowanym źródłem wielu składników odżywczych, w tym witamin, minerałów i węglowodanów, które pozwalają nam na osiągnięcie optymalnego stanu zdrowia. O ile większość dietetyków zaleca włączenie daktyli do diety w umiarkowanych i rekomendowanych dawkach, istnieją grupy osób, dla których spożywanie daktyli nie jest zalecane, a wręcz przeciwwskazane. Okazuje się, że problemem mogą być niektóre składniki zawarte w daktylach, takie jak siarczyny czy tyramina, będąca rodzajem białka roślinnego.
1. Osoby chorujące na cukrzycę.
Daktyle, oprócz ładunku pozytywnych składników odżywczych, zawierają też sporo węglowodanów i naturalnych cukrów, które mogą prowadzić do podwyższenia poziomu glukozy we krwi. Co prawda poziom glikemiczny większości suszonych daktyli utrzymuje się na średnim poziomie, jednak przy włączaniu daktyli do diety diabetycy powinni zachować szczególną ostrożność. Daktyle powinny być spożywane po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, a także należy monitorować spożycie owoców daktylowca, aby nie powodować niekorzystnych zmian poziomu cukru.
2. Osoby borykające się z IBS
Osoby borykające się z IBS (zespołem jelita drażliwego) powinny również ostrożnie włączać daktyle do swojej diety. W tej grupie zdarzają się bowiem osoby, które są szczególnie wrażliwe na żywność zawierającą FODMAP, czyli węglowodany o krótkich łańcuchach. Spożywanie nadmiaru daktyli może zatem wywoływać problemy z trawieniem, nasilenie wzdęć czy rozstrój żołądka. Szczególnie nie zaleca się spożywania daktyli, gdy cierpimy na problemy żołądkowo-jelitowe związane z luźnymi stolcami. Daktyle, zawierające również cukier zwany sorbitolem, mogą nasilać tego typu objawy.
3. Bóle głowy i migreny.
Z rezygnacji ze spożywania daktyli powinny również rozważyć osoby, u których pojawiają się okresowe bóle głowy czy ataki migreny. Daktyle, podobnie jak wiele dojrzałych owoców, mogą zawierać tyraminę, związek organiczny występujący w dojrzewających serach, niektórych przetworach mięsnych, czerwonym winie i innych produktach. Zdarza się, że tyramina u niektórych osób może wywoływać lub nasilać migrenowe bóle głowy.
4. Osoby z alergią na siarczany
Osoby z alergią na siarczany powinny zachować ostrożność w przypadku spożywania produktów, które mogą zawierać te związki, w tym daktyli. Alergia na siarczany jest stosunkowo częsta, a jej objawy mogą przybierać różne formy. Najczęściej wśród nich znajdują się:
- Świąd skóry.
- Wysypka skórna.
- Pokrzywka.
- Nadwrażliwość na światło słoneczne, co oznacza pogorszenie się wysypki po ekspozycji na słońce.
- Obrzęk dłoni, stóp, ust i języka.
- Nudności, wymioty lub biegunka.
- Ból głowy.
Siarczany to związki chemiczne, które często są stosowane w konserwacji suszonych owoców, w tym daktyli. Na szczęście, nie wszystkie daktyle są konserwowane siarczanami, a na rynku znajduje się już wiele owoców, które przechodzą proces suszenia w sposób naturalny. Niemniej jednak, osoby z alergią powinny dokładnie sprawdzać etykiety produktów, aby weryfikować, czy daktyle, które zamierzają spożyć, nie zawierają środków konserwujących.
5. Osoby chorujące na astmę
Osoby chorujące na astmę, zwłaszcza te uczulone na siarczany (szacuje się, że dotyczy to około 10% osób z astmą), mogą doświadczyć zaostrzenia objawów chorobowych. Może to objawiać się zwiększonymi problemami z oddychaniem, świszczącym oddechem, a nawet w skrajnych przypadkach reakcją anafilaktyczną. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której spożywane są daktyle konserwowane dwutlenkiem siarki. Przed spożyciem każdorazowo zaleca się dokładne sprawdzenie etykiety produktu, aby upewnić się, że są to daktyle przetwarzane w sposób naturalny.
6. Osoby z nadwagą lub otyłością
Owoce palmy daktylowej, pomimo swoich niewątpliwych wartości odżywczych, są również przekąską wysokokaloryczną. Spożycie jedynie 100 g daktyli, czyli w praktyce od 5 do 10 sztuk, może dostarczyć organizmowi aż 300 kalorii. Daktyle spożywane w nadmiarze mogą przyczynić się do nadmiaru węglowodanów, które magazynowane są jako tkanka tłuszczowa. Daktyle są przekąską, ale nie zapewniają na długo uczucia zapełnienia; stosunkowo szybko zapominamy o zjedzeniu daktyli i mamy ochotę na kolejną przekąskę. A to prosta droga do szybkiego przyrostu wagi. W przypadku osób, które borykają się z nadwagą, daktyle powinny być jedzone w niewielkich porcjach, nieprzekraczających 2 daktyli dziennie.
Co jeszcze warto wiedzieć?
W każdym z tych przypadków, jeśli istnieją wątpliwości co do wprowadzenia daktyli do diety, zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem, aby ocenić indywidualne potrzeby i ograniczenia dietetyczne.
Odpowiadamy na pytanie: czy daktyle są szkodliwe?
Daktyle są owocami, które w żadnym wypadku nie są szkodliwe, o ile będziemy je wprowadzać do diety umiejętnie i nie przesadzać z ich ilościami. Jedyny wyjątek stanowią grupy osób, dla których z różnych powodów daktyle mogą wywołać pewne skutki uboczne, czy to spowodowane alergią na przykład na siarczyny, czy borykającymi się z różnymi problemami ustrojowymi, jak na przykład IBS. W pozostałych przypadkach umiarkowane spożywanie daktyli nie powinno wywoływać żadnych efektów ubocznych i daje wiele korzyści dla organizmu.