Płatki drożdżowe nieaktywne, ze względu na swoje wartości odżywcze oraz charakterystyczny, serowy posmak, stanowią doskonały dodatek do kuchni. Co jednak zrobić, gdy nie mamy płatków drożdżowych nieaktywnych, a przepis ich wymaga? Poznajmy siedem zamienników płatków nieaktywnych.
Płatki drożdżowe nieaktywne to przede wszystkim jeden z podstawowych składników w kuchni wegańskiej, gdzie stanowią doskonałą alternatywę dla różnych odmian sera, w tym parmezanu. Osoby na diecie wegańskiej sięgają po nie nie tylko ze względu na walory smakowe, ale i odżywcze. Płatki, szczególnie te wzbogacane, zawierają syntetyzowaną witaminę B12, której brakuje w diecie wegan. Spożywanie płatków drożdżowych nieaktywnych pozwala na naturalne uzupełnienie niedoborów tej witaminy. Czasami jednak zdarza się, że płatków drożdżowych nieaktywnych zabraknie. Czy są jakieś alternatywne zamienniki? Oczywiście, że tak.


Przy szukaniu zamienników dla płatków drożdżowych warto określić, na czym konkretnie nam zależy. Czy szukamy zamienników, które będą miały podobną konsystencję i zbliżony smak? A może zależy nam na konkretnych wartościach odżywczych, które potrzebujemy wprowadzić do diety? To zestawienie sprawdzi się zarówno dla osób na diecie wegańskiej, jak i tych, którzy z pewnych względów chcą wykluczyć lub ograniczyć spożycie sera żółtego w swojej diecie. Poniżej przedstawiamy siedem zamienników płatków drożdżowych, które pozwolą dobrać zamiennik odpowiadający naszym potrzebom.
Po płatki drożdżowe nieaktywne sięgamy przede wszystkim ze względu na ich specyficzny, lekko słony i serowy smak, który niektórym kojarzy się z umami. Co więc będzie miało podobny smak do płatków drożdżowych nieaktywnych?
1.Sos sojowy

Jeżeli zależy Ci na tym, aby wzbogacić smak potraw o lekko słony, nieokreślony mięsny smak umami, zamiast płatków drożdżowych znakomicie sprawdzi się klasyczny sos sojowy. Warto przy tym pamiętać, że sos sojowy charakteryzuje się wyrazistym i słonym smakiem. Dlatego, z naturalnych przyczyn, nie możemy go używać zamiennie jeden do jednego. W takiej sytuacji należy ograniczyć proporcje lub zredukować ilość soli w danej potrawie, aby zrównoważyć smak w odpowiedni sposób. W zależności od przepisu te proporcje mogą wynosić od jednej trzeciej do jednej drugiej wielkości płatków nieaktywnych.
2. Biała pasta miso

Pasta miso w tradycyjnej postaci stanowi połączenie zmielonej i sfermentowanej soi z ryżem. Będzie stanowić doskonały zamiennik dla płatków drożdżowych nieaktywnych, zwłaszcza wówczas, gdy decydujemy się na przygotowanie wegańskiego sosu serowego.
W związku z tym, że pasta miso sama w sobie charakteryzuje się dosyć wyrazistym i intensywnym smakiem, należy zredukować jej proporcje w porównaniu z oryginalnym przepisem zawierającym płatki drożdżowe. Najlepiej, jeżeli użyjemy 1/3 porcji w stosunku do płatków drożdżowych podanych w oryginalnym przepisie.
3. Orzechy nerkowca

Osoby na diecie wegańskiej doskonale znają orzechy nerkowca. Dla tych, którzy do tej pory traktowali je jako zwykłą chrupiącą przekąskę, może to być pewne zaskoczenie. Faktem jest, że orzechy nerkowca, podobnie jak płatki drożdżowe nieaktywne, są popularnym składnikiem do przygotowania wegańskiego sosu przypominającego ser. Orzechy nerkowca mogą być stosowane na wiele sposobów: możemy je zmielić, rozkruszyć i posypać na przykład ulubioną sałatkę czy potrawę, warto również przygotować z nich specjalną pastę z dodatkiem soli i wody. W każdej z tych wersji doskonale sprawdzą się jako zamiennik płatków drożdżowych nieaktywnych.
4. Nasiona słonecznika

Jeżeli nie masz pod ręką ani sosu sojowego, ani orzechów nerkowca, doskonałą alternatywą mogą być łuskane nasiona słonecznika. Nasiona słonecznika, a szczególnie te w wersji prażonej, ze swoim subtelnym, kremowo-maślanym i orzechowym smakiem, doskonale sprawdzą się jako zamienniki płatków drożdżowych nieaktywnych. Możesz wykorzystać je dosłownie w ten sam sposób, co orzechy nerkowca, mieląc je, siekając lub przygotowując na ich bazie z dodatkiem odrobiny soli pożywną pastę.


5. Drożdże piwowarskie
Drożdże piwne, tak samo jak drożdże odżywcze, są wytwarzane z drożdży o nazwie Saccharomyces cerevisiae. Chociaż z tego powodu mogą stanowić idealny zamiennik, jedyna różnica tkwi w smaku. W związku z tym, że drożdże piwne są produktem ubocznym procesu warzenia piwa, w suchych drożdżach pozostaje lekko gorzkawy smak i wyczuwalny posmak piwny. Niemniej jednak, można je z powodzeniem zastosować, na przykład do zagęszczania sosów wegańskich.
6. Suszone grzyby

Czy zaskakuje Cię obecność suszonych grzybów w tym zestawieniu? Wbrew pozorom, nie jest to takie nieoczywiste. W końcu drożdże są pewnym rodzajem grzybów, więc trzeba pamiętać, że nie każdy grzyb równie dobrze zastąpi drożdże nieaktywne w potrawach. Do specyficznego smaku drożdży nieaktywnych najlepiej nadają się borowiki, a w mniejszym zakresie kurki. Suszone grzyby najlepiej sprawdzają się, gdy przygotowujemy na przykład sos lub zupę, w której pierwotnie miały znaleźć się płatki drożdżowe nieaktywne. Suszone grzyby nadadzą tym potrawom zbliżony, nieco ziemisty, mniej serowy posmak, który również z pewnością Wam się spodoba.
7. Wegański parmezan
Obecnie, kiedy dieta wegetariańska i wegańska staje się coraz bardziej popularna, nie ma problemu ze znalezieniem wegańskiego parmezanu, nawet w dyskontach. Wegański parmezan odznacza się charakterystyczną goryczką i pikantnym posmakiem, co czyni go idealnym zamiennikiem dla płatków drożdżowych nieaktywnych. Dodatkowo, podobnie jak drożdże, jest to produkt w 100% roślinny.